Video lojëra që u përplasën me Islamin

lojërat u përplasën me Islamin

Feja ka qenë gjithmonë një temë e diskutueshme që nga kohërat e lashta në lojërat video. Shumë kompani janë përpjekur - dhe përpiqen - të shmangin përplasjen midis besimit dhe përmbajtjes së programeve të tyre, duke përdorur vetë-censurë që do të shmangte problemet e ardhshme me komunitete të caktuara fetare. Një kompani e njohur mirë për copëzimin e përmbajtjes është mitike Nintendo, i cili gjithmonë u përpoq të shërojë në shëndet, edhe pse siç do ta shohim, nuk ishte gjithmonë kështu.

Në këtë raport, dhe duke përfituar nga lajmet e ndezura, ne do të rishikojmë disa nga rastet më famëkeqe në të cilat një lojë video ka qenë qendra e kritikave nga komuniteti mysliman më i zjarrtë.

Ne fillojmë duke hyrë në makinerinë tonë të kohës dhe duke u kthyer në 1998, një vit i shkëlqyeshëm për lojërat video dhe në të cilën u lëshua një nga lojërat më të mira në histori: ne flasim për mitiken Legjenda e Zeldës: Ocarina e kohës. Në gëzhojat e para që u shfaqën, ju mund të gjeni një simbol shumë të ngjashëm me atë të gjysmëhënës islamike, i përdorur për të përfaqësuar njerëzit Gerudo dhe që madje u shfaq në sipërfaqen e pasqyrës së hënës. Kritikat e besimit të Islamit të detyruara Nintendo për të hequr atë simbol dhe për ta zëvendësuar atë më vonë me një të ri, siç do të shihnim në portin e GameCube ose në xhirim fantastik për 3DS.

krahasimi i mburojës

Por përplasja e kulturës me Islamin nuk përfundoi këtu, dhe në një nga birucat e lojës, posaçërisht në Tempulli i zjarrit, Korët myslimanë mund të dëgjoheshin duke u lutur "nuk është veç një Zot", "në emër të Zotit, më të dhembshurit dhe më të mëshirshmit" ose Allahu Akbar, që do të thotë "Zoti është më i madhi".

Një rast i ngjashëm ishte ai i Zack & Wiki, ajo aventurë e bukur e bërë nga Capcom para Wii, ku kore nga Allahu Akbar u dëgjuan gjithashtu gjatë videos promovuese të parë të lojës, duke shtyrë Këshilli Marrëdhëniet Islamike Amerikane -një lob mysliman amerikan- të paraqesë një ankesë zyrtare te Japonezët, të cilët nuk hezituan ta hiqnin atë referencë nga loja dhe të mos transmetonin përsëri atë video promovuese.

Krijues dhe shumëngjyrësh LittleBigPlanet ai ishte gjithashtu në sy të uraganit për një incident identik. Në nivelin e parë të botës së tretë të lojës, të quajtur Safari që lëkundet, një lojtar mysliman gjeti fraza nga Kurani në tekstin e këngës në atë ekran, në të cilën mund të dëgjoheshin fjali të tilla si "gjithçka në Tokë do të zhduket" ose "secili shpirt duhet të mbartë me vete shijen e vdekjes". Me sa duket, përzierja e citateve nga Kur'ani me muzikë konsiderohet fyese, dhe SonyDuke pasur parasysh situatën, ajo u detyrua të rishikojë përmbajtjen e lojës dhe të kërkojë falje.

Në lojën luftarake Tekken Tag Tournament 2 ne mund të luftojmë në një skenar të quajtur Arabia Saudite Oaz modern. Me sa duket, në dyshemenë e kësaj faze mund të gjendej një gdhendje me fjalën Allah, një situatë shumë e dëmshme, pasi që në fenë myslimane është e ndaluar të shkelësh emrin e Zotit. Ankesat erdhën direkt në Twitter të prodhuesit Tekken, Katsuhiro Harada, i cili kërkoi falje dhe pretendoi se e gjitha ishte një gabim për shkak të injorancës, dhe një copë toke u lëshua për të hequr atë detaj nga skena.

tekken tag oaz modern

Rasti i fundit që do t'ju tregojmë na sjell si protagonist të diskutueshëm Call of Duty: Modern Warfare 2. Një nga polemikat e ndryshme me të cilat na erdhi kjo lojë veprimi lufte - le të kujtojmë nivelin e mërzitur të «Jo rusisht» - banonte në një nga hartat e mënyrës multiplayer të njohur si Favela. Në të, ne mund të hynim në një banjë ku gjetëm disa piktura. Nëse do të shikonim kornizat, dikush mund të gjente një mbishkrim në arabisht që lexonte diçka si "Allahu është bukuri dhe e do bukurinë". Komuniteti mysliman nuk e pa shumë të përshtatshme për të gjetur referenca për Zotin në një banjë, dhe edhe një herë, redaktorit iu desh të korrigjonte situatën me një azhurnim dhe të këndonte mea culpa.

luftë moderne 2 favela

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.