Verizon gjithnjë e më lehtë ka anuluar kontratën e blerjes së Yahoo

Google

Dje ju informuam për sulmin e ri që kishte pësuar kompania Yahoo, një sulm i kryer në 2013 që preku më shumë se 1.000 milion llogari, dhe ku u vodh nga pyetjet për të rikuperuar fjalëkalimet, në numrat e kartave të kreditit. lidhur me to, nëse është e disponueshme. Duhet të mbahet mend se muaj më parë e njëjta kompani njoftoi se në 2014, Yahoo gjithashtu pësoi një sulm në të cilin të dhënat ishin vjedhur nga më shumë se 500 milion llogari të përdoruesve të platformave të ndryshme Yahoo, kryesisht shërbimi i postës elektronike.

Korrikun e kaluar, Verizon arriti një marrëveshje me Yahoo deri në fund të vitit përvetësojnë shumicën e ndërmarrjes për 4.830 miliardë dollarë, por rastet që janë bërë publike muajt e fundit, përfshirë piraterinë e 500 milion llogarive dhe bashkëpunimin me NSA për të krijuar një program që do të spiunonte llogaritë e postës elektronike të platformës, e detyruan Verizon të rimendonte situatën dhe të kërkonte një zbritje të 1.000 milion dollarë nëse Yahoo dëshironte të vazhdonte me operacionin e shitjes.

Por duket se më në fund Verizon ka hedhur në peshqir dhe ka vendosur të hidhet në anije dhe po kërkon rrugët e mundshme ligjore në mënyrë që ta bëjë të pavlefshme parakontratën që ai nënshkroi me Yahoo, duke pretenduar se vlera e ndërmarrjes ka rënë ndjeshëm përveç reputacionit të saj midis miliona përdoruesve që e përdorin atë. Në fakt, meqë lajmi ishte i njohur, vlera e Yahoo në Bursën e New York-ut ka rënë në mënyrë dramatike dhe nuk ka shenja përmirësimi, duke parë famën që kompania ka fituar muajt e fundit, duke u bërë një lavaman për atë çdo mik i të tjerëve mund të hyjnë në serverat e tyre si Pedro në shtëpi dhe të kenë informacione shumë të vlefshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)