WhatsApp njofton se do të ndalojë ndarjen e të dhënave me Facebook

WhatsApp

Prej WhatsApp të ndryshojë kushtet e tij të përdorimit duke i detyruar të gjithë përdoruesit të cilët dëshironin të vazhdonin përdorimin e platformës së mesazheve të pranonin disa kushte ku duhej të autorizonin platformën që të ishte në gjendje të cNdani të dhënat tuaja me Facebook, lumenjtë e bojës kanë rrjedhur fjalë për fjalë, i tillë është rasti që edhe kjo pyetje arriti në Komisionin Evropian, edhe pasi studiuan rastin dhe ankesat e përdoruesve, ata dërguan një letër të ashpër në WhatsApp duke kërkuar që të dhënat e tyre të mos ndahen me Facebook, kompania mëmë.

Pas breshërisë së madhe të kritikave, kompania më në fund njoftoi se, të paktën tani për tani, të dhënat e përdoruesit nuk do të ndahen me Facebook pasi që, në vend që të anulojë cilësimet e reja të privatësisë në platformë, ajo që ka bërë WhatsApp është t'i paralizojë ato. Në këtë mënyrë, asnjë e dhënë nuk do të ndahet derisa të sqarohet situata ligjore e përdoruesve të saj në këtë rrëmujë, që nuk do të thotë se ajo ka ndaluar së bërëi atë përgjithmonë.

Tani për tani, WhatsApp nuk do të ndajë të dhëna përdoruesi me Facebook.

Si detaj, nënvizoni se vendimi prek vetëm të gjithë njerëzit që përdorin WhatsApp në Evropë që do të thotë se përjashtohen miliona përdorues që nuk jetojnë në Evropë dhe nuk janë aq me fat. Në këtë mënyrë, deri sa njoftim tjetër ose derisa Facebook të arrijë të gjejë atë boshllëk ligjor që ata duket se po kërkojnë, rrjeti i famshëm social nuk mund të ketë qasje në të dhënat e WhatsApp. Për momentin gjithçka është paralizuar falë faktit që përdoruesit që përdorin platformën e mesazheve pohojnë se po bëhen modifikime të kushteve të privatësisë a posteriori, pasi të kenë instaluar aplikacionin në pajisjet e tyre.

E vërteta është se për shkak të lakmisë së madhe me të cilën sillet WhatsApp, Facebook dhe të ngjashme po bëjnë ka gjithnjë e më shumë aplikacione për mesazhe që ofrojnë modalitetin e fshehtë. Një nga këto është ai i krijuar nga Google dhe i pagëzuar si Allo, i cili, siç është treguar, rregullon vetëm një problem të caktuar duke krijuar disa që përdoruesit nuk i kishin më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)