Si ta bëni WhatsApp tuaj më të sigurt dhe ta parandaloni atë nga vjedhja

WhatsApp

WhatsApp tani është bërë mënyra kryesore, dhe nganjëherë e vetmja, e komunikimit për përdoruesit. më shumë se një miliard përdorues që e keni të instaluar në pajisjet tuaja. Mbështetja te një aplikacion praktikisht për të gjitha komunikimet tona mund të bëhet problem, veçanërisht nëse nuk jemi të kujdesshëm.

Windows-i i Microsoft-it ka qenë gjithmonë shënjestër e sulmit nga hakerat, sepse është sistemi operativ më i përdorur në botë. Sidoqoftë, pasi pajisja mobile është bërë pajisja kryesore për përdorim, duke zëvendësuar PC në shumë raste, duhet të kemi kujdes të veçantë me smartphone-in tonë.

Mbrojtja e llogarisë tonë WhatsApp është një proces shumë i thjeshtë që nuk ka ndonjë ndërlikim të madh, për sa kohë që ne përdorim arsyen e shëndoshë. Më poshtë ju tregojmë këshilla të ndryshme nëse doni tuajin Llogaria WhatsApp të jetë e sigurt dhe se askush nuk mund ta vjedh ty.

Mbroni llogarinë tonë në WhatsApp Shtë një proces shumë i thjeshtë që nuk kërkon njohuri të mëdha dhe që ne mund ta bëjmë në dy mënyra të ndryshme, si nga vetë aplikacioni ashtu edhe nga jashtë.

Mbroni llogarinë tuaj WhatsApp nga brenda

Injoroni mesazhet që WhatsApp na dërgon

Kodi i verifikimit të WhatsApp

WhatsApp ju kurrë nuk komunikoni me ne përmes platformës tuaj. Kurdoherë që do të keni nevojë të na dërgoni një mesazh konfirmimi kur regjistrohemi, ndryshojmë numrin tonë të telefonit ose duhet të verifikoni identitetin tonë, ju gjithmonë do ta bëni atë përmes mesazheve me tekst.

Nëse merrni një mesazh përmes WhatsApp që thotë se është vetë platforma, gjëja e parë që duhet të bëni është raportoni numrin në platformë në mënyrë që të parandalojë mashtrimin e njerëzve të tjerë dhe vjedhjen e llogarisë së tyre. Tjetra, pasi të jetë raportuar numri i telefonit që pretendon të jetë WhatsApp, duhet menjëherë të fshini mesazhin.

Mesazhet që platforma e mesazheve mund të na dërgojë përmes vetë aplikacionit do të kërkojnë gjithmonë kodin që kemi marrë me SMS, një kod i domosdoshëm në rast se po instalojmë WhatsApp në pajisjet e tjera të shoqëruara me të njëjtin numër telefoni. Ky kod është i nevojshëm po ose po konfirmoni që ne jemi pronarët e ligjshëm të numrit të telefonit.

Kujdes nga lidhjet

Në imazhin që kryeson seksionin e mëparshëm, ne mund të shohim një lidhje, një lidhje që na drejton në faqen e internetit të WhatsApp, kështu që është plotësisht e sigurt dhe nuk do të kemi ndonjë problem me llogarinë tonë. Sidoqoftë, nëse marrim një mesazh me një lidhje në një faqe jo-WhatsApp, që pretendon të jetë shërbimi i mesazheve, nuk duhet ta shtypim kurrë dhe aq më pak futni çdo lloj të dhëne që ju kërkoni.

Mbyllni seancat në internet që kemi hapur në kompjuter ose tablet

Mbyllni seancat në internet të WhatsApp

Në varësi të numrit të orëve që kalojmë para kompjuterit, ka të ngjarë që në më shumë se një rast të kemi një bisedë përmes WhatsApp Web, shërbimi që na lejon të përdorim WhatsApp nga një shfletues pa bashkëvepruar me terminalin tonë, gjithmone kur eshte ndezur.

Nëse përdorim kompjutera të ndryshëm për t'u lidhur me llogarinë tonë WhatsApp, kompjuterë që nuk janë të tanë, më e mira që mund të bëjmë është dilni sa herë që ndërpresim përdorimin e tij. Në këtë mënyrë, ne do të parandalojmë që personat e tjerë me qasje në këta kompjuterë të shohin bisedat që kemi ruajtur në pajisjen tonë.

