Asus TUF Dash F15, fuqia dhe dizajni mund të shkojnë dorë për dore

Kompjuterët desktop janë gjithnjë e më shumë të munguar në tryezat e punës, në fakt, madje edhe lojtarët më të mëdhenj, audienca kryesore për këtë lloj kompjuteri, po lëvizin në formatin portativ vitet e fundit për shkak të dizenjove të reja dhe veçorive të fuqishme që ato ofrojnë.

Asus Dash F15 vjen në tryezën e provës, një kompjuter portativ me karakteristika të jashtëzakonshme dhe me një dizajn që e bën atë jashtëzakonisht të përshtatshëm për përdoruesit. Ne do të analizojmë në thellësi këtë laptop të njohur që mbase keni ardhur për shkak të karakteristikave, por që do të përfundoni duke blerë për dizajnin, mos e humbni.

Si në shumë raste të tjera, rishikuar video e plotë në krye do t'ju tregojë unboxing dhe tiparet kryesore të saj të dizajnit. Mos harroni të regjistroheni në kanali ynë në YouTube në mënyrë që të vazhdojmë t'ju sjellim këtë përmbajtje interesante. Nëse ju ka pëlqyer, mund ta blini në Amazon me çmimin më të mirë.

Materialet dhe modeli: Elegancë pa brutalizëm

Nëse ka diçka që më bën të shqetësohem për kompjuterët e lojërave, ato janë linjat e tyre agresive, ngjyrat e tyre goditëse dhe trashësinë e tyre të tepruar. Asus në këtë TUF Dash F15 i merr të gjitha ato dhe i lustron, ashtu si diamantët. Ne kemi një kompjuter me një profil 19,9 milimetër, të bërë nga një hibrid prej metali dhe plastike që plotëson standardet ushtarake MIL-STD, qëndrueshmëria është një aspekt i rëndësishëm në përgjithësi në të gjitha produktet ASUS dhe në këtë nuk do të ishte më pak.

Ne kemi disponueshmëri për dy ngjyra, Moonlight White dhe Eclipse Grey (në thelb gri e bardhë dhe e errët). Në pjesën e sipërme kemi inicialet TUF dhe logon e re të markës. Ne e kemi analizuar modelin në gri të errët, kështu që do të përqendrohemi në të. Në të dy anët kemi porte të lidhjes fizike për të cilat do të flasim më vonë. Korniza e ekranit, pavarësisht se është mjaft e hollë, ka një gërvishtje të konsiderueshme në pjesën e poshtme. Pesha totale prej 2 kg, pa qenë ilaç, është e lehtë për atë që ofron sektori.

Hardware dhe GPU na premtojnë të ardhmen

Padyshim që do të fillojmë me gjënë më të rëndësishme, tabelën e specifikimeve në të cilën nxjerrim në pah procesorin Intel Core i7-11 370H 3,3 GHz, 4 bërthama (12M memorie memorie, deri në 4,8 GHz). Për ta zhvendosur, ne kemi Windows 10 Home të parainstaluar me një azhurnim falas të Windows 11. Si mund të ishte ndryshe, ky model shoqërohet nga një modul memorie të dyfishtë 8GB 4MHz DDR3200, me një kapacitet maksimal të konfigurueshëm deri në 32 GB RAM.

 • procesori: Intel Core i7-11 370H 3,3 GHz, 4 bërthama
 • RAM: 16 GB DDR4 3200MHz
 • SSD: 512 GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
 • GPU: GeForce RTX 3070 NVIDIA

Hapësira ruajtëse e njësisë së testuar është 512 GB memorie SSD M.2 NVMe PCIe 3.0 që ofron shpejtësi në testet tona të 3400 MB / s lexuar dhe 2300 MB / s shkruaj, më shumë se sa për të lëvizur OS dhe lojërat video. Ne mundemi, po, të zgjedhim të njëjtën njësi në kapacitet për 1 TB.

Tani përqendrohemi në atë që është e rëndësishme, në NVIDIA GeForce RTX 3070 që do të jetë përgjegjës për seksionin grafik dhe që ka ofruar në versionet e tij «laptop» një performancë në Geekbenck prej 121069 pikësh, shumë afër versionit desktop të NVIDIA GeForce RTX3070.

