Xiaomi Mi 8: veçoritë, versionet dhe të gjitha detajet

Xiaomi Mi 8 i bardhë

Xiaomi Mi 8 është bast i shkëlqyeshëm i një kompanie të gjithanshme kineze në sektorin e telefonit celular dhe inteligjent. Sidoqoftë, kjo familje e re do të përbëhet nga tre versione të ndryshme: Xiaomi Mi 8, Xiaomi Mi 8 SE dhe Xiaomi Mi 8 Edition Explorer. Ky i fundit është modeli më i fuqishëm i firmës deri më tani. Por jo vetëm që shquhet për fuqinë e saj, por gjithashtu e bën atë me një dizajn mbresëlënës plotësisht transparent.

Xiaomi është një nga kompanitë që shet më shumë terminale në të gjithë botën. Oneshtë një nga të paktët që ofron një raport shumë të mirë cilësi / çmim. Dhe me çdo lëshim tregon. Xiaomi Mi 8 nuk bën përjashtim dhe ka një dizajn tërheqës dhe karakteristika teknike shumë të fuqishme, të jesh në gjendje të flasësh ballë për ballë me bastet e mëdha të kompanive aq të rëndësishme sa Samsung, Apple ose LG. Edhe pse kjo e fundit nuk po kalon një kohë të mirë në treg për smartphones. Por duke lënë mënjanë këtë çështje, ne shkojmë me të gjitha detajet e bastit të Xiaomi për këtë vit 2018.

Fletët e të dhënave teknike

Xiaomi Mi 8 Xiaomi Mi 8 SE Edicioni Xiaomi Mi 8 Explorer
Ekran 6.22 inç Full HD + 5.88 inç Full HD + 6.22 inç Full HD + me lexues të integruar të gjurmëve të gishtave
Processor Snapdragon 845 Snapdragon 720 Snapdragon 845
Çip grafik Adreno 630 Adreno 616 Adreno 630
Kujtesa RAM 6 GB 4 / 6 GB 8 GB
Magazinimi i brendshëm 64 / 128 / 256 GB 64 GB 128 GB
Kamera kryesore fotografike 12 + 12 MPx 12 + 5 MPx 12 + 12 MPx
Kamera e përparme 20 MPx 20 MPx 20 MPx
Sistemi operativo Android 8.1 Oreo + MIUI 10 Android 8.1 Oreo + MIUI 10 Android 8.1 Oreo + MIUI 10
bateri 3.300 mAh + karikim i shpejtë + karikim pa tel 3.120 mAh + karikim i shpejtë 3.300 mAh + karikim i shpejtë + karikim pa tel
lidhjet 4G / DualSIM / GPS i dyfishtë / NFC / Bluetooth 5.0 / USB-C 4G / DualSIM / GPS / NFC / Bluetooth 5.0 / USB-C 4G / DualSIM / GPS i dyfishtë / NFC / Bluetooth 5.0 / USB-C

Xiaomi Mi 8: origjinali

Xiaomi Mi 8 origjinal

Shtë modeli që i jep emrin e saj gjithë familjes. Ky model origjinal është, ndoshta, versioni më i ekuilibruar i të gjithë atyre. Para së gjithash do të kemi një Ekran AMOLED 6,21 inç diagonalisht, me një raport pamje 18: 7: 9 dhe një xham të lakuar 2.5D. Po kështu, kornizat janë zvogëluar në maksimum dhe është arritur një sipërfaqe e prekshme prej 86,68% e totalit. Ndërkohë, rezolucioni që është zgjedhur është Full HD +; kjo do të thotë: në numra do të ishte 1.080 x 2.248 pixel.

Po kështu, ata nuk kanë qenë në gjendje t'i rezistojnë ndjekjes së modës dhe në pjesën e përparme - pjesën e sipërme të ekranit - ne do të kemi një plak të njohur: "Notch" të njohur. Aty janë ruajtur sensorë të ndryshëm (12 + 12 megapiksel) dhe kamera me rezolucion 20 megapiksel me njohjen e fytyrës për të qenë në gjendje të zhbllokoni terminalin në mënyrë më të sigurt - dhe shpejt. Merrni me mend se si e pagëzuan atë? Në të vërtetë: Face ID. Dhe sigurisht që është konfirmuar se do të kenë Animojis e tyre.

