Udhëzuesi për shtëpinë e lidhur: Zgjedhja e ndriçimit tuaj inteligjent

Në Actualidad Gadget kemi shumë rishikime të produkteve të krijuara për ta bërë shtëpinë tuaj një vend më të zgjuar, ndriçim, priza, zë, asistentë virtualë, robotë vakum ... Ne kemi gjithçka që mund të imagjinoni, dhe kjo është arsyeja pse kemi pasur idenë e të qenit në gjendje të bëni një udhëzues Definitive me të gjitha hapat dhe rekomandimet e nevojshme për ta kthyer shtëpinë tuaj në një shtëpi të lidhur në të cilën mund të shfrytëzoni më së shumti nga koha dhe të gjitha karakteristikat që ju ofrojnë këto funksionalitete. Ne ju sjellim edicionin e parë të "Udhëzuesit të lidhur në shtëpi" në të cilin do të flasim për ndriçimin inteligjent, gjithçka që duhet të dini para se të blini një produkt, llojet e tij dhe mënyrën e përdorimit të tyre.

Llojet e ndriçimit inteligjent

Ato që kërkojnë një urë lidhëse

Këto janë llamba që zakonisht punë nga RF, domethënë llamba nuk ka WiFi në harduerin e saj, por përkundrazi ekziston një urë lidhëse i cili është përgjegjës për dominimin e të gjitha llambave. Shumica e tyre kanë protokollin Zigbee, domethënë ato janë universale. Një shembull është llamba IKEA dhe llamba Philips Que që janë në përputhje me njëra-tjetrën. Disa nga këto llamba gjithashtu kanë më shumë karakteristika si Bluetooth brenda. Një nga avantazhet e tyre është se ata punojnë edhe pa lidhje interneti dhe janë më të pavarur. Këto janë më të rekomanduarat nëse dëshironi të rregulloni të gjithë shtëpinë me ndriçimin inteligjent.

Echo Dot + 2 llamba Philips Hue

Llamba të pavarura WiFi

Ky lloj llamba edhe pse mund të grupohen përmes aplikacioneve, ato janë plotësisht të varura nga lidhja e internetit edhe pse shpesh kanë Bluetooth gjithashtu për trajtimin e tij. Këto llamba janë përgjithësisht pak më të shtrenjta, megjithëse ato sigurojnë pavarësi të madhe nëse synojmë t'i përdorim ato si dritë të ambientit ose thjesht duam të bëjmë pa urën e lidhjes.

Llojet e produkteve të ndriçimit inteligjent

Megjithëse ka pothuajse produkte të pafund, le të përqendrohemi në bazat, avantazhet dhe të metat e saj.

Llamba fole standarde

Kjo është një nga idetë më të standardizuara, i kemi të dyja të tipit Zigbee dhe të tipit WiFi dhe të shumë markave si Xiaomi, Philips, Lifx ... etj. Ne ju rekomandojmë që të hidhni një vështrim në rishikimet tona të disa prej këtyre llambave të të gjitha llojeve. Avantazhi i këtij lloji të llambës është se nuk keni nevojë të ndryshoni instalimin ose llambat, domethënë gjëja më e shpejtë dhe e lehtë. Nga ana tjetër, këto llamba shpesh janë të shtrenjta nëse i krahasojmë me produktet e tjera në sektor dhe duhet të marrim parasysh faktorë të tillë si shkëlqimi, i cili përmendet me drejtshkrimin "XXX lm" ose lumen.

Shirita LED dhe ndriçimi i ambientit

Ne gjejmë shumë lloje të ndriçimit të ambientit në këtë lloj produkti dhe kjo është pikërisht ajo ku zakonisht fillojnë përdoruesit. Ka ide të mira si vendosja e shiritave LED në vende interesante. Këto shirita LED zakonisht ju lejojnë të rregulloni intensitetin, ngjyrën dhe karakteristikat e tjera shumë interesante. Përveç shiritave LED, ne gjithashtu kemi llamba të vogla që kanë ndriçim RGB për shembull për llambat ndihmëse dhe madje panele nga marka të tilla si Nanoleaf që lejojnë një marrëdhënie interesante midis dekorimit dhe ndriçimit.

