WhatsApp aktivizon sistemin e tij të sigurisë në dy hapa

WhatsApp

Praktikisht si të gjitha aplikacionet në pronësi të Facebook, WhatsApp sapo ka lëshuar një azhurnim të ri me qëllim që të jetë në gjendje të bëhet standardi i vërtetë në të cilin të gjithë konkurrenca duhet të shikojë vetë. Për këtë, shumë funksionalitete të reja ende duhet të zhvillohen edhe pse, siç kanë demonstruar për një kohë të gjatë, ato kanë qenë «vendos bateritë»Sa i përket zhvillimit dhe është vetëm çështje kohe para se ata të arrijnë qëllimin e tyre.

Një nga seksionet ku po bëhet më shumë punë dhe që nuk dukej se kishte shumë rëndësi për udhëheqësit e platformës, është për çështje të siguri. Falë kësaj, në vitin 2016 mund të shikonim se si u përfshi më në fund një sistem i kodimit nga një skaj në tjetrin për t'i bërë të gjitha komunikimet shumë më të sigurta. Tani është koha për të ndërmarrë një hap të ri duke njoftuar mbërritjen e verifikim me dy hapa në WhatsApp, një shtresë shtesë sigurie ku kërkohet që llogaria jonë të mos jetë aq e prekshme.

WhatsApp shton një mënyrë verifikimi me dy hapa në versionin beta të aplikacionit.

Verifikimi me dy hapa në WhatsApp nuk është, larg tij, i ngjashëm me sistemet që njohim pasi, pasi të jenë aktivizuar, për momentin i disponueshëm vetëm në versionin beta të aplikacionit për Android dhe Windows Mobile, ne duhet të shkruani një kod gjashtë shifror i cili do të jetë çelësi që duhet të fusim për të aktivizuar llogarinë tonë WhatsApp në një celular tjetër, si dhe një adresë emaili (opsionale) që do të shërbejë për të çaktivizuar verifikimin në rast se harrojmë kodin.

Në fillim duhet të pranoj që mënyra e veçantë e verifikimit të llogarisë më tërhoqi vëmendjen që kur, ndërsa pjesa tjetër e kompanive vunë bast për një mesazh SMS, WhatsApp na kujton një kod. Me sa duket dhe sipas asaj që është komentuar nga përgjegjësit e platformës, ky është rasti pasi bëhet një verifikim i numrit të telefonit kur aktivizoni shërbimin në një celular ku tashmë përdoret dërgimi i një SMS ose një telefonate.

Në fund, theksojeni një detaj të rëndësisë më të madhe, në rast se aktivizojmë sigurinë me dy hapa të WhatsApp dhe harrojmë kodin dhe gjithashtu nuk kemi futur një adresë emaili, diçka që mund të ndodhë shumë lehtë, Ne nuk do të jemi në gjendje të aktivizojmë llogarinë tonë për shtatë ditë.. Pas kësaj kohe përsëri do të kemi mundësinë të regjistrohemi në WhatsApp pa pasur nevojë për kodin, megjithëse, si pikë negative, duhet të theksohet se nuk do të marrim mesazhe në pritje. Nëse kalojnë 30 ditë në vend të shtatë ditëve, llogaria do të rivendoset plotësisht sikur të ishte një përdorues i ri.

Më shumë informacion: WhatsApp


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)