Transferimi i skedarëve midis iPhone dhe Android është shumë më i lehtë me SnapDrop

 

Logoja e Snapdrop

Nëse e njihni Iphone do të njihni gjithashtu AirDrop, sistemin vendas për të ndarë të gjitha llojet e skedarëve midis pajisjeve Apple pa telMegjithëse kjo metodë nuk funksionon nëse ajo që duam është të ndajmë skedarë me Windows PC, tablet ose Android Smartphone tonë, duhet të shkojmë në mjete të tjera si email ose të ngarkojmë përmbajtjen në re dhe më pas ta shkarkojmë në platformën tonë tjetër.

Nuk është një alternativë pa kufij të quajtur Pika e butë dhe është i pajtueshëm me çdo pajisje që ka një shfletues interneti të integruar dhe lidhje Wi-Fi, këtu ne shpjegojmë se si ta bëjmë atë hap pas hapi.

Ekzistojnë një larmi e madhe e metodave dhe mënyrave për të ngarkuar ose shpërndarë skedarë në internet, ndër disa prej tyre ka shërbime cloud si Microsoft Onedrive, Google's Drive, Dropbox ose vet Amazon nëse jeni anëtar kryesor i platformës së saj ose metodave të tilla si Telegram ose WhatsApp. Nëse keni një iPhone gjërat thjeshtohen shumë me AirDrop, një teknologji e pronarit nga Apple me të cilën kalon skedarët pa tel midis pajisjeve Apple. Ideja është të dërgoni skedarë duke përdorur të njëjtën lidhje wireless, në mënyrë që këto skedarë të mos kalojnë përmes Internetit por kaloni nga pajisja në pajisje përmes routerit.

Iphone dhe macbook

AirDrop është bërë një nga aplikacionet më të popullarizuara në mesin e përdoruesve të mollëve. Nëse keni kaluar në Android ose dëshironi një alternativë Në Android të qetë, ka imitime të zhvilluara për ta bërë jetën më të lehtë për ne, pavarësisht nga platforma ose pajisja që kemi, dhe në këtë mënyrë ne mund të transferoni skedarët tanë në një distancë të shkurtër lehtë. Ka të bëjë Pika e butë një shërbim falas online që nuk kërkon ndonjë instalim.

E thjeshtë, falas dhe pa asnjë lloj regjistrimi

Fletë të dhënash Snapdrop

Frymëzuar nga Apple Airdrop Snapdrop përdor disa teknologji të njohura për të përmbushur këtë qëllim: HTML5, ES6, CSS3, WebRTC, Web Sockets dhe NodeJS (HTML dhe CSS janë teknologji në të cilat bazohen faqet e tanishme të internetit). Ky shërbim funksionon direkt nga shfletuesi ynë i internetit, i pajtueshëm me çdo shfletues modern, si desktop (Windows, Mac, Linux) dhe pajisjet mobile (Android, iOS).

iPhone dhe OnePlus

ES6 është emri që merr JavaScript, një gjuhë programimi, të tilla si HTML dhe CSS, që zgjeron funksionalitetet e një faqe në internet. Ne anen tjeter WebRTC Isshtë një teknologji me burim të hapur që është krijuar për të shkëmbyer të dhëna përmes P2P. Përdorimi i tij vlen për thirrjet zanore, thirrjet video ose dërgimin e skedarëve.

By default ajo përdor WebRTC për ndarjen e skedarëve, dhe në rastin e shfletuesve të pambështetur, të tilla si Safari ose Internet Explorer, përdorni Fole në internet.

Transferimi i skedarit

Operacioni i Pika e butë Është shumë e thjeshtë, ne hapim shfletuesin e internetit në dy pajisjet që do të përdorim, një për të dërguar dhe një për të marrë, operacioni është i njëjtë në të dy drejtimet.

Të dy pajisjet duhet të jenë të lidhura me të njëjtën lidhje Wi-FiKështu do të shohim në secilin shfletues pajisjen tjetër me emrin e sistemit operativ dhe shfletuesit. Thjesht duhet zgjidhni atë pajisje dhe zgjidhni cilën skedar do të dërgoni: dokumente, video, audiot, imazhet ... Çfarë dëshironi dhe madhësinë që dëshironi.

Fotografitë e snapdrop

Përveç dërgimit dhe marrjes së skedarëve, Snapdrop gjithashtu e bën të lehtë dërgimin dhe marrjen e mesazheve. Nuk është një funksion shumë praktik duke marrë parasysh që ky shërbim përpiqet të ndajë me pajisjet e afërta. Por opsioni është atje, ne vetëm duhet të shtypim dhe mbajmë në pajisjen tjetër dhe kjo do të na lejojë të dërgojmë një mesazh të shkurtër.

Shpejtësia e transferimit do të varet nga afërsia e pajisjes me routerin dhe gjerësinë e brezit në të cilin është lidhur, Snapdrop është falas, nuk kërkohet regjistrim, nuk i ruan skedarët në asnjë server, aplikacioni është i koduar dhe nuk ka asnjë kufizim kapaciteti as madhësia e skedarëve të ndarë. Sipas mendimit tim, ai është një sistem mjaft i qëndrueshëm dhe i arritshëm, madje edhe më shumë se shumë aplikacione të dedikuara për atë përdorim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.