Tutorial: Si të bëni një fotografi bardh e zi

Duart vendosin gjatësinë fokale

Fotografitë e njerëzve janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të kapur një emocion, për të portretizuar subjektin dhe për të ruajtur kujtimet e të dashurve tuaj.

Isshtë një gjini fotografia shumë e lehtë për tu zotëruar, thjesht duhet të keni një aparat fotografik dhe një model të gatshëm. Konvertoni portretet tuaja në e zezë dhe e bardhë është një mënyrë e shkëlqyeshme për t'i dhënë atyre një atmosferë të përjetshme dhe për të zvogëluar efektin e shpërqendrimeve në sfond. Sot po ju sjell, Tutorial: Si të bëni një fotografi bardh e zi

Përdorni përparësinë e hapjes

Vendosni thirrësin e kamerës suaj në modalitetin përparësor të hapjes dhe më pas zgjidhni një hapje të gjerë. Kjo do t'ju ndihmojë të mjegulloni sfondin për ta bërë modelin të qëndrojë me të vërtetë në foto, nëse hapja është shumë e gjerë dhe disa pjesë të modelit do të jenë jashtë fokusit, një f-numër më i lartë do të përdoret nëse është e nevojshme. Pastaj përdorni fokus manual ose fokus automatik selektiv dhe përqendrohuni në sytë e subjektit pasi kjo do të jetë pjesa më e rëndësishme e shkrepjes.

Zgjidhni një gjatësi fokale

Reduktimi i zmadhimit dhe përdorimi i një distance të shkurtër fokale do të shkaktojë shtrembërim të lenteve dhe ekzagjerim të karakteristikave të subjektit. Meqenëse kjo nuk bën për fotografi të mrekullueshme, provoni të bëni disa hapa mbrapa dhe pastaj të zmadhoni pak për të mbajtur gjithçka në proporcionin e duhur.

Kërce dritën

Për të krijuar një shpërndarje të ekuilibruar të dritës dhe për të shmangur hijet e forta bini mbi fytyrën e subjektit, përdorni një reflektor për të kërcyer dritën prapa dhe për të eleminuar hijet. Nëse nuk keni një reflektor, provoni të shkrepni jashtë në hije ose në një ditë me re. Në një post të mëparshëm ne pamë Udhëzues: Mënyra të ndryshme për të fotografuar lëvizjen, Mos e humb atë.

Shmangni vezullimin e syve

Regjistrimi i subjektit që pulson është një nga problemet më të mëdha me fotografinë në portret, kështu që nëse aparati juaj ka një veçori të zbulimit të pulës, përdorni atë për t'u siguruar që të merrni një shkëlqim foto. Përndryshe, mund të përdorni modalitetin e shkrepjes së vazhdueshme për të bërë një seri fotografish në mënyrë të njëpasnjëshme ndërsa bëni. Atëherë mund të zgjidhni më të mirën gjatë gjithë periudhës.

udhëzues-si-për-të-bërë-një-fotografi-e-bardhë-e-bardhë-09

Mprehin

Çështja juaj foto en Serif PhotoStack, dhe zgjidhni opsionin zhvilloj në krye të ekranit dhe zgjidhni tuajin foto nga biblioteka në fund. Klikoni në opsionin  Paravendosjet nga paleta redaktuese në të djathtë të ekranit dhe më pas zgjidhni opsionin Mprehni fytyrat. Nëse doni më shumë kontroll mbi mprehjen e figurës, klikoni në opsionin settings dhe pastaj hapni menunë Detalet. Karakteristika e maskës jo të mprehtë do t'ju lejojë të zgjidhni sasinë e mprehjes që aplikoni në të.

udhëzues-si-për-të-bërë-një-fotografi-e-bardhë-e-bardhë-06

Korrigjo ekspozimin

Tab settings, hapni menunë Nivelet. Për të korrigjuar shpejt ekspozimin, mund të klikoni në butonin Nivelet automatike. Sidoqoftë, nëse dëshironi të rregulloni manualisht, lëvizni rrëshqitësit poshtë grafikut të histogramit derisa të jeni të kënaqur me rezultatet.

udhëzues-si-për-të-bërë-një-fotografi-e-bardhë-e-bardhë-10

Hiqni njollat

Nëse ka ndonjë papërsosmëri në foton tuaj, të tilla si njolla ose qime të humbura, zgjidhni mjetin Riparimi i spoteve nga paleta redaktoni. Rregulloni madhësinë e furçës bazuar në madhësinë e zonës së problemit dhe vendosni errësirën në 100%. Zgjidhni Shëroni nga Lloji nga menuja zbritëse, pastaj klikoni në zonën e shkrepjes që dëshironi të korrigjoni, tani klikoni aplicar. Nëse nuk jeni të kënaqur me rezultatet, përdorni klonimi për të zëvendësuar zonën e problemit me një shembull tjetër nga tuaji foto.

udhëzues-si-për-të-bërë-një-fotografi-e-bardhë-e-bardhë-11

Shtoni një plumb

Për të siguruar që në fund të foto nuk e tërheq vëmendjen nga objektivi i saj kryesor, mund ta errësoni duke shtuar një vinjetë. Hyni në skedë Cilësimet, në menunë e lenteve dhe pastaj klikoni në shigjetën pranë lentes skicë në libra. Rregulloni rrëshqitësin Intensiteti për të përforcuar efektin dhe rrëshqitësin Pika e mesit për të vendosur se cilën pjesë të imazhit ajo mbulon.

udhëzues-si-për-të-bërë-një-fotografi-e-bardhë-e-bardhë-02

Konvertoni në të zezë dhe të bardhë

Tab Presets ka shumë mundësi të shpejta për ta kthyer foton tuaj në e zezë dhe e bardhëSidoqoftë, nëse doni më shumë kontroll mbi konvertimin, shkoni te skeda Cilësimet dhe zgjidh E zezë dhe e bardhë. Këtu do të gjeni një bandë rrëshqitëse që ju lejojnë të rregulloni tonin e ngjyrave të imazhit. Eksperimentoni me rregullimin e secilës prej tyre derisa të merrni efektin që dëshironi.

udhëzues-si-për-të-bërë-një-fotografi-e-bardhë-e-bardhë-08

Kurseni dhe eksportoni

Kur të keni përfunduar redaktimin, klikoni në skedën Shpërndaje Në pjesën e sipërme të ekranit, do të shfaqet një kuti që pyet nëse doni të ruani foton tuaj, kështu që klikoni Po. Tani mund të eksportoni imazhin nga PhotoStack dhe ta ruani përsëri në kompjuterin tuaj. Thjesht zgjidhni një destinacion për ta ruajtur. Dhe më pas zgjidhni nga një seri paravendosjet e thjeshta madhësia dhe cilësia para se të klikoni Eksporto.

udhëzues-si-për-të-bërë-një-fotografi-e-bardhë-e-bardhë-04

Share në Facebook

Shko tek www.facebook.com dhe krijoni një llogari ose hyni në profilin tuaj ekzistues. Në faqen e profilit tuaj, klikoni në opsionin e fotove në krye, dhe pastaj klikoni Shto foto. Këtu mund të ndani foton tuaj me një përshkrim dhe ta shënoni atë me vendin ku e keni marrë dhe personin në foto.

Më shumë informacion - Tutorial: Mënyra të ndryshme të fotografimit të lëvizjes


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.