uTorrent dhe malware i ri EpicScale, si ta çinstaloni atë

 

logoja e utorrent

uTorrent ka qenë prej kohësh aplikimi i paracaktuar për shumë përdorues të rrjetit Torrent në të gjithë botën. Krijuar nga askush tjetër përveç BitTorrent, ai dikur krenohej me faktin se ishte i lehtë, funksional dhe trajtonte mirë burimet e sistemit, por vitet e fundit ka parë një përpjekje për të fituar para me reklama.

Kjo në vetvete nuk është një gjë e keqe, zhvilluesit duhet të fitojnë para për të ruajtur aplikacionin, por versioni i fundit i uTorrent e ka bërë këtë një hap më tej duke instaluar pa dijeninë e përdoruesit a aplikacioni për shfrytëzimin e bitcoin i quajtur EpicScale, dhe kjo nuk është më e pranueshme.

Pasi të jetë instaluar, EpicScale do të konsumojë burimet tuaja për të minuar monedhën dixhitale, dhe natyrshëm ardhjen e kësaj Crapware Me uTorrent 3.4.2 kjo do të thotë që bashkësia e torrentit është ngritur kundër këtyre praktikave. Në fakt shumë gjurmuesit private kanë version i ndaluar i tha me efekt të menjëhershëm, dhe megjithëse BitTorrent ka mbrojtur minierat e Litecoin duke thënë se përdoruesit marrin informacion në lidhje me instalimin e EpicScale, disa prej tyre pretendojnë se programi u fut në sistemet e tyre pa pëlqimin e tyre.

Arsyeja pse kjo është më e rëndësishme sesa instalimi tipik i adware kjo është për shkak të faktit se, kur nxjerr Litecoin, EpicScale ha praktikisht e gjithë ngarkesa e procesorit. Kjo i shton një përpjekje shtesë makinerisë dhe përveç rritjes së faturës së energjisë elektrike, jeta e kompjuterit tuaj do të shkurtohet dukshëm.

uTorrent

Shtë një çështje mjaft shqetësuese, kështu që nëse keni instaluar versionin e fundit të uTorrent dhe dëshironi të hiqni EpicScale këtu ne ju tregojmë se si ta bëni atë më poshtë:

 1. Në Panelin e Kontrollit të Windows, çinstaloni EpicScale duke përdorur metodën tradicionale të zgjedhjes së programit dhe klikimit të butonit të çinstalimit.
 2. Kjo nuk do ta heqë programin plotësisht, kështu që do të duhet të navigoni C: ProgramData për të fshirë dosjen EpicScale. Shtë një dosje e fshehur, kështu që për ta parë duhet të shkoni Organizoni> Skedarët dhe opsionet e dosjeve për të mundësuar skedarët e fshehur.
 3. Shtypni butonin e Windows dhe R për të nisur ekzekutimin dhe shtypni Regedit në kutinë e tekstit që do të shfaqet.
 4. Redaktori i regjistrit do të hapet. Atje ne shikojmë për EpicScale në titull HKEY_CURRENT_USERSprograme dhe ne e fshijmë atë.
 5. Si një masë shtesë, sigurohuni që të mos mbetet EpicScale në mbishkrim HKEY_CURRENT_USERS softverMicrosoftWindowsCurrentVersionRun. Nëse ka mbetur diçka, fshije atë dhe ke mbaruar.

Çuditërisht, shumë përdorues po largohen nga uTorrent si murtaja, dhe ju mund të interesoheni konsultohuni me një alternativë. Ne ju këshillojmë që të hidhni një vështrim në këtë artikull ku ju japim alternative të uTorrent për Windows.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   majtas dijo

  pak kohë më parë unë kisha ndaluar përdorimin e Utorrent dhe fillova të përdor qBittorrent. kjo ishte për shkak të artikullit të tij mbi "4 alternativa ndaj uTorrent". dhe tani e lexova kete lajm dhe me le pa fjale. Unë mendoj se ishte mirë që ata nuk donin që uTorrent të vdiste por atë që bënë pasi përfundoi duke e vrarë atë ...