Twitter Lite për Android tani është një realitet

Tregjet në zhvillim janë bërë kryesore fokusi i vëmendjes së shumë ndërmarrjeve të teknologjisë, qofshin ata prodhues të telefonave inteligjentë, zhvillues softuerësh apo shërbime në internet siç janë rrjetet sociale. Pak më shumë se një vit më parë, kompania e Mark Zuckerberg nisi një version të lehtë të Facebook, një aplikacion që konsumon shumë më pak burime sesa aplikacioni i disponueshëm për Android, ideal për pajisjet e ulta që gjenden në këto vende. Pothuajse një vit më vonë, është Twitter që ka filluar të provojë versionin e tij lite, edhe pse këtë herë është i disponueshëm vetëm në Filipine.

Këto versione lite janë aplikacione që vështirë se zënë hapësirë ​​në terminale, zvogëlojnë konsumin e të dhënave në maksimum dhe janë edhe më të shpejtë se aplikacionet e disponueshme deri më tani. Twitter dëshiron të dalë nga 300 milion përdorues aktivë në të njëjtën kohë, një shifër në të cilën është ankoruar për disa vjet, dhe për këtë dëshiron të fillojë të zgjerohet në vendet në zhvillim ku terminalet në dispozicion kanë performancë shumë të drejtë dhe nuk lejojnë përdorimin e aplikacionit aktualisht të disponueshëm.

Ky lloj versionesh punon pa probleme në rrjetet 2G, ashtu si Facebook lite, dhe gjithashtu ata nuk i shkarkojnë imazhet nëse përdoruesi nuk dëshiron, duke lejuar të ruajë të dhëna në normat e rregulluara të të dhënave në këto vende. Lëshimi i këtij versioni është bërë në Filipine, por Android është një ekosistem që lehtëson instalimin e aplikacioneve, kështu që ka shumë të ngjarë që brenda pak orësh, të mund të përdorim apk për ta instaluar në pajisjen tonë dhe të fillojmë të shijojmë Twitter kursimi në të dhëna dhe burime të terminalit tonë, edhe pse për fat të mirë ky aplikacion nuk është lavamani i të dhënave dhe konsumit që është Facebook.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.