TomTom Curfer ndjek efikasitetin tonë si drejtues

tomtom curfer

Foto nga: Slashgear

TomTom, kompania lider në gjurmimin GPS sapo ka prezantuar Curfer, një pajisje e re e aftë për shumë gjëra, Dhe është që jo vetëm që do të mbajë një bazë të dhënash të rëndësishme dhe monitorim në kohë reale të automjetit tonë, por gjithashtu do të ofrojë të dhëna për mënyrën se si vozisim dhe sa efikas jemi në timon. TomTom nuk pushon kurrë të na mahnisë me pajisjet e tij. Firma ka një reputacion të konsoliduar në këtë fushë dhe me pajisjen e saj të re Curfer ajo ka fituar buzëqeshjen e shumë biznesmenëve dhe shoferëve të rregullt. Ne ju tregojmë se nga çfarë përbëhet kjo pajisje e veçantë, kalon pa u vërejtur brenda makinës tuaj, por nuk humbet asnjë detaj i vetëm.

Kjo pajisje është futur në portin OBD Kjo përfshin shumë automjete, siç e dini mirë, është ajo që përdorin shumica e shitësve dhe mekanikëve të specializuar për të kryer analiza dhe diagnostikime mbi gjendjen e automjetit falë kompjuterit në bord. Pajisja do të jetë në gjendje të përcaktojë të dhëna aq të veçanta sa efikasiteti i frenimit, forca G që ne durojmë gjatë vozitjes dhe të dhënat për përshpejtimin. Përveç kësaj, ai do të na ofrojë aspekte të tjera të tilla si temperatura e vajit, voltazhi i baterisë dhe shumë më tepër. E pabesueshme, por e vërtetë, ne nuk do të gënjejmë duke thënë se pajisja e re nuk na habit.

Me Curfer, përdoruesit do të marrin sinjalizime të kuqe kur disa parametra shkojnë mbi normalen, siç është temperatura e vajit. Sigurisht, ne mund të shohim se ku ndodhet automjeti falë gjurmimit GPS, nuk mund të mungojë në një pajisje TomTom. Kjo pajisje do të kushtojë vetëm 60 € dhe do të nisë në Hollandë, Francë, Gjermani, Belgjikë dhe Mbretërinë e Bashkuar. Tregjet si Spanja dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të humbin mundësinë e shijimit të TomTom Curfer të paktën në fillimet e tij. Përmirësoni ngasjen tuaj duke marrë seriozisht të dhënat që ju ofron dhe mund të kurseni në karburant dhe riparime.

Kohët e fundit kemi botuar një listë të programet për të azhurnuar TomTom tuaj falas.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.