Ubuntu tani është i disponueshëm për shkarkim në Windows Store

Imazhi i logos së Ubuntu

Në Microsoft Build të fundit, kompania e udhëhequr nga Satya Nadella njoftoi në befasi se shpërndarja e njohur Ubuntu Linux do të ishte në dispozicion për shkarkim shumë shpejt. Shumë prej nesh menduan se pritja do të ishte e gjatë dhe e lodhshme, por pa dyshim që gabuam dhe është ajo Ubuntu ka qenë në dispozicion për tu shkarkuar nga Windows Store për disa orë ose çfarë është e njëjta dyqan zyrtar i aplikacioneve Windows.

Ardhja e Ubuntu në Windows është një hap shumë i rëndësishëm në marrëdhëniet midis të dy sistemeve operative, dhe është që falë mbërritjes së shpërndarjes Linux në Windows Store ne do të jemi në gjendje t'i përdorim të dy në të njëjtin kompjuter.

Imazhi i Ubuntu në Dyqanin e Windows

Si të instaloni Ubuntu në Windows është shumë e thjeshtë, por për çdo rast, më poshtë ju tregojmë se si ta bëni atë në detaje, në mënyrë që të mos keni ndonjë problem.

Si të instaloni Ubuntu në Windows

Para së gjithash për të instaluar Ubuntu në Windows duhet të shkoni "Paneli i Kontrollit" dhe hyni në menunë "Programet dhe Karakteristikat" ku do të duhet të hyjmë përsëri te "Aktivizo ose çaktivizo veçoritë e Windows" dhe pasi të kemi shkarkuar Ubuntu zgjedhim "Nënsistemin e Windows për Linux". Procesi do të përfundojë duke rifilluar kompjuterin në mënyrë që gjithçka të funksionojë në mënyrë të përsosur.

I njëjti proces mund të kryhet gjithashtu duke shtypur komandën e mëposhtme nga ndërfaqja e konsolës PowerShell: Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux. Pastaj thjesht shtypni "Ubuntu" në cmd.exe ose ekzekutoni.

Gati për të filluar përdorimin e Ubuntu në Windows?. Na tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent.

Shkarkoni Ubuntu për Windows KETU


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.