Udhëzuesi për shtëpinë e lidhur: Aksesorët më të mirë

Ndriçimi është themeli i shtëpisë së lidhur dhe pika e fillimit për shumicën e përdoruesve, megjithatë, një shtëpi e zgjuar shkon shumë më tej, ka produkte të panumërta, po, ndërsa përparoni kjo botë e vogël Po bëhet gjithnjë e më komplekse për të instaluar këto produkte dhe për t'i bërë ato të funksionojnë si duhet. Ne ju sjellim pjesën e fundit, por jo më pak të rëndësishmen Udhëzues i lidhur në shtëpi që ne kemi krijuar për ju në Actualidad Gadget. Sot do të flasim për aksesorët më të mirë për të pasur një shtëpi me të vërtetë të zgjuar, shumë nga këto produkte për të cilat as nuk mund të dini.

Versionet e mëparshme të udhëzuesit të lidhur në shtëpi:

Artikulli i lidhur:
Udhëzuesi i lidhur në shtëpi: Si të vendosni dritat tuaja

Smartelsat inteligjentë

Ne fillojmë me një produkt për të cilin rrallë flitet, kjo dihet nga instaluesit profesionistë por më pak nga përdoruesit e zakonshëm. Ne kemi çelsin mekanik plotësisht të lidhur dhe të pajtueshëm, si ato që kemi analizuar këtu, si dhe një seri adaptorësh WiFi që fshihen pas murit na lejojnë të menaxhojmë energjinë që kalon përmes tyre.

Këto çelësa inteligjentë mund të bëjnë gjithçka që kontrollojmë me një ndërprerës mekanik tradicional të zgjuar si dritat, blinds me motor, sisteme ventilimi dhe shumë më tepër. Alternativeshtë alternativa më e lirë për llambat inteligjente pasi ato nuk duhet të zëvendësohen në planin afatgjatë, po, ata kërkojnë më shumë instalim dhe njohuri të energjisë elektrike.

Priza të zgjuara

Prizat janë alternativa e shpejtë dhe e lehtë për çelsin inteligjent. Këto priza shfaqin një dizajn të thjeshtë dhe kërkojnë pak konfigurim. Ka shumë marka, ne për shembull e kemi testuar këtë produkt nga markat Tecken dhe SPC. Ato janë një alternativë shumë e lirë dhe na lejojnë të menaxhojmë çdo pajisje të lidhur me prizën për ta ndezur dhe fikur sipas dëshirës.

Ata priren të kenë kufij me ato produkte që kanë kontrolle ose nuk ndizen dhe fiken automatikisht (d.m.th., ata kanë gatishmëri), megjithatë, ato ofrojnë rezultate të mira me ngrohësit e ujit elektrik dhe produkte të ngjashme. Ato na lejojnë të krijojmë rutina, të programojmë hyrjen aktuale dhe madje të kontrollojmë konsumin e energjisë elektrike.

Tingull i zgjuar

Sa i përket zërit, në Gadget Actualidad keni rishikime të panumërta të produkteve të të gjitha llojeve që ofrojnë veçori interesante multimediale dhe rezultate cilësore. Shtë e rëndësishme që të marrim parasysh se me sa asistentë virtualë janë në përputhje para se t'i blini. Kemi shumë alternativa me çmime të ndryshme, nga diapazoni i lirë Energy Sistem te tingulli më i plotë i Sonos.

Ne gjithmonë duhet të kontrollojmë përputhshmërinë me Spotify Connect ose shërbimin tonë të preferuar të muzikës streaming, si dhe mundësia e shtimit të tyre në pajisje me shumë dhoma ose përmes Amazon Alexa ose përmes sistemeve të integruara të tilla si AirPlay 2, Në këtë mënyrë ne mund t'i zgjerojmë produktet pak nga pak dhe të krijojmë një fije muzikore në shtëpi që instalohet lehtë.

