Apple lanson iPhone 11 dhe iPhone 11 Pro: Çmimi, Datat dhe Karakteristikat

Sot mollë ka festuar tradicionalen e saj Kryesor Shtator në të cilin rinovon gamën e iPhone dhe ky edicion nuk do të pritej më pak se asnjë nga ato të mëparshmit. Me këtë rast Apple ka vendosur të rinovojë plotësisht gamën e saj të telefonave premium, duke ndryshuar emrin e tyre me synimin për t'u bashkuar me katalogun. Kjo është mënyra se si Apple ka prezantuar iPhone 11 dhe iPhone 11 Pro të ri, le të shohim cilat janë karakteristikat e tyre, çmimi dhe data e lëshimit të tyre. Qëndroni me ne për të zbuluar të gjitha lajmet që Apple sapo ka prezantuar në mjedisin e saj të veçantë të San Franciskos.

Gjëja e parë që dua është t'ju kujtoj se mund të kaloni përmes kanalit YouTube të kolegëve aktualë të iPhone ku jo vetëm që do të jeni në gjendje të shihni videon që ata kanë bërë drejtpërdrejt ndërsa ata ndoqën prezantimin e iPhone 11 të ri, por edhe sonte ne do të jemi me ta duke i shoqëruar ata në podkastin e parë të sezonit të iPhone Actuality për të komentuar të gjitha lajmet që janë lansuar sot dhe gjithashtu bëni një turne të vogël të produkteve më të mira që janë parë në këtë IFA e vitit 2019, Mos e humb atë.

iPhone 11, zëvendësimi për iPhone XR

Gjëja e parë që kemi parë është iPhone 11, zëvendësimi natyror i iPhone XR në të cilin Apple ka vendosur të ndryshojë emrin, por jo plotësisht karakteristikat. Ne gjejmë një kornizë alumini siç ka ndodhur në modelin e mëparshëm, si dhe një pjesë të përparme ku FaceID dhe korniza pak më të vogla se në edicionin e mëparshëm. Lidhur me ekranin, saktësisht i njëjtë si në iPhone XR, ne kemi një panel LCD 6,1 inç me rezolucion 1.792 x 828 pixel që na jep një shkëlqim prej rreth 625 bit dhe një dendësi prej 326 pixel për inç.

 • madhësia: 6,1 inç
 • Panel LCD
 • Rezolucioni 1792 x 828
 • Altoparlantë të dyfishtë stereo

Me këtë rast, siç ndodhi më parë, Apple ka vendosur që të tre pajisjet do të kenë të njëjtin procesor Apple A13 Bionic, shoqëruar me radhë nga Riprocesori R1 që shoqëron një modul Bluetooth 5.1 dhe WiFi 6 MIMO si dhe GLONASS dhe Galileo. Në parim dhe në shoqërinë e tyre 4 GB RAM, pajisja nuk do të ketë mungesë të energjisë, dhe më shumë duke marrë parasysh rezolucionin e kamerës. Ashtu si me iPhone XR, Apple ka vendosur që të lançojë këtë iPhone 11 në ngjyra të ndryshme: E gjelbër, e verdhë, portokalli, e kuqe, vjollcë dhe e kaltër.

 • Processor A13 Bionic
 • 4 GB RAM
 • Sistemi biometrik FaceID
 • Ngjyrat: E zezë, e kuqe, jeshile, e verdhë, e bardhë dhe livando.

Ne u takuam me rezistenca ndaj ujit dhe spërkatjet IP67 i cili gjithashtu trashëgon nga modeli i mëparshëm, një port i vetëm Rrufeja për karikimin dhe transferimin e të dhënave. Sidoqoftë, rëndësia merret nga avancimi në modulin e kamerës, që tani e kemi një modul i dyfishtë që përfshin një kamerë 12 MP dhe një kënd ultra të gjerë me të njëjtin identitet, Me të cilën tani mund të bëni fotografi në modalitetin portret pa qenë e nevojshme të vareni nga programi kompjuterik. Përkundër përfshirjes së vetëm dy sensorëve, Apple ka vendosur të përfshijë një modul të madh katror në pjesën e pasme që është identik me modelin "Pro" të iPhone 11. Në kamerën e pasme përveç "modës së natës" të re gjejmë:

