Më shumë se 10 milion Raspberry Pi janë shitur tashmë

Raspberry Pi 2

Katër vjet e gjysmë më parë ne takuam një projekt të ri Hardware që po përpiqej të sillte hardware më pranë të gjithëve, por ishte gjithashtu një minikompjuter që për herë të parë kishte çmim nën 100 $. Ky projekt u quajt Mjedër Pi. I njohur gjithashtu si kompjuteri i mjedrës është me fat sepse ka arritur një moment historik që pak pajisje arrijnë: tashmë ka shitur më shumë se 10 milion njësi.

Fondacioni Raspberry Pi, fondacioni pas Raspberry Pi për të kontrolluar dhe zhvilluar markën e tij, ka njoftuar se e ka arritur atë shifër dhe si një dhuratë për këtë moment historik, Fondacioni ka krijuar një komplet zyrtar fillestar që çdo përdorues Mund ta blini në çdo dyqan ku shpërndahet Raspberry Pi.

Raspberry Pi do të ketë kompletin e tij zyrtar fillestar për të festuar këtë arritje të arritur

Në fillimin e tij, Krijuesit e Raspberry Pi aspironin të shisnin 10.000 njësiKjo është arsyeja pse ata po kërkonin një pllakë të thjeshtë, të thjeshtë dhe të lirë. Ky ka qenë një sukses dhe ka krijuar disa modele të ndryshme dhe shitje të shkëlqyera, kjo është arsyeja pse kompleti i ri zyrtar Raspberry Pi jo vetëm që përmban një bord Raspberry Pi 3 por gjithçka që është e nevojshme që çdo përdorues të punojë me Raspberry Pi që në momentin e parë.

Kompleti fillestar

Kjo përfshin një udhëzues të projektit që eksperimentet mund të bëhen me bordin e famshëm SBC. Ky komplet zyrtar fillestar ka një kosto prej 100 eurosh, një çmim interesant nëse konsiderojmë se përfshin gjithashtu tastierën dhe miun për tu përdorur si kompjuter.

Në muajt e fundit Raspberry Pi është rritur shumë, jo vetëm duke shitur borde por edhe duke fituar reputacion në zona të caktuara siç është bota e biznesit që gjithnjë e më shumë përdor këtë lloj pllaka për projektet e tyre. Kështu që duket se Raspberry Pi ka një të ardhme të shkëlqyer përpara dhe një të tashme të shkëlqyeshme Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.