Twitter do të mbulojë Wimbledon, Comic-Con dhe ngjarje të tjera të mëdha

Nuk janë të paktë ata që morën fundin gati të afërt të rrjetit shoqëror të shpendëve blu dhe nuk janë të paktë ata që e mbajnë akoma atë, megjithatë Twitter nuk është i gatshëm të heqë dorë dhe vazhdon të hulumtojë mundësi të reja dhe interesante, veçanërisht për sa i përket transmetimi dhe / ose mbulimi drejtpërdrejt i ngjarjeve kryesore mediatike.

Dhe në këtë kuptim, Twitter ka njoftuar kohët e fundit marrëveshje të reja që do të lejojnë transmetimin e Comic-Con të ardhshëm në San Diego (California, Shtetet e Bashkuara), si dhe momentet kryesore, lajmet dhe ngjarjet e tjera të turneut të Tenisit Wimbledon 2017.

Wimbledon, Comic-Con, futboll, koncerte, lajme dhe më shumë në Twitter

Twitter vazhdon të zgjerojë marrëveshjet për t'u bërë një medium më social dhe informues se sa ka qenë ndonjëherë dhe kështu, ne tashmë e dimë këtë po këtë muaj të korrikut ai do të jetë përgjegjës për transmetimin e drejtpërdrejtë të Comic-Con nga San Diego dhe nga një prej turneve më prestigjioze të tenisit në botë, Wimbledon.

Wimbledon ishte pikërisht sporti i parë me mbulim të drejtpërdrejtë në Twitter. Ishte viti i kaluar, pasi kompania njoftoi një marrëveshje prej XNUMX milion dollarësh për të transmetuar ndeshjen e futbollit të së enjtes në NFL. Mbulimi i Wimbledon nuk u promovua përmes Twitter por shërbeu si një provë për të parë se si do të funksiononte mbulimi drejtpërdrejt i një ngjarjeje të tillë përmes një platforme si kjo.

Pas përvojës, gjatë vitit të kaluar Twitter ka vazhduar të përparojë shumë në këtë drejtim dhe ka siguruar një mbulim të gjerë të drejtpërdrejtë të shumë ngjarjeve sportive (NFL, MLB, NBA, NHL, NLL, dhe më shumë), lajme, koncerte dhe ngjarje të tjera.

Wimbledon në Twitter

Me këtë rast, marrëveshja për Wimbledon është prodhuar me "The All England Club", dhe jo me ESPN. Falë kësaj marrëveshjeje Twitter do të transmetojë Wimbledon Channel drejtpërdrejt në të gjithë botën. gjatë ngjarjes. Por kujdes! Kjo mbulim do të përfshijë përmbajtje ditore si lajme dhe intervista, momente të zgjedhura të ndeshjeve, skena prapa skenave, etj., Por Ne nuk do të jemi në gjendje të ndjekim drejtpërdrejt ndeshjet e tenisit në Wimbledon, kështu që duhet të presim edhe pak më shumë që Rafa Nadal të jetë tenisti i parë në histori që fitoi Wimbledon gjithashtu në Twitter.

Geeks, eja tek unë

Diçka e tillë ata duhet ta kenë menduar në Twitter, i cili gjithashtu ka paralajmëruar një tjetër risi të madhe për geeks dhe për ata prej nesh që duam të jemi geeks, por ne do të vdesim duke u përpjekur. Twitter ka njoftuar një marrëveshje me IGN, që do të thotë se do të transmetojë drejtpërdrejt ngjarjen e madhe të San Diego Comic-Con 2017, përmes comiccon.twitter.com. Midis ditëve të ardhshme 19 dhe 22 korrik, platforma do të transmetojë 13 orë në ditë drejtpërdrejt nga ngjarja. Ky transmetim transmetues do të përfshijë të gjitha llojet e intervistave nga ABC, AMC, DC, Lionsgate, Marvel, Netflix, Starz, TBS dhe të tjerët, përfshirë komentet drejtpërdrejt para dhe pas shfaqjeve dhe paraqitjet e të ftuarve specialë. Dhe sigurisht, nuk do të ketë mungesë të rimorkiove, skenave prapa skenës, intervistave me aktorë dhe producentëve, kosplajve të pjesëmarrësve dhe shumë më tepër.

Marrëveshja midis Twitter dhe IGN përfaqëson një zgjerim të marrëdhënieve të tyre pasi IGN ka përdorur tashmë rrjetin social për të transmetuar mbulimin e ngjarjes Electronic Entertainment Expo (E3) 2017 në Los Angeles.

Twitter bën bast në transmetim

Shtë e qartë se Twitter ka vënë bast shumë në transmetimet dhe mbulimin drejtpërdrejt të ngjarjeve dhe ngjarjeve kryesore me rëndësi, diçka që, nuk kam asnjë dyshim, do ta çojë rrjetin social në një nivel të ri në të cilin ne kemi besim tek ata që gjithmonë i kemi besuar Twitter-it si një mjet komunikimi dhe informacioni. Sidoqoftë, është gjithashtu e vërtetë që Twitter përballet me një konkurrencë të ashpër nga kompani të tjera që gjithashtu bëjnë bast në transmetimet e drejtpërdrejta.

Në fakt, Twitter tashmë ka arritur marrëveshje të tjera, për shembull, me Ligën Kanadeze të Futbollit (CFL), Klubin e Futbollit Arab-Amerikan dhe Ligën Kombëtare të Hokejve për Gratë (NWHL).

Kohët e fundit, Twitter transmetoi ngjarje të drejtpërdrejta të një rëndësie të tillë si Deklarata e James Comey në Kongres nga Shtetet e Bashkuara përmes Bloomberg ose koncerti i përfitimeve "One Love Manchester" në të cilën, ndër të tjera, morën pjesë Ariana Grande ose Justin Bieber.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.