ID e fytyrës Xiaomi Mi 8

Ndërkohë, nga brenda ata nuk mund të kursenin pushtetin. Dhe për të qenë në kulmin e këtij viti 2018, Xiaomi Mi 8 do të ketë majën e gamës nga Qualcomm: 845-bërthamë Snadragon 8 proces që operon me frekuencë 2,8 GHz. Kësaj duhet t'i shtohet çipi grafik Adreno 630 që do të bëjë kur kërkojmë më shumë grafikë, terminali sillet si një sharm.

Xiaomi Mi 8

Nga ana tjetër, kjo CPU do të shoqërohet 6 GB RAM dhe mundësia e zgjedhjes së hapësirës së brendshme prej 64, 128 ose 256 GB. Tani, nëse diçka funksionon, është më mirë ta përfshini në ekipet tuaja. Xiaomi Mi 8 do të ketë një sensor të dyfishtë në anën e pasme me të cilën luhet me mjegullimin e fotografive. Po kështu, Xiaomi gjithashtu bast në inteligjencën artificiale në këtë pajisje dhe përmes algoritmeve të ndryshëm do të përpiqet t'ju ofrojë fotografinë më të mirë të mundshme. Këtu janë disa shembuj që vetë kompania ka lënë para kamerave të tjera në sektor. Moreshtë më shumë, sipas rezultati i marrë në DxOMark është 105 pikë "IPhone X merr 101 pikë."

Gjithashtu, bateria që shoqëron këtë version është Kapaciteti 3.300 miliamp. Dhe, jini të kujdesshëm, sepse është i pajtueshëm si me karikimin e shpejtë ashtu edhe me ngarkimin pa tel shumë të vrullshëm. Sa i përket versionit Android, ju do ta dini mirë që Xiaomi përdor shtresën e vet të personalizuar të quajtur MIUI. Ky vit vjen Version MIUI 10 bazuar në Android 8.1 Oreo —Në videon e bashkangjitur mund të shihni një shembull të asaj që ju pret në këtë ekip. Dhe inteligjenca artificiale do të vazhdojë të jetë një nga yjet e ekipit dhe të vitit. Sidomos në atë që i referohet tij asistent virtual xiaomi ai.

Xiaomi Mi 8 SE: modeli që dëshiron të arrijë të gjitha xhepat

Xiaomi Mi 8 SE

Në pjesën e mesme do të kemi modelin Xiaomi Mi 8 SE. Ky ekip do të ketë specifikime disi më të shkurtuara sesa vëllai i tij i madh, megjithëse është gjithashtu e vërtetë - siç do ta shohim më vonë - çmimi do të jetë shumë më i përballueshëm për të gjitha buxhetet. Kjo do të thotë, një strategji që nuk është e re dhe që kujton të njëjtën gjë që Apple bën me iPhone dhe versionin e saj SE.

Ky Xiaomi Mi 8 SE është më i vogël në madhësi: Ekran AMOLED me diagonale 5,88 inç dhe shijoni rezolucion të plotë HD + (1.080 x 2.248 pixel). Ndërkohë, ajo që është me të vërtetë interesante për këtë ekip nuk është më çmimi i tij, i cili gjithashtu, por do të jetë i ngarkuar për të hedhur në treg procesorin e ri Qualcomm të përqendruar në atë gamë mesatare-të lartë të sektorit. Bëhet fjalë për çipin Snapdragon 710 me Adreno 616, i cili edhe pse nuk pritet të arrijë shifrat e vëllait të tij më të madh, pritet që të jetë shumë më tretës sesa modeli që zëvendëson, Snapdragon 660.