Llamba të zgjuara

Ne gjithashtu kemi në dispozicion versionin më të shtrenjtë, megjithëse zakonisht është ai që ofron cilësinë më të mirë të dizajnit, llambat inteligjente. Kemi nga llambat e tavanit deri te dritat LED të tavanit dhe madje edhe një lloj ndriçimi zyre, në këtë seksion kemi një gamë të mirë të produkteve interesante dhe është më e mira. Ky lloj llambash inteligjente rekomandohet veçanërisht për tryezat ose tavolinat e shtratit, ku ato do të shoqërojnë dekorimin pa zënë hapësirë ​​të tepërt, ato jane me interesante. Megjithëse kemi edhe llamba inteligjente me protokollin Zigbee siç është Hue nga Philips, është më lehtë t’i gjesh ato përmes WiFi si ato nga Xiaomi.

Aksesorë të zgjuar të dritës

Veryshtë shumë e rëndësishme që të theksojmë qëllimin dhe dobinë e vazhdueshme që do t'i japim ndriçimit tonë inteligjent, prandaj duhet të marrim parasysh këta faktorë:

 • Se llambat ose pajisjet që ne instalojmë janë kompatibile me njeri-tjetrin.
 • Se ata kanë mbështetje softuerike ose një markë që siguron azhurnime për të siguruar sigurinë e rrjetit.
 • kemi pajisje që kanë aksesorë si butona shtypës, komplete të ndryshme zgjatimi ose çfarëdo që mund të imagjinojmë.
 • Sigurohuni që na pëlqen aplikacioni i menaxhimit ndriçim i pajtueshëm me pajisjet që duam të instalojmë.

Duke marrë parasysh të gjitha këto, kemi shumë marka për të zgjedhur, ne ju tregojmë rekomandimet tona:

 • Ndriçimi Zigbee: Në këtë seksion, grupi Philips Hue është i pakonkurueshëm, opsioni më i zgjuar nëse kërkojmë të pajisim të gjithë shtëpinë në tërësinë e saj pasi që aplikimi i saj është i mirë, përputhshmëria është absolute me një mori markash dhe protokollesh dhe ka një mbështetje të rëndësishme. Përveç kësaj, ato janë të pajtueshme dhe të zgjatshme me kompletin IKEA, kështu që kombinimi i të dyjave është shumë i mirë për para.
 • Ndriçimi WiFi: Ky lloj llambash është vendi ku do të gjejmë më shumë larmi, megjithatë, është shumë i përqendruar kur bëhet fjalë për të kufizuar veten me ndriçimin e ambientit ose mundësinë e zgjedhjes për të ndriçuar disa dhoma. Optionshtë opsioni më i mirë nëse doni të ndriçoni vetëm një zonë specifike ose nuk doni të zgjidhni alternativa që kanë "ura lidhjeje" siç ndodh me protokollin Zigbee.

Shtë e qartë se është e lehtë për ne të zgjedhim fillimin e ndriçimit inteligjent, Por ne shpresojmë që me ndihmën tonë në këtë udhëzues të parë të jeni në gjendje të dini se cilat janë ndryshimet midis disa llojeve të ndriçimit inteligjent dhe të tjerëve dhe mbi të gjitha mund të zgjidhni pajisjen që i përshtatet më mirë nevojave tuaja. Ne ju rekomandojmë që të hidhni një vështrim në videon që udhëheq këtë udhëzues sepse ne zgjidhim shumë dyshime në një mënyrë praktike dhe që ju të qëndroni të akorduar në faqen e internetit të Gadget Actualidad sepse ne do t'ju sjellim më shumë udhëzime se si të konfiguroni dhe mirëmbani inteligjentin tuaj ndriçim perfekt me hapa të thjeshtë. Ne ju paralajmërojmë, ndriçimi inteligjent dhe shtëpia e lidhur janë varëse, dhe mund të përfundoni duke blerë gjithnjë e më shumë produkte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gabriel dijo

  Ata lanë mënjanë atë që unë e konsideroj si mënyrën më ekonomike për një kohë të gjatë të ndriçimit inteligjent dhe kjo është duke vendosur ndërprerës të mençur me Wi-Fi.

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Përshëndetje Gabriel.

   Keni absolutisht të drejtë, ndërprerësit WiFi janë më të mirët, por ato kanë shumë probleme në disa instalime (sidomos ato të vjetra). Sidoqoftë, ne nuk do t'i lëmë ato jashtë, ne do të flasim për to si "pajisje" në një pjesë tjetër të udhëzuesit, pasi ato janë më shumë elektronike sesa produktet e ndriçimit edhe pse kanë lidhje. Qëndroni në gjendje Nje perqafim.

bool (e vërtetë)