Si të vendosni kohën për të ndezur ose çaktivizuar Mac-in tuaj

mushama

Nëse keni një orar mjaft të parashikueshëm çdo ditë, do të ishte mirë ta dini si të planifikoni kompjuterin tuaj Mac të fiket ose të zgjohet nga modaliteti i gjumit në kohë të caktuara.

Sistemet e Apple janë shumë të shpejta kur bëhet fjalë për hyrjen dhe daljen nga modaliteti i gjumit. Thjesht mbyllni kapakun e një MacBook dhe, në pak momente, laptopi do të kalojë në modalitetin e gjumit me aftësinë për të qëndruar kështu për një javë ose më gjatë vetëm duke përdorur baterinë.

Kur të hapni kapakun, për disa sekonda do të ftoheni të vërtetoni. Nëse keni një Apple Rights Watch mbylle dhe vesh e njëjta llogari iCloud në të dy pajisjet, Mac mund të vërtetohet automatikisht pa pasur nevojë të fusni fjalëkalimin e hyrjes.

Gjithsesi, shumë më e dobishme se funksioni i detajuar më sipër është mundësia e programimit të momentit në të cilin Mac duhet të fiket ose të largohet nga modaliteti i gjumit.

Planifikoni fikjen dhe ndezjen e Mac

Fshehur në seksion Kursimi i energjisë / Ekonomizuesi (nga Kursyesi i Energjisë Angleze) në menunë e konfigurimit të sistemit mund të gjeni një mundësi që ju lejon të përcaktoni me saktësi të madhe orët e aktivitetit në të cilin duhet të fillojë Mac-i juaj.

Kur bëhet fjalë për zgjimin nga modaliteti i gjumit ose ngritjen nga e para, pajisjet duhet të lidhen me një burim energjie, por ky detaj është tashmë i dukshëm. Do të ishte e padobishme të keni MacBook të fikur në çantën tuaj të shpinës dhe ta filloni sepse e keni programuar atë disa ditë më parë dhe e keni harruar të programuar.

Për të caktuar Mac-në tuaj që të fiket ose ndizet vetë në kohë të caktuara, hapi i parë është të shkoni te Preferencat e Sistemit. Në rreshtin e dytë të ikonave, klikoni në Ekonomizues dhe hyr në seksion Orar çfarë është në të djathtë më poshtë.

Ashtu si në pamjen e ekranit që shtuam në këtë artikull, ju do të keni dy mundësi në dispozicionin tuaj. shenjë Opsioni i parë nëse dëshironi që sistemi të fillojë nga e para ose të dalë nga modaliteti i fjetjes në një kohë të caktuar. shenjë opsioni i dytë nëse dëshironi të automatizoni kohën në të cilën kompjuteri do të hyjë në modalitetin e fjetjes ose do të fiket plotësisht. Mund të zgjidhni të zbatoni këtë rregull të planifikimit në çdo kohë, vetëm në ditët e javës, në fundjavë ose në ndonjë nga ditët e javës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)