Yealink UVC20, një shoqërues i mirë për telepunimin [Rishikimi]

Punimi në televizion ka mbërritur dhe duket se do të qëndrojë. Ka gjithnjë e më shumë konferenca, prezantime ose takime që ne i bëjmë telematikisht përmes Ekipeve, Skype, Zoom ose ndonjë alternative në dispozicion në treg. Sidoqoftë, është në këto momente kur kemi kuptuar që mbase kamera në internet dhe mikrofoni i kompjuterit tuaj nuk ishin aq të mirë ...

Necessaryshtë e nevojshme të përmirësojmë performancën e kamerës dhe mikrofonit tonë nëse duam të marrim rezultate të mira, dhe për këtë kemi zgjidhje inteligjente. Ne i hedhim një vështrim të thelluar kamerës UVC20 të Yealink, një shoqërues i përsosur për takimet e Ekipeve të Microsoft dhe shumë më tepër. 

Materialet dhe dizajni

Në këtë rast, përkundër ndjenjës që ambalazh, realiteti është se produkti është arritur mirë. E bërë nga plastika pothuajse tërësisht, ne kemi një shtresë qelqi / metakrilate në të gjithë pjesën e përparme që i jep asaj një ndjesi të bukur premium. Sensori në pjesën e përparme ka të gjithë spikatur ndërsa vrima e mikrofonit është e vendosur në anën e djathtë dhe në të majtë LED që tregon statusin e pajisjes. Ne vazhdojmë të paktën me një sistem të mbylljes plotësisht mekanike të lenteve që do të na lejojë të fitojmë privatësinë.

 • Matjet: 100 mm x 43 mm x 41 mm

Nga ana e saj, ne kemi një bazë me një sistem të menteshave që e bën këtë aparat fotografik një sistem pothuajse universal dhe plotësisht të disponueshëm për të gjithë monitorët dhe laptopët, edhe nëse dëshirojmë të mund të përfitojmë nga filli universal për trekëmbësh në bazë, ose të shijojmë sistem që na lejon ta lëmë direkt në tryezë. Ka shumë alternativa që na ofron, veçanërisht nëse marrim parasysh që kamera është e aftë të rrotullohet në vetvete si vertikalisht ashtu dhe horizontale. Shkathtësi nga flamuri në këtë kamerë në internet me një mikrofon të integruar.

Karakteristikat teknike

Ne do të shijojmë një kamerë në internet me këtë Yealink UVC20 që ofron një gamë të fokusimit automatik midis 10 centimetra dhe 1,5 metra. Ne kemi një kabllo në pjesën e pasme USB 2.0 2,8 metra që do të jetë më se e mjaftueshme për pothuajse të gjitha vendet. Sidoqoftë, është koha të përqendrohemi në sensorin tuaj, ne kemi një model 5 MP CMOS me hapje f / 2.0 e cila është e aftë të ofrojë dalje video me rezolucion 1080p FHD në 30FPS si kapacitetin maksimal. Për rezultate efikase, ai ka fokus automatik që funksionon mjaft mirë dhe diapazon dinamik për të rregulluar saktësisht kontrastet dhe shkëlqimin.

Pajisja do të jetë në përputhje me Windows dhe macOS pa asnjë problem. Nga ana e saj, mikrofoni është gjithë-drejtues dhe do të ketë një SNR maksimalisht 39 dB. Frekuenca e përgjigjes, po, është mjaft e ngushtë midis 100 Hz dhe 12 kHZ, rezultate mjaft konservatore. Ne nuk kemi gjetur ndonjë problem në aftësitë teknike, në fakt do të thoshim se jemi befasuar nga aftësia e Yealink UVC20 për të ofruar rezultate të mira edhe me probleme të dukshme të ndriçimit në zonën e kapjes.

Përdorni përvojën

Kamera ka një sistem plotësisht plug-and-play, Kjo do të thotë që ne nuk do të duhet të bëjmë asnjë lloj konfigurimi para përdorimit të tij, fakti që nuk kemi as programe të shkarkueshëm për këtë qëllim e dëshmon këtë. Pasi të lidhim kamerën Yealink UVC20 përmes portës USB, ne e gjejmë atë midis burimeve audio dhe video kur bëjmë thirrje video përmes programeve të ndryshme për këtë qëllim. Në këtë rast do të gjejmë veçmas kamerën dhe mikrofonin e vetë kamerës, duke na lejuar të përdorim mikrofonat tanë nëse dëshirojmë.

Kohët e fundit kemi përdorur kamerën për të regjistruar Podcast-in javor të kolegëve aktualë të iPhone dhe mund ta shihni në videon e ngulitur. Kjo është mënyra më e përshtatshme për të parë performancën e përgjithshme të kamerës, megjithëse po, në këtë rast ne kemi përdorur një burim tjetër audio. Kamera ka një fokus automatik mjaft të shpejtë, i cili më ka befasuar edhe në kushte të dobëta të ndriçimit, dhe kjo është një nga pikat më të rëndësishme për t'u marrë parasysh, fakti i të pasurit fokus automatik do të na lejojë të lëvizim para tij pa pësuar probleme në këto terma.

Mendimi i redaktorit

Kamera nuk është shumë e lirë dhe problemi më i madh që kam hasur është fakti që nuk renditet si një produkt i disponueshëm në Amazon. Ju mund ta merrni atë në faqet e internetit si Onedirect me një çmim të rekomanduar prej 89,95 euro, Duke marrë parasysh se është një produkt i çertifikuar për Microsoft Teams dhe Zoom, nuk duket shumë.

Performanca është ajo që mund të pritet nga një produkt me këto karakteristika, e njëjta gjë ndodh me shkathtësinë e madhe të bazës së tij dhe zhvillimin efikas të fokusit automatik gjatë të gjitha thirrjeve video, pa dyshim një produkt që ne mund ta rekomandojmë nëse po kërkoni të përmirësoni prezantimet tuaja.

UVC20
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
89,95
 • 80%

 • UVC20
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: Maj 29 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Fokusimi automatik
  Redaktori: 90%
 • Cilësia e videos
  Redaktori: 90%
 • Cilësia e audios
  Redaktori: 60%
 • Konfigurimi / Përdorimi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Dizajn dhe materiale që ndjehen "premium"
 • Një bazë shumë e shkathët dhe e lehtë për t’u përdorur
 • Rezultat shumë i mirë i kamerës dhe fokusit automatik

Contras

 • Më mungon një përshtatës USB-C
 • Shumë pak pika të shitjes në Spanjë
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.