Shfaqni dhe fshehni aplikacionet e fillimit në Ubuntu 14.10 me një hile të vogël

Truket në Ubuntu

Ashtu si në një moment të caktuar ne kemi sugjeruar mundësinë e menaxhoni ato aplikacione që fillojnë në Windows, ne gjithashtu mund të përpiqemi të marrim të njëjtat rezultate në Ubuntu 14.10.

Arsyeja që mund të na duhet për të menaxhuar këto aplikacione që fillojnë me sistemin operativ është sepse sistemi operativ çizmet janë shumë të ngadalta; Në këtë artikull ne do të përmendim mënyrën në të cilën do të veprohet në mënyrë që menaxhoni këto aplikacione që fillojnë me Ubuntu 14.10, e cila ndryshon shumë nga ajo që mund të bëjmë në çdo version të Windows.

Truket e vogla për të miratuar në Ubuntu 14.10

Epo, nëse tashmë kemi një pamje të qartë se ku do të hyjmë në sistemin tonë operativ Ubuntu 14.10, ju këshillojmë të vazhdoni me hapat e mëposhtëm, njësoj si nuk kërkojnë njohuri të gjera në lidhje me trajtimin e deklaratave dhe komandave brenda këtij versioni të Linux. Ajo që mund të kërkohet është që komandat ose udhëzimet që ne do të tregojmë duhet të shkruhen saktësisht në atë që do të propozohet më poshtë, një sugjerim i mirë është kopjimi i tyre dhe pastaj ngjitja e tyre në dritaren e terminalit të komandës.

Para së gjithash, ne do të fillojmë duke sugjeruar lexuesin të kontrollojë preferencat e aplikacioneve fillestare, një mjet që do të tregojë ato që janë të dukshme në këtë kohë.

Truket në Ubuntu 01

Sigurisht që jo të gjitha ato aplikacione që ne e dimë se ekzistojnë dhe që janë instaluar në Ubuntu 14.10 do të shfaqen, njësoj si janë fshehur nga sistemi operativ në mënyrë që përdoruesi të mos i modifikojë ato. Nuk ka rëndësi nëse sistemi operativ i ka vendosur si të fshehur ose të padukshëm si parazgjedhje, sepse me një hile të vogël mund t'i bëjmë të shfaqen dhe të jenë të dukshëm në të njëjtën dritare.

Për këtë, ne vetëm do të duhet thirrni Dritaren e Terminalit në mënyrën klasike, megjithëse nëse nuk e dimë se si kryhet kjo detyrë, mund të shkojmë te shkurtorja e tastierës CTRL+Alt+T, me të cilën kjo dritare do të shfaqet menjëherë; pasi ta kemi parë, do të duhet të shkruajmë të gjithë vijën e komandave që do të propozojmë më poshtë.

sudo sed –i's / NoDisplay = true / NoDisplay = false / g '/etc/xdg/autostart/*.desktop

Për shkak të kompleksitetit të disa prej tyre, këshillohet që të duhet kopjoni dhe ngjisni siç sugjerohet më sipër. Atëherë do të duhet vetëm të shtypim butonin Entrar dhe më vonë, futni fjalëkalimin nëse kërkohet (dhe përsëri, shtypni butonin Enter).

Truket në Ubuntu 02

Me atë që kemi bërë, të gjitha ato aplikacione që janë mbajtur të fshehura tani do të jenë të dukshme; për ta konfirmuar përsëri do të na duhet shkoni në mjetin e preferencave të aplikacioneve fillestare kishim më parë. Në rast se nuk dini si ta telefononi, ju sugjerojmë të ndiqni hapat e mëposhtëm:

Truket në Ubuntu 03

  • Ne duhet të klikojmë në butonin e kërkimit që shfaqet në pjesën e sipërme të majtë të ekranit.
  • Më vonë ne shkruajmë në hapësirën «aplikacione për fillimin»Nëse kemi Ubuntu 14.10 në Spanjisht, megjithëse në një version anglisht do të ishte«aplikacioni i fillimit".
  • Menjëherë do të shfaqet ikona e mjetit. Aplikime për fillimin.

Truket në Ubuntu 04

  • Ne duhet ta zgjedhim këtë mjet vetëm me një klik të dyfishtë në mënyrë që të na tregojë në dritaren e ndërfaqes së tij.

Truket në Ubuntu 05

Nëse krahasojmë imazhin që kemi vendosur më parë me atë që kemi pasur në fillim, do të vërejmë një ndryshim të madh; tani Ato tashmë do t'u shfaqen të gjitha atyre aplikacioneve që fillojnë së bashku me Ubuntu 14.10, të jemi në gjendje t'i menaxhojmë ato sipas nevojës sonë për përdorim; Tani, nëse duam të lëmë gjithçka siç ishte më parë (domethënë, me ato aplikacione fillestare të fshehura), përsëri do të duhet të hapim Dritaren e Terminalit dhe më vonë, shkruajmë rreshtin e mëposhtëm të komandës:

sudo sed –i 's / NoDisplay = false / NoDisplay = e vërtetë / g' /etc/xdg/autostart/*.desktop

Truket në Ubuntu 06

në vazhdim shtypni tastin Enter Këto aplikacione që fillojnë me Ubuntu 14.10 do të jenë edhe një herë të padukshme, një mashtrim që mund ta ekzekutoni në çdo kohë kur dëshironi të menaxhoni këto aplikacione nëse sistemi operativ ka një sjellje të ngadaltë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.