BroadLink: Kontrolloni pajisjet tuaja me telekomandë

"BroadLink" janë pajisje që kanë një transmetues / marrës infra të kuqe, në thelb imitojnë funksionimin e një telekomande tradicionale dhe kjo ka shumë përparësi. Me një nga këto pajisje të vogla ne do të jemi në gjendje të menaxhojmë televizionin, kondicionimin e ajrit, ngrohjen në një goditje. ose ndonjë pajisje që ka një telekomandë dhe është brenda rrezes së BroadLink.

Shtë e rëndësishme që Kur ta blejmë, do të sigurohemi që ai të ketë protokollin që i jep emrin, kështu që kemi një bazë të dhënash të rëndësishme dhe sigurohemi që të përfshihet kontrolli i pajisjes sonë dhe në atë mënyrë ne mund ta menaxhojmë atë. Këto produkte zakonisht kushtojnë midis 15 dhe 30 euro në varësi të kapaciteteve, distancës së funksionimit dhe madhësisë së pajisjes, personalisht unë rekomandoj një sa më të vogël të jetë e mundur.

Termostate inteligjente

Termostati inteligjent ju jep pavarësi të pabesueshme, megjithatë ky është një hap përtej shtëpisë së lidhur. Këta termostate që janë të lidhur me ngrohësit ose kazanin kërkojnë instalim, prandaj rekomandoj që për këto kushte të vini bast te një instalues ​​i autorizuar. dhe kështu shmangim çdo fatkeqësi.

Markat më të njohura të këtij lloji të produkteve janë Elgato, Honeywell dhe Elago për të dhënë disa shembuj. Ato janë produkte të shtrenjta, por duke marrë parasysh që falë termometrave të tyre do të jemi në gjendje të menaxhojmë me saktësi të madhe konsumin e bojlerit, pothuajse me siguri ne do të gjejmë një kursim në afat të shkurtër në faturën e shërbimeve dhe prandaj do t'ia vlejë. Kështu mund të menaxhojmë kur ndizet, të programojmë lehtësisht kondicionimin e ajrit dhe të porosisim ndihmësin tuaj virtual që ta vendosë shtëpinë tuaj në temperaturën e dëshiruar.

Perde dhe hije të zgjuara

Ne fillojmë me blinds smart, edhe pse ka shumë produkte në treg edhe një herë për këtë hap të shtëpisë smart, ju rekomandojmë që të zgjidhni një instalues ​​të rekomanduar. Ndër të tjera blinds zgjuar do të kërkojë një furnizim me energji elektrike, instalimin motor dhe ndoshta edhe murature, prandaj unë nuk e rekomandoj atë për "amatorë". Sidoqoftë, nëse po mendoni për këtë, opsioni më i mirë është padyshim një profesionist.

Nga ana tjetër Ikea na ofron një alternativë të lirë, pa instalim dhe mbi të gjitha inteligjente, diapazoni i saj i blinds dhe perdeve inteligjente nuk kërkon furnizim me energji elektrike sepse ato punojnë me bateri Ata janë në përputhje me protokollin Zigbee të gamës së tij Tradfri dhe përshtatet në shumë madhësi dhe varietete të ngjyrave, për këtë arsye, unë rekomandoj që nëse nuk doni të ndërlikoheni me instalimin e këtij lloji të produkteve, të vini bast direkt në Diapazoni Kadrilj i IKEA për thjeshtësinë e saj dhe mbi të gjitha sa e lehtë është të kesh qasje në këto produkte në qendrën tonë më të afërt.

Pastruesit e zgjuar të vakumit

Pastruesit vakum robot janë pjesë e një numri të jashtëzakonshëm të shtëpive në vitet e fundit, mungesa e kohës për pastrim dhe përtacia e pastrimit i ka popullarizuar shpejt ato. Por mbase diçka që nuk e kishit marrë parasysh kur keni blerë robotin është nëse përfshinte apo jo pajtueshmëri me asistentët virtualë, ne kemi provuar shumë nga këto nga diapazone të ndryshme.

Ne ju rekomandojmë nëse po mendoni të blini një fshesë me korrent robot që merrni parasysh nëse ka apo jo pajtueshmëri të asistentit virtual pasi duhet t'i tregoni: Alexa, ndez vakumin dhe të shohësh se si ai version robotik i një butler fillon të fshijë është i pavlefshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.