Mbroni aksesin në aplikacion

Mbroni aksesin në WhatsApp

WhatsApp na lejon mbrojnë qasjen në aplikacion në mënyrë që të parandalojmë njerëzit nga ambienti ynë të kenë qasje në pajisjen tonë, nëse ata e dinë kodin e zhbllokimit të terminalit tonë ose nëse e kemi lënë për një moment pa bllokuar. Pavarësisht nëse terminalet tona Android ose iOS për të shtuar një kod aktivizimi, ne duhet të fusim Cilësimet> Llogaria> Privatësia dhe Kyçi i ekranit.

Nëse pajisja jonë është Android, ne duhet të përdorim aplikacionin dhe të hyjmë në Cilësimet

Aktivizo Verifikimin me XNUMX hapa

Verifikimi me dy hapa i WhatsApp

Verifikimi me dy hapa është bërë një nga mënyrat më të sigurta për të mbrojtur llogarinë tonë dhe sot ai ofrohet nga shumica e kompanive të mëdha që ofrojnë shërbime ose aplikacione në internet për pajisjet mobile. Ky sistem i mbrojtjes, është gjithashtu i disponueshëm në WhatsApp.

Funksionimi i verifikimit me dy hapa në WhatsApp na lejon të krijojmë një kod me 6 shifra, cKod për t'u përdorur kur instaloni aplikacionin në një pajisje të re mobile. Pa këtë kod është e pamundur të hysh në llogarinë tonë WhatsApp, kështu që nuk duhet t'i ndajmë me askënd.

Mbroni llogarinë tuaj në WhatsApp nga jashtë

Mbroni aksesin në smartphone-in tonë

Blloko qasjen në smartphone

Megjithëse mund të duket e çuditshme dhe përkundër faktit që të gjitha pajisjet na ofrojnë një sistem mbrojtjeje, përsëri mund të gjejmë shumë përdorues që nuk kanë ndonjë sistem mbrojtjeje në smartphone-in e tyre, qoftë përmes gjurmët e gishtave, përmes një modeli, kodi të zhbllokimit ose përmes një sistemi të njohjes së fytyrës.

Jini të kujdesshëm ndaj aplikacioneve që ofrojnë për të mbrojtur llogarinë tuaj WhatsApp

Kohë pas kohe, në Android, aplikacionet që pretendojnë të shfaqen në Dyqanin e Luaj me Android na ofroni një plus sigurie tek aplikacioni më i përdorur i mesazheve në botë. Këto lloje të aplikacioneve nuk e shtrijnë sigurinë që tashmë na ofron WhatsApp dhe e vetmja gjë që mund të arrijmë nëse i instalojmë është që të na heqin llogarinë.

Si të rikuperoni llogarinë WhatsApp

Nëse kemi fatkeqësinë e humbjes së hyrjes në llogarinë tonë, e vetmja mundësi që kemi për të rimarrë llogarinë tonë është përmes një emaili të thjeshtë, posaçërisht përmes postës support@whatsapp.com, email ku duhet të dërgojmë informacionin e mëposhtëm në lidhje me llogarinë tonë:

  • Numri i telefonit të llogarisë WhatsApp, përfshirë kodin e vendit.
  • Modeli përfundimtarl nga ku kemi përdorur WhatsApp.
  • Përshkrimi i asaj që ka ndodhur. Nëse duam të marrim një përgjigje sa më shpejt të jetë e mundur, duhet të shkruajmë emailin në Anglisht. Nëse e shkruajmë atë në Spanjisht, ka të ngjarë që si përgjigja pohuese ashtu edhe ajo negative nga WhatsApp do të zgjasë më shumë sesa pritej.

Nëse arsyeja për të cilën kërkoni të rikuperoni llogarinë tuaj nuk ka të bëjë me vjedhjen e tij, por më parë llogaria juaj është pezulluar, ka të ngjarë që kësaj here ajo të jetë e fundit dhe nuk do të jeni në gjendje të rikuperoni llogarinë WhatsApp të lidhur me numrin tuaj të telefonit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.