Veshjet e gjurmimit të fitnesit nuk janë efektive për humbjen e peshës

fitbit-alta

Vrapuesi në detyrë me pajisjen e tij të pandashme për ndjekjen e fitnesit nuk mungon më. Më e popullarizuara dhe më efektive duket se është Apple Watch, megjithatë, markat si Fitbit gjithashtu sigurojnë jetesën prej tij dhe mjaft mirë. Ne jemi gati për të humbur peshë dhe gjëja e parë që bëjmë është të shkojmë në dyqanin e pajisjeve sportive për të marrë këpucët më të ndritshme në treg, dhe pastaj në dyqanin e elektronikës të konsumit, është koha të zgjedhim atë pajisje që do të numërojë hapat, kaloritë tona dhe sende të tjera, por A janë me të vërtetë efektive pajisjet gjurmuese të fitnesit në humbjen e peshës? Përgjigja sipas një studimi është: Jo.

Ky studim filloi dy vjet më parë, megjithëse ata e kanë përgatitur atë që nga viti 2010. 470 njerëz që kanë ndjekur një dietë me kalori të ulët dhe një regjim ushtrimesh gjatë këtyre dy viteve kanë marrë pjesë në të. Gjysma e pjesëmarrësve kishin një pajisje gjurmimi të fitnesit, ndërsa gjysma tjetër jo. Tha dhe bërë, rezultatet e para filluan të mbërrinin. Ndërsa ekipi që kishte pajisje gjurmimi kishte humbur një mesatare prej 5,8 kg, pjesa tjetër e pjesëmarrësve vetëm 3,4 kg. Ajo që jep mirëbesim se sa të paefektshme janë këto pajisje nëse ajo që duam është të humbasim peshë, motori i vërtetë do të jetë qëllimi dhe vullneti ynë.

Sipas specialistëve, psikologjia është thelbësore në humbjen e peshës, shumë më tepër sesa faktorët e tjerë shtesë. Studimi është botuar në JAMA (Journal of the American Medical Association) dhe mund ta lexoni në këtë LINK. Padyshim, nuk do të mohojmë që ato të na ndihmojnë të kontrollojmë më mirë parametrat të cilave duhet t’i përmbahemi, por nga ana tjetër, nuk do të humbasim peshë nëse nuk bëjmë pjesën tonë, duke folur fizikisht. Këto lloje të pajisjeve mund të ndihmojnë shumë më tepër për njerëzit me gjendje të zemrës dhe sëmundje, ose për atletët profesionistë. Nëse ajo që dëshironi është të humbni, thjesht bëni një dietë të mirë dhe ushtrime të vazhdueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)