Xiaomi Mi 8 SE Snapdragon 710

 

Nga ana tjetër, ky Xiaomi Mi 8 SE mund të gjendet në dy versione të RAM: 4 ose 6 GB. Ndërsa alternativa e vetme e ruajtjes kalon përmes një moduli 64 GB. Do të kemi gjithashtu një kamerë me sensorë të dyfishtë në pjesën e pasme (12 + 5 megapiksel) dhe gjithashtu do të tregojë inteligjencën artificiale. Tani në këtë rast nuk kemi ndonjë provë. Pjesa e përparme do të drejtohet nga "Notch" dhe sensori i tij 20 megapiksel.

Xiaomi Mi 8 SE blu

Së fundmi, Xiaomi Mi 8 SE bazohet gjithashtu në Android 8.1 Oreo dhe MIUI 10, ndërsa bateria e saj arrin 3.120 miliamps dhe është e pajtueshme me karikimin e shpejtë. Në këtë rast, karikimi pa tel lihet jashtë. Më në fund, ne do të kemi teknologjinë Bluetooth 5.0, NFC dhe një port USB të tipit C.

Edicioni Xiaomi Mi 8 Explorer: maja e gamës me një dizajn spektakolar

Edicioni Xiaomi Mi 8 Explorer

Dhe kemi ardhur në krem ​​mbi tortë: Edicioni Xiaomi Mi 8 Explorer. Kompania dëshironte të festonte tetë vjetorin e saj me këtë version spektakolar që ofron një panel të pasëm plotësisht transparent që zbulon të gjithë përbërësit e saj të brendshëm, një detaj që adhuruesit e teknologjisë do ta shijojnë si fëmijë.

Karakteristikat teknike janë të njëjtat që mund t'i gjeni në versionin origjinal që ne i kemi detajuar në fillim. Tani, do të ketë disa ndryshime si ofrimi i një 8 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse. Ky Xiaomi Mi 8 Explorer Edition do të shitet vetëm në atë konfigurim.

E prapme Xiaomi Mi 8 Explorer Edition

Por këtu nuk janë të gjitha surprizat që fsheh kjo model. Dhe është se nëse dy modelet e mëparshme kanë një lexues të gjurmëve të gishtave në anën e pasme, Xiaomi Mi 8 Explorer do ta përfshijë atë në ekran. Kjo do të thotë: pjesa e prapme mbetet më e pastër dhe vetë sipërfaqja e ekranit do të shërbejë si skanues i gjurmëve të gishtave.

E fundit por jo më pak e rëndësishmja, ky model do të ketë Njohja 3D e fytyrës, domethënë, një hap pak përtej asaj që modeli konvencional do të ofrojë për detaje më të mëdha kur bëhet fjalë për njohjen e fytyrave.

Lexuesi i gjurmëve të gishtave Xiaomi Mi 8 Explorer Edition

Çmimet dhe disponueshmëria e tre versioneve

Ne vijmë në pikat që kanë më shumë rëndësi: cili do të jetë çmimi i të gjitha versioneve dhe konfigurimeve përkatëse, si dhe kur mund t'i vëmë në duart e tyre.

Origjinal Xiaomi Mi 8: 

 • 6 GB RAM + 64 GB hapësirë ​​ruajtëse: 2.699 juan (360 euro)
 • 6 GB RAM + 128 GB hapësirë ​​ruajtëse: 2.999 juan (400 euro)
 • 6 GB RAM + 256 GB hapësirë ​​ruajtëse: 3.299 juan (440 euro)

Xiaomi Mi 8SE:

 • 4 GB RAM + 64 GB hapësirë ​​ruajtëse: 1.799 juan (240 euro)
 • 6 GB RAM + 64 GB hapësirë ​​ruajtëse: 1.999 juan (270 euro)

Edicioni Xiaomi Mi 8 Explorer:

 • 8 GB RAM + 128 GB hapësirë ​​ruajtëse: 3.699 juan (500 euro)

Ndërsa disponueshmëria për këto modele do të jetë në fillim ekskluzivisht në Kinë dhe ato do të jenë në shitje nga 5 qershori i ardhshëm (modeli origjinal Xiaomi Mi 8) dhe më 7 qershor Xiaomi Mi 8 SE. Edicioni Explorer do të dalë në shitje më vonë, megjithëse nuk është dhënë ndonjë datë specifike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.