Apple Arcade

 • Kamera kryesore: Sensor i dyfishtë 12 MP me kënd të gjerë dhe kënd ultra të gjerë të dy f / 1.8
 • Kamera selfie: një sensor 12 MP TrueDepth me hapje fokale f / 2.2 dhe Lëvizje të ngadaltë

Lidhur me baterinë do të kemi 3.110 mAh që përsëri do të na sigurojë se është iPhone me më shumë autonomi në treg, si dhe tre variante të magazinimit: 64 GB, 256 GB dhe 512 GB në varësi të nevojave tona. Edhe një herë Apple është treguar i vazhduar edhe pse një nga risitë është fakti që logo e markës është përqendruar.

 • Çmimi: Nga 809 euro
 • Rezervimi: E Premte 13  të shtatorit
 • Lirimi: Në dispozicion më 20 shtator

iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max, vëllezërit e mëdhenj

Dhe tani është koha të flasim për vëllezërit më të vjetër, pasardhësit natyralë të iPhone XS dhe iPhone XS Max. Këtë herë Apple ka zgjedhur edhe një herë panelin OLED dhe çelikun e lëmuar si një tipar diferencues, por ne do të shohim se nuk është i vetmi. Ne kemi një konstruksion prej qelqi dhe çeliku të lëmuar, pjesa e përparme ka korniza pak më të ulëta se iPhone 11 në versionin e tij standard dhe kemi dy variante të madhësisë: 5,8 inç dhe 6,5 inç. Të dy do të zgjedhin një ekran OLED në rezolucione më të larta se Full HD me panele me cilësi të lartë.

 • iPhone 11 Pro
  • Madhësia: 5,8 inç
  • Paneli OLED
  • 2436 x 1125 piksel (458 PPI)
 • iPhone 11 Pro Max
  • Madhësia: 6,5 inç
  • Paneli OLED
  • 2.688 x 1.242 (458 PPI)

Ne kemi në këtë njësi «Pro» të njëjtin procesor A13 Bionic të shoqëruar nga bashkëprocesori R1 dhe jo më pak se 6 GB RAM, dyfish më shumë se ai i modelit standard. Ndërsa në hapësirë ​​ruajtëse, të dy ndajnë gjithashtu të njëjtat variante: 64 GB, 256 GB dhe 512 GB. Ne gjithashtu kemi një modul Bluetooth 5.1 dhe WiFi 6 MIMO si dhe GLONASS dhe Galileo. Ky variant Pro i pajisjes praktikisht nuk do të mungojë asgjë.

 • procesori: A13 Bionic
 • RAM: 6 GB
 • storage: 128 GB, GB 256, 512 GB
 • Ngjyrat: E zezë, e artë, jeshile dhe e bardhë

Risia kryesore gjendet në modulin e saj të kamerës së trefishtë, i cili ka tre lente 12 MP, një standard, një lente telefoto zoom x2 dhe natyrisht një kënd i ri i gjerë që do të shoqërojë tiparet e reja të softuerit fotografik të kompanisë, pa harruar një kamera e përparme gjithashtu 12 MP. Në nivelin e autonomisë do të kemi 3.190 mAh për versionin Pro dhe 3.500 mAh për versionin Pro Max. Ata do të vazhdojnë të përdorin portin Lightning të Apple, kështu që mundësia e kalimit në portën USB-C mbetet prapa siç ndodhi në gamën Pro të iPad.

 • Kamera e pasme: Sensor trefishtë 12MP 12MP (f / 1.8) me telefoto (f / 2.0) dhe kënd ultra të gjerë (f / 2.4)
 • Kamera selfie: 12 MP
 • Face ID i gjeneratës së dytë

IPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max do të duhet pak kohë për të dalë në treg, për 1.159 euro për versionin e vogël dhe 1.259 euro për versionin më të madh, rezervimet hapen nga e premtja, 13 shtator dhe me lëshimin zyrtar në 20 shtator. Duhet të theksohet se funksioni 3D Touch është braktisur nga Apple dhe është zëvendësuar nga Prekja haptike, ky është një hap prapa që kompania ka marrë me synimin për të qenë në gjendje të ofrojë karikim wireless të kthyeshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.