Lidhshmëria e të gjitha llojeve

Ne fillojmë me lidhjen fizike, Në anën e majtë kemi portin e energjisë të pronarit, një port të plotë Gigabit RJC45, një HDMI 2.0b, një USB 3.2 dhe një USB-C Thunderbolt 4 - Deilvery Power shoqëruar nga një Jack 3,5 mm. Për anën e djathtë kemi dy standarde USB 3.2 dhe keychain Kensington.

 • 3x USB 3.2
 • HDMI 2.0b
 • USB-C Thunderbolt 4 PD
 • Fole 3,5 mm
 • RJ45

Padyshim, nëse pjesa me tela është kaq e plotë, me atë USB-C i pajtueshëm me monitorë 4K në 60Hz dhe me ngarkesa deri në 100W, për seksionin pa tel nuk mund të jetë më pak. Ne kemi Bluetooth 5.0 dhe WiFi 6, Ky seksion i fundit në testet tona ka prodhuar një ndjenjë kontradiktore me rrjetet 5 GHz ku diapazoni ka qenë i kufizuar dukshëm dhe ping-u mund të mos jetë siç dëshirohet, ne rekomandojmë përdorimin e kabllit përkundër përputhshmërisë së lartë.

Testimi dhe ftohja

Kompjuteri ka katër tifozë, 83 blades secila, dhe një sistem të përmirësuar anti-pluhur ftohës. Pesë tuba nxehtësie në total për të gjithë pajisjen dhe një rezultat që ishte ai që mund të pritej nga një kompjuter i këtij lloji në mes të verës, i nxehtë, shumë i nxehtë. Sidoqoftë, ne nuk kemi marrë rezultate të bezdisshme ose që e diferencojnë atë ndjeshëm nga konkurrenca, kështu që ftohja duket e mjaftueshme.

Në testet tona, performanca e kompjuterit Në Qytetet Skylines, Call of Duty Warzone dhe CS GO kemi pasur norma mjaft të larta FPS, pa ndonjë problem të performancës ose ngrohje. Për arsye të dukshme, laptopi mund të trajtojë shumicën dërrmuese të katalogut tuaj në kushtet më të mira të shikimit.

Multimedia dhe përvoja e përgjithshme

Ne nuk do të largohemi pa folur për ekranin, ne kemi një panel 15,6 inç në raport 16: 9, Më pëlqen trajtimi i tij kundër shkëlqimit të shkëlqimit dhe është i aftë të shfaq 100 të spektrit sRGB, me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz, e cila nuk është e keqe për një panel IPS. Natyrisht, shkëlqimi mund të përmirësohet, megjithëse nuk kemi arritur të dhënat e sakta në lidhje me shkëlqimin e saj për cd / m2. Tingulli është mjaft i qartë dhe i fuqishëm për të shijuar përmbajtje multimediale, me një vendndodhje të mirë në përgjithësi.

 • Ne nuk kemi një kamerë në internet

Tastiera ka një udhëtim të mirë, që i ngjan një stili shumë më të "lojrave". Ne kemi printime të ekranit dhe LED RGB kudo, me një kompensim total prej 1,7 mm. Silentshtë e heshtur, diçka që vlerësohet dhe përgjigjet mirë. Nuk mund të themi të njëjtën gjë për trackpad, duket e vogël dhe jo precize, por nuk është problem me këtë kompjuter, por me pothuajse të gjithë ata që Apple nuk i prodhon. Kemi pak ose aspak për të folur për autonominë, kjo do të varet shumë nga kërkesa për të luajtur, pak më shumë se dy orë, ju rekomandojmë ta përdorni të lidhur.

Mendimi i redaktorit

Ky laptop pjesë e 1.299 për versionin e saj të hyrjes, deri në 1.699 euro të versionit që ne kemi provuar, një alternativë shumë interesante për pajisjet që kemi në dispozicion në treg për shkak të dizajnit dhe aftësive të tij.

TUF Dash F15
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
1299 a 1699
 • 80%

 • TUF Dash F15
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Ekran
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • Conectividad
  Redaktori: 80%
 • shkathtësi e mendjes
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Dizajn inovativ dhe materiale të mbaruara mirë
 • Hardware që përputhet me të ardhmen premtuese
 • Ndjenjat e mira të përdorimit dhe lidhjes

Contras

 • Disi çmim i lartë
 • Përfshin përshtatësin A / C në vend të USB-C
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.