Udhëzues: Si të fitoni para shtesë me fotografi të Krishtlindjes

udhëzues-si-për-të-fituar-para-shtesë-me-fotografi-03

Në këtë moment, unë shoh thirrjen Stock Fotografia, veçanërisht si një mënyrë për të fituar të ardhura pasive duke përfituar nga fotografitë që lëshohen në koncerte ose udhëtime në terren, ose nga puna personale duke i kthyer ato në të ardhura shtesë.

Quiteshtë mjaft mirë të shohësh se si kanë njohuritë e tua fotografi shkoni dhe fitoni pak para shtesë nga projektet personale të fotografisë, të cilat përndryshe do të qëndronin ulur në një hard drive diku. Sidoqoftë, herë pas here duhet të dilni dhe të keni një specifik Fotografi në Fotografi, dhe kështu fitoni para shtesë, dhe kohën Krishtlindje është ideale për të. Sot ju sjell një Udhëzues: Si të fitoni para shtesë me fotografi të Krishtlindjes.

udhëzues-si-për-të-fituar-para-shtesë-me-fotografi-01

Aksesi është çelësi për Fotografi të Mëdha në Stock

Unë nuk kam shumë fotografi tematike të Krishtlindje në Librin tim, dhe shumë e popullsisë në  Krishtlindje Bëhet vërtet me djathë, kështu që mendova se do të shkrepja disa fotografi të Krishtlindjeve me shije dhe elegante dhe do të bëja një bandë fotografish për Krishtlindje, të cilat mund t'i siguroja vetes një pjesë të këndshme të Krishtlindjeve që mund të rezultonte të ishte një investim i mirë. Në një postim të mëparshëm, në Modele të reja biznesi për fotografë në internet, pamë disa opsione se si ta lëvizim punën tonë nëpër ueb.

Unë nuk jam fotograf i stilit të jetës familje as, dhe as unë nuk kam grua dhe fëmijë, dhe koncepti për këtë xhirim ishte të fotografoja një familje të vërtetë (a familje tërheqëse dhe e veshur në mënyrë të patëmetë), në një shtëpi të vërtetë, të zbukuruar me shije, aktuale, me zbukurime të Krishtlindje.

Për ta arritur atë, së bashku ai kishte nevojë për një familje aktuale dhe tërheqëse që ishin të gatshme të nënshkruanin kontrata modelimi dhe që jetonin në një shtëpi tërheqëse, mbresëlënëse, bashkëkohore, me dekorime tërheqëse të Krishtlindjeve.

udhëzues-si-për-të-fituar-para-shtesë-me-fotografi-05

Kështu që pyeta një mik të dekoruesit të brendshëm nëse ai kishte klientë që kishin një shtëpi të madhe në mënyrë që ata të ishin të gatshëm të më modelonin për disa fotografi të Krishtlindjes, në këmbim të një albumi me të gjithë xhirimet të zhvilluara dhe të shtypura.

Në këmbim të hyrjes në shtëpinë tuaj, ju premtoj këtë familje disa fotografi për ta, dhe si çdo familje, megjithëse do të dëshironin të kishin disa fotografi mbresëlënëse të tyre së bashku, duke bërë dekorimin e pemës së Krishtlindjes e kështu me radhë, ajo që ata me të vërtetë duan janë fotot e familjes.

Siç doli, kjo familje e veçantë që dëshironte me të vërtetë ishte një foto në grup për kartën e tyre të Krishtlindjes dhe disa portrete argëtuese për një foto në mur në dhomën e tyre të ndenjes tepër të dekoruar. Por ne do të kthehemi në këtë më vonë.

Isha më se e lumtur të bëja disa fotografi të stilit familjar ndërsa isha përreth. Instalimi ishte shumë i drejtpërdrejtë, por unë duhej të bëja një përpjekje të vetëdijshme për të mos lejuar të gjithë kohën e xhirimit të fotografisë që kërkonte familja.

