Xplora X5 Luaj orën inteligjente për më të vegjlit

Teknologjia mobile dhe inteligjente, qofshin ato telefona inteligjentë apo çfarëdo lloj pajisje të lidhur, është diçka me të cilën më i riu i familjes ka qenë i lidhur që nga fillimi i tij, megjithatë, ka akoma një seri pajisjesh si wearables që ofrojnë funksionalitete interesante në këtë aspekt të cilave ndoshta mund t'u japim pak më shumë rëndësi.

Le të hedhim një vështrim se si kjo X5 Play mund të kontribuojë për të sjellë liri dhe siguri për të vegjlit në shtëpi dhe si ai mund të përfitojë nga funksionalitetet e tij në jetën e tij të përditshme.

Siç ndodh në shumë raste të tjera, ne kemi vendosur të shoqërojmë analizën e thelluar të një videoje në kanalin tonë YouTube në të cilën do t'ju mësojmë të zhbllokoni në mënyrë që të kontrolloni përmbajtjen e kutisë dhe sa afër pajisjes është , si dhe një udhëzues të vogël në të cilin do t'ju tregojmë se si mund të konfiguroni tuajin Xplora X5 Play ta keni gati kur ua jepni të vegjëlve në shtëpi. Shfrytëzoni rastin të regjistroheni në kanalin tonë dhe të na lini ndonjë pyetje në kutinë e komenteve.

Materialet dhe dizajni

Si një produkt i krijuar për djem dhe vajza, ne gjejmë plastikën prej gome si tiparin kryesor. Kjo do të jetë e mirë për dy arsye, e para është se do të parandalojë që të vegjlit të dëmtojnë veten me të, në të njëjtën mënyrë që do ta bëjë atë një produkt veçanërisht rezistent. Në thelb, pajisja ofrohet me një ngjyrë të zezë, megjithëse mund të zgjedhim zbukurimet që e shoqërojnë atë midis blusë, rozës dhe të zezës, si dhe detaje të tjera të vogla në rripin e silikonit që përfshin dhe që zëvendësohet lehtë.

 • dimensionet: 48,5 x 45 x 15 mm
 • pesha: 54 gram
 • Ngjyrat: E zezë, rozë dhe blu

Relativelyshtë relativisht e lehtë për një foshnjë me një peshë totale prej vetëm 54 gram, edhe pse madhësia e kutisë dhe dimensionet e saj të përgjithshme mund të duken mjaft të mëdha. Ne gjithashtu kemi certifikimin IP68 që do të garantojë se ata mund ta zhyten atë, ta spërkasin atë dhe shumë më tepër pa frikë se do ta prishin atë. Padyshim, Xplora dhe garancia e saj nuk kujdesen për dëmtimin e ujit, megjithëse ky nuk duhet të jetë problem.

Karakteristikat teknike dhe autonomia

Brenda kësaj ore kurioze procesori fshihet Qualcomm 8909W kushtuar wearables, duke ekzekutuar një version të personalizuar të android dhe me mundësia e hyrjes në rrjetet 4G dhe 3G në sajë të folesë së kartës SIM që përfshihet në pajisje. Brenda tij strehohen 4 GB kapacitet ruajtje, Megjithëse nuk kemi të dhëna specifike në lidhje me RAM-in, ne imagjinojmë për kryerjen e funksioneve të tij, ajo do të strehojë rreth 1 GB. Në këtë drejtim nuk kemi pasur asnjë ankesë, siç e keni parë në video.

 • Madhësia e ekranit: 1,4 inç
 • Zgjidhje ekran: 240 x 240 pixel
 • Kamera integruar 2MP

Për baterinë kemi gjithsej 800 mAh që do të sigurojë një ditë përdorimi standard nëse aktivizojmë funksionalitetet themelore. Sidoqoftë, me pajisjen në modalitetin e gatishmërisë ajo do të jetë në gjendje të na japë tre ditë përdorim sipas testeve tona.

Komunikimi dhe lokalizimi

Ora ka një sistem GPS të integruar të mbështetur nga lidhja e të dhënave celulare, për këtë dhe duke përdorur aplikacionin për Android dhe iOS. Vendndodhja e fëmijës do të tregohet në kohë reale, dhe madje kemi mundësinë të përcaktojmë «Zonat e Sigurta», disa zona të personalizuara që do të lëshojnë njoftime në telefon kur përdoruesi i fut ose i lë ato.

Ky seksion është i lidhur drejtpërdrejt me atë të komunikimit, siç kemi thënë, kjo orë është plotësisht e pavarur dhe nëse e caktojmë atë një kartë SIM Kushdo që ka sinkronizim të të dhënave dhe thirrjeve do të na lejojë të kontaktojmë lehtë dhe në mënyrë të sigurt me të voglin. Mund të shtojmë maksimumi 50 kontakte të autorizuara me të cilët mund të komunikoni përmes thirrjeve përmes ekranit tuaj të prekjes. Padyshim që ne gjithashtu mund të lexojmë mesazhe me tekst dhe emoji të personalizuar në X5 Play.

Aplikimi është dukur veçanërisht i suksesshëm, performanca është mjaft e rrjedhshme dhe është e integruar në mënyrë korrekte në sistemet e ndryshme të funksionimit, megjithëse kemi gjetur një performancë ndoshta disi më të lartë në iOS. Undshtë padyshim një nga arsyet kryesore për të marrë pajisjen, pasi ajo është qendra e saj nervore edhe pse ora është e pavarur.

Goplay: Bëje që të lëvizë

Xplora përfshin në orët e gjeneratës së tij të fundit një platformë aktiviteti të quajtur Shko luaj. Ky sistem i regjistrimeve dhe aktiviteteve është dhënë në Evropë, duke e renditur atë preferenciale falë bashkëpunimeve të tij me Sony PlayStation. Të vegjlit do të jenë në gjendje të kryejnë sfidat e tyre dhe kështu të marrin shpërblimet.

Kjo do t'i ndihmojë ata, me kusht që t'i ndihmojmë në proces dhe të jemi të gatshëm për iniciativën, për të luftuar sjelljen e ulur.

Veçanërisht interesant është fakti që ora përfshin një kamerë 2MP, Kjo do ta lejojë fëmijën të bëjë fotografi interesante dhe ju, përmes telekomandës, të bëni edhe disa fotografi.

Kontrolli prindëror ka një pozicion dominues në të gjithë programin kompjuterik të përfshirë në pajisje dhe kjo është shumë e rëndësishme. Kjo orë u shërben të vegjëlve si një qasje e parë ndaj veshjeve, në të njëjtën mënyrë që na lejojnë të monitorojmë në mënyrë rigoroze aktivitetet e tyre, si në nivelin e sigurisë ashtu edhe kur luftojmë fëmijërinë e ulur, një fatkeqësi e rëndësishme tek fëmijët. Shtë e qartë se nga datat, kjo X5 Play është pozicionuar si një produkt veçanërisht interesant për bashkësitë, duke marrë parasysh moshën e produktit dhe tiparet e ofruara.

Ne flasim tani për atë që është e rëndësishme, Xplora X5 Play mund të blihet në uebfaqe e markës vetanake nga 169,99 euro, një çmim mjaft i moderuar duke pasur parasysh tiparet e ofruara.

X5 Luaj
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
169
 • 80%

 • X5 Luaj
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: 27 Mars 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Ekran
  Redaktori: 80%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • Aplikimi Xplora është shumë i mirë
 • E menduar mirë për kontrollin prindëror

Contras

 • Disi i përafërt në madhësi
 • Nuk është shumë e lehtë për t'u konfiguruar
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.