Punë praktike: Punë grumbulluese me kompletin Adobe (Pjesa I)

Punë tutoriale me grupe me Adobe (2)

Un fotograf profesionist, ai duhet të përballet me sfida të ndryshme që profesioni i tij i vë përpara çdo ditë. Këto sfida shpesh përfshijnë përsëritjen e një ose disa trajtimeve për grupe me qindra ose mijëra fotografi (bëni një dyqan në internet dhe do të shihni se për çfarë po flas), gjë që mund të çojë në shumë orë të humbura dhe dështime të mëdha nëse nuk e dini si ta përdorim teknologjinë në një mënyrë logjike. Epo për këtë kjo punë praktike.

Teknologjia e ditëve tona ka bërë që njohja e ndonjë prej profileve që ju përmendni në paragrafin e mëparshëm të ketë ndryshuar karakteristikat e profesioneve të tyre, gjë që i ka bërë ata të duhet të mësojnë aftësi të reja për të qenë në gjendje të zhvillojnë punë. Per nje fotograf Në ditët e sotme, është shumë më e nevojshme të dish të merresh me një program redaktimi dhe organizimi fotografie, sesa të dish të përdorësh një dhomë të errët. Kjo është arsyeja pse unë ju sjell sot Punë praktike: Punë grumbulluese me kompletin Adobe (Pjesa I) .

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-002

Sot, a aparat fotografik dixhital Mund të shkrepë qindra fotografi, ku më parë duhej të ishte e ngarkuar me një mijë rrotulla, sot mjafton të mbash disa karta 32 GB, të cilat zënë gjysmën e hapësirës dhe janë dy herë më efektive. Të dish të përdorësh një film është në kohën tonë një anakronizëm, pasi që pothuajse asnjë aparat fotografik nuk ka mundësinë e futjes së një filmi. Në një postim të mëparshëm ne pamë Këshillat për Fotografi në Rrugë ku ju lë disa këshilla të mira se si të bëni pictures në rrugë.

Kjo hyrje është fillimi i një serie udhëzimesh ku unë do t'ju mësoj të keni një rrjedhë logjike të punës, duke përdorur dy nga programet nga Komplet de Qerpiç ashtu siç janë Urë (një organizator shumë i fuqishëm i imazheve) dhe Photoshop (programi për redaktimin e figurave par excellence) për të marrë rezultatin më të mirë në kohën më të shkurtër, kur bëni një trajtim imazhi në një grup fotografish.

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-003

Në këtë rast unë do të përdor një sesion fotografik që bëra për një klient në lidhje me qenin e saj, një Bari Gjerman me emrin Kilito i cili doli të jetë një model i shkëlqyeshëm. Ne fillojmë nga premisa që sesioni është shkarkuar në një dosje për vete dhe se ka emrin e Kilito. Për të drejtuar këtë punë praktike Ju do të duhet vetëm të keni të instaluar Adobe CS6 Suite (minimumi, megjithëse shumica e opsioneve janë në të gjitha versionet e mëparshme.) Unë ju lë një dosje me fotot e Kilito në një lidhje , në fund të punë praktike.

Qëllimi i kësaj punë praktike, është për të dhënë një prezantim të mirë për fotosesionin e Kilito, me fotografi me emër, të redaktuar dhe të retushuar, dhe investoni minimumin e kohës në këtë kompani në mënyrë që të fitoni më shumë para për orë të punës, dhe e gjithë kjo gjithmonë në përputhje me Etiketat e Photoshop. Unë jam i sigurt që do të jesh me mua në atë që është një qëllim.

Urdhëroni mbi të gjitha

Le të fillojmë duke renditur dosjen Kilito, pasi që duhet të shohim përpara se të vendosim se çfarë trajtimi do të kryejmë në foto si një grup (jo individualisht, pasi që nëse vendosim të japim një retush tjetër për secilën foto, duhet të ekzekutojmë një lloj tjetër të teknikës së rrjedhës). punë kur bëhet fjalë për optimizimin e marrëdhënies midis cilësisë së punës, kohës së investuar dhe parave të fituara. Për të parë fotot që do të hapim Adobe Bridge, vendi që do të përdorim për të parë, zgjedhur, drejtuar (nëse është e nevojshme), meta të dhënat dhe etiketojmë punë.

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-004

Riemërtoni lehtë

Të punosh me emrin që kamera i jep fotografisë, përveç se është disi i trishtuar, është jopraktike, pasi emrat e komplikuar do ta bëjnë më të vështirë për ne të zgjedhim. Për të riemërtuar të gjitha fotot në tërheqje, zgjidhen të gjitha fotot (Ctrl + alt) dhe pastaj shkojmë te opsioni Tools dhe ne zgjedhim opsionin Ndryshoni emrin në shumë.

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-005

Do të hapet një kuti dialogu, e cila do të ketë mundësi të ndryshme, në mënyrë që të emërtojë dhe numërojë fotot me mundësi të ndryshme, duke përfshirë datën, emrin, madje edhe milisekondat. Ne mund të ruajmë opsionin e emërtimit që duam të jemi në gjendje ta ekzekutojmë atë në punë të tjera, ose madje të kemi disa të ruajtura. Ne do të zgjedhim një opsion që na jep emrin e Kilito për atëhere një numër serik. Pasi të kemi të gjitha imazhet e riemërtuara, ne fillojmë të zgjedhim dhe të drejtojmë ato që janë të shtrembër, nëse vlerësojmë ose jo ato që na pëlqejnë më shumë me sistemin yll ose t'i ndajmë ato sipas grupeve në varësi të rëndësisë së tyre ose nëse ndonjë modifikim është e nevojshme

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-006

Zgjidh dhe Drejt

Ne do të zgjedhim fotot që na pëlqejnë më shumë dhe do t'u japim atyre një vlerësim me yjet. Kjo do të na ndihmojë që pastaj të jemi në gjendje t'i lokalizojmë ato shpejt përmes opsionit që programi mundëson për të. Ne gjithashtu do t'i rregullojmë ato në mënyrë që të mos e bëjmë atë brenda Photoshop, pasi që bërja e këtij veprimi në programin e redaktimit do të humbiste kohë dhe nuk do të hynte në komoditetin e një rrjedhe të punë logjike.

udhëzues-punë-nga-grumbull-me-suitë-de-adobe-007

Adobe Bridge Na ofron mundësinë e etiketimit të fotove duke përdorur një sistem pikëzimi dhe një sistem etiketimi me ngjyra, të cilat janë shumë të dobishme për të bërë dallimin midis fotove të ndryshme të së njëjtës sesion, midis shumë shërbimeve të tjera. Ne do të vazhdojmë përpara pasi të zgjedhim ato që duken mirë, duke etiketuar dhe drejtuar ato që kanë nevojë për të, t'i grupojmë ato sipas grupeve sipas nevojave të secilit grup fotografish. Pas përdorimit Urë Ne do t'i renditim ato sipas dosjeve.

Me këtë detyrë të bërë tashmë do të kalojmë te Qerpiç Photoshop në tjetrën punë praktike.

Më shumë informacion - Këshilla për Fotografi në Rrugë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.