Njoftojini ata që janë afër jush se jeni në rregull me Kontaktet e Besuara të Google

Kontaktet e besuara

Të kesh GPS në një smartphone do të thotë që në çdo kohë ne mund ta dimë vendndodhjen në të cilën e gjejmë veten, si dhe mund të bëjmë të njohur çdo kontakt që kemi, përmes aplikacioneve si WhatsApp dhe asaj mënyre të ndarjes së vendndodhjes në mënyrë që ai mik të arrijë pozicionin tonë.

Ky vendndodhje është një nga cilësitë më të mira të një aplikacioni tjetër të nisur nga Google që synon të krijojë cilindo nga kontaktet tona të besueshme mund të kërkojë pozicionin tonë të saktë nëse nuk i përgjigjemi thirrjes tuaj brenda pesë minutash. Një aplikacion i veçantë i quajtur Trusted Contacts dhe që u lansua nga G i madh vetëm disa ditë më parë.

Kontaktet e Besuara është një aplikacion i ri i Google, siç ishte Allo 2 muaj më parë, e cila ju lejon të ndani vendndodhjen tuaj me miqtë ose familjen tuaj në të gjitha ato situatat në të cilat emergjencat mund të ndodhë, të tilla si një udhëtim në terren, në të cilin ndonjë prej atyre kontakteve mund të kërkojë vendndodhjen tonë në çdo kohë.

Pasi të instalohet aplikacioni, duhet cakto statusin "i besuar" me cilindo nga miqtë dhe familjen tuaj që keni në listën tuaj të kontakteve. Ata do të jenë në gjendje të shohin aktivitetin tuaj të statusit për sa kohë që keni lëvizur kohët e fundit dhe jeni në internet. Nëse ata kërkojnë vendndodhjen tuaj dhe ju nuk jeni në gjendje të përgjigjeni në një kohë të arsyeshme, vendndodhja juaj do të ndahet automatikisht dhe të afërmit tuaj do të jenë në gjendje të vendosin se çfarë të bëjnë për të ardhur tek ju në kohën më të shkurtër të mundshme ose të telefononi një numër telefoni urgjence.

Ky aplikacion u kushtohet rrethanave të veçanta dhe të ketë siguri më të madhe nëse një anëtar i familjes ose mik ka nevojë që ne të jemi të vëmendshëm ndaj tyre. Ju gjithashtu do të keni mundësinë e ndryshoni kontaktet "e besueshme" ose ndani vendndodhjen tuaj. Sigurisht, aplikacioni ka nevojë për aktivizimin GPS që të funksionojë plotësisht.

Kontaktet e besuara
Kontaktet e besuara
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: Free

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i verdhë dijo

  Siguria nuk mund t'i lihet elektronikës. Isshtë një kontradiktë më vete.

 2.   Kompjuter ndyrë dijo

  Daft nuk ka të bëjë me lënien e sigurisë në duart e elektronikës. Bëhet fjalë për SHTES shtresa sigurie.
  Më shumë shtresa, i sigurt, më shumë sukses.

bool (e vërtetë)