Kthimi në investime në fotografi

Qëllimi i këtij sesioni ishte që ai të largohej me një seri fotografish arkivore të Krishtlindje se ata do të më bëjnë të fitoj para. Këtu është një përmbledhje e thjeshtë e kohës që kisha investuar në këtë sesion:

Korrespondenca me email: 1h
Paketoni dhe ruani pajisjet: 1,5 h
Ngarje: 2h
Photoshoot: 2.5h
Botimet fillestare: 1h
Botimet e përparuara: 1h
Duke u ngarkuar dhe Meta-takim 1h

 

E gjithë kjo shton një investim total prej dhjetë orësh nga koha ime (në pasuri të paluajtshme është ndoshta pak më shumë se kjo).

Norma ime është normalisht 50 eu / h, prandaj më duhet të mbledh minimumi 500 eu në shitjen e imazheve gjatë jetës së tyre të dobishme për të qenë në gjendje të them se kam fituar para me seancën.

(Nga rruga - nëse në këtë moment po lexoni 50 beu në orë dhe po mendoni diçka si "si guxon ai djalë të kërkojë 50 beu në orë, nëse unë jam më i mirë se ai" ... atëherë duhet të bëjmë një bisedë rreth llogaritjes së normës suaj). Nga 2,5 orë kohë që më duhej të xhiroja, u nisa me ndoshta 10-20 fotografi të forta të Krishtlindjes për të shitur.

udhëzues-si-për-të-fituar-para-shtesë-me-fotografi-04

Unë gjithashtu vlerësoj se jetëgjatësia e imazheve nga ky xhirim është afërsisht pesë vjet, pasi modat e kohës do të ndryshojnë, skemat e njohura të ngjyrave do të evoluojnë dhe njerëzit dhe gjërat në këto foto nuk do të jenë më aq aktuale sa tani.

Pra, kjo do të thotë që unë duhet të mesatarisht 100 be në vit për pesë vjet nga ky grup prej 10 deri në 20 fotografi.

Tani për tani unë mesatarisht rreth 10 eu për çdo shkarkim, (e cila ka qenë mjaft e qëndrueshme nga muaji në muaj), kështu që kjo do të thotë që unë duhet të shes rreth 10 foto në vit për pesë vjet nga një grup prej 10 deri në 20 fotografi në mënyrë që të arritja e qëllimit.

Fatkeqësisht, bazuar në historinë time aktuale të shitjeve, ky nuk është një qëllim shumë realist.

Në të vërtetë, do të jem me fat të shes një ose dy fotografi të këtij xhirimi çdo sezon Krishtlindje për pesë vitet e ardhshme.

Si thjesht një sesion tregtar, përfundimi është se unë do të marr një humbje shumë të madhe këtu. Unë mund të jem me fat dhe të kem rreth 100 në shitje vjetore, por realiteti është se unë do të marr vetëm jo më shumë se disa qindra euro në planin afatgjatë me këtë sesion. 

3-vende-për-të-blerë-dhe-shitur-fotografi-05

Rryma të tjera të të ardhurave

Gjëja më e mirë për të cilën mund të mendoj të shfrytëzoj sa më shumë fotografitë është t'i shes ato në faqet e aksioneve mikro. Ka shumë nga këto faqe dhe ne kemi disa mundësi të qarta, edhe para se të zgjedhim faqen e Mikro-aksioneve që do të zgjedhim.

Një nga opsionet është shitja e tyre drejtpërdrejt në disa nga këto faqe, duke përfituar nga disa vende të ndryshme, të cilat normalisht do të jenë 50% e atyre të gjeneruara nga seritë në secilën faqe, që përfshin vetëm shitje për shkarkim, pa llogaritur ekskluzivitetin që një klient mund të dëshirojë në foto, gjë që mund të jetë një shtesë shumë e shijshme.

Ju gjithashtu duhet të keni mundësinë e shitjes së tyre tek një kompani Mikro-aksionare që është shumë e interesuar në serinë tuaj të fotove vetëm për ta.

Më shumë informacion - Modele të reja biznesi për fotografë në internet

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.