Westworld (HBO) dhe Stranger Things (Netflix), kandidatë të shkëlqyeshëm në Emmy të këtij viti

Stranger Things dhe Westworld triumfojnë në nominimet për Emmy

Shërbime video në streaming vazhdojnë të demonstrojnë peshën dhe rëndësinë e tyre në skenën televizive dhe, përkundër akademisë franceze të filmit dhe vizionit të saj veçanërisht të egër për to, ata kanë marrë rolin maksimal në nominimet për çmimet Emmy të këtij viti.

Në veçanti, ne u referohemi veçanërisht prodhimeve Westworld nga HBO, një seri e trillimeve shkencore e vendosur në një park me tema që është vendosur vetë në "Perëndimin e egër", dhe Gjërat e huaja nga Netflix, një seri fantastiko-shkencore dhe horror që është një haraç për kinemanë dhe seritë e viteve tetëdhjetë. Por, mes kaq suksesi, ku është Loja e froneve?

Premiera e vonë e Game of Thrones përfiton prodhime të tjera

Këtë vit seriali historik Game of Thrones HBO (Game of Thrones) nuk do të marrë një çmim të vetëm Emmy në Shtetet e Bashkuara, megjithatë, tifozët e saj mund të jenë të sigurt, sepse më shumë se gjithçka kjo është për shkak të një faktori data. Hiti më i madh i HBO kthehet me sezonin e shtatë këtë të Dielë që vjen dhe, duke pasur parasysh datat e zgjedhura për fillimin e tij, ajo nuk ka arritur në kohë për të aplikuar për nominimet Emmy të këtij viti. Padyshim, kjo rrethanë ka përfituar shumë seri të tjera televizive të zhanrit trillim shkencor dhe fantazi, siç kemi parë pas njoftimit të nominimeve të bëra nga Akademia e Televizionit të Shteteve të Bashkuara dje.

Lojë e Fronve

Westworld

Megjithatë, mungesa e Loja e froneve nuk duhet të zgjojë trishtimin tonë për HBO, sepse një tjetër serial i tij ka marrë shkopin këtë vit. Westworld, një seri dramatike e trillimeve shkencore e vendosur në një park tematik, nga ana tjetër, e vendosur në Perëndimin e Egër, plot me personazhe jashtëzakonisht realiste që në të vërtetë nuk janë asgjë tjetër përveç robotëve të pajisur me inteligjencë të madhe artificiale, nuk ka korrur asgjë më shumë dhe asgjë më pak se 22 nominime, duke e vendosur atë në krye së bashku me programin legjendar televiziv amerikan Saturday Night Live.

Evan Rachel Wood në rolin e saj si Dolores në serialin HBO "Westworld"

Nominimet për "Westworld" përfshinin nominimin e Evan Rachel Wood për aktoren më të mirë kryesore për Portretizimin e Dolores, vajza e fermerit e cila do të zbulojë se e gjithë jeta e saj është një gënjeshtër e madhe, dhe Anthony Hopkins për Aktorin kryesor të shquar në një dramë për rolin e tij si themelues i parkut. Jeffrey Wright dhe Thandie Newton morën gjithashtu nominime për rolet e tyre dytësore.

Gjërat Stranger

Seriali tjetër fitues në nominimet e Emmy 2015 është Gjërat Stranger. Drama horror shkencore e Netflix e vendosur në vitet XNUMX për një grup fëmijësh në Indiana që duhet të përballen me forca të fshehura dhe të çuditshme ka marrë 18 nominime për këtë edicion të 69-të të Emmy Awards, përfshirë nominimin për seritë më të mira dramatike, si dhe Westworld. David Harbour, i cili luan shefin e policisë së qytetit, gjithashtu është nominuar për aktorin më të mirë dytësor, ndërsa Millie Bobby Brown, aktorja 13-vjeçare që luan subjektin e provës Eleven, është nominuar për aktoren më të mirë dytësore.

Gjërat Stranger

Një nga surprizat më të mëdha ka qenë emërimi i aktores Shannon Purser e cila luan rolin e Barbara "Barb" Holland në "Stranger Things si aktorja më e mirë e ftuar. Purser ka debutuar pikërisht në këtë serial duke u shfaqur në katër nga tetë episodet e tij.

Rivalët e Westworld dhe Stranger Things

Westworld Gjërat Stranger Ata do të duhet të konkurrojnë me tituj të tjerë interesantë për të fituar titullin e serisë më të mirë dramatike të vitit 2017. Konkretisht, rivalët e tyre janë Better Call Saul (spin-ogg nga Breacking Bad me protagonist atë avokat "kurioz") gjithashtu nga Netflix, Crown seri historike që tregon jetën e Elizabeth II të Anglisë që nga ardhja e saj në fron dhe që është gjithashtu nga Netflix, Taleja e Shërbeses, një serial i pabesueshëm i vendosur në një të ardhme distopike dhe prodhuar nga Hulu, House of Cards, gjithashtu nga Netflix, dhe Kjo është Ne, nga rrjeti NBC.

Taleja e Shërbeses

Nga këto, bie në sy "Përralla e Shërbëtores". (Përralla e çupë), një titull që ka bërë që Hulu të arrijë hapat me Netflix dhe HBO. Numëroni histori rreth një të ardhme distopike në të cilën raca njerëzore kërcënohet nga një problem i infertilitetit në mënyrë që disa gra të detyrohen të shërbejnë si çupa për çifte jopjellore dhe të pasura. Përveç nominimit të saj për serialin më të mirë dramë, ajo gjithashtu ka fituar 12 nominime të tjera, përfshirë Elisabeth Moss për aktoren më të mirë kryesore.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Modaliteti Martínez Palenzuela SAbino dijo

    Westworld është një pikë referimi me madhësinë e malit Ururu ... po ... shumë mirë bërë