Yeedi 2 Hybrid, analiza e thelluar e kësaj fshesë me korrent robot

Ne kthehemi në Vegël Actualidad me Yeedi, një markë e fshesave me korrent robot që ka marrë përsipër në Amazon kohët e fundit për shkak të raportit të ngushtë të cilësisë së çmimit. Pak nga pak po shihet në Spanjë falë vlerësimeve të mbledhura në Amazon dhe AliExpress, kështu që nuk mund të mungojë në tabelën tonë të analizave.

Ne analizojmë robotin e ri vakum Yeedi 2 Hybrid dhe ju tregojmë se cila ka qenë përvoja jonë me këtë pajisje të plotë për ta mbajtur shtëpinë tuaj të pastër. Zbuloni me ne të gjitha avantazhet e saj dhe natyrisht edhe disavantazhet. Mos e humbni në këtë rishikim të ri të thelluar.

Para së gjithash ju kujtojmë se ju mund ta blini këtë Yeedi 3 Hybrid nga 299,99 euro në Amazon, kështu që nëse tashmë e dini, është një mundësi e mirë përmes dyqanit të njohur për të shfrytëzuar në maksimum garancinë e tij.

Dizajni dhe materialet

Ky Yeedi 2 Hybrid trashëgon modelin klasik të këtij lloji të pajisjeve me pak risi. Pajisja është bërë prej plastike mat për pjesën e sipërme të saj, ku do të gjejmë butonin e saj "të energjisë" me një tregues LED, kamerën që do të jetë në krye të hartës së zonës së pastrimit dhe që kurorëzon pajisjen. Logoja e Yeedi mbetet e mbrojtur nga mëndafshi, Ne kemi qenë të befasuar këndshëm nga cilësia e ndërtimit dhe materialet e përdorura.

 • dimensionet: 34,5 7,5 cm x
 • pesha: 5,3 Kg

Në pjesën e poshtme ka një furçë të dyfishtë rrotulluese, furça qendrore e përzier gjithashtu rrotullohet dhe dy rrotat ngritëse. Pjesa e pasme për rezervuarin e ujit, ndërsa rezervuari i papastërtisë është vendosur në pjesën e sipërme prapa kapakut, si në pajisjet Roborock. Baza e karikimit është prodhuar gjithashtu në mënyrë korrekte, ajo ka një kabllo karikimi që fshihet brenda, diçka që vlerësohet për të shfrytëzuar në maksimum hapësirën që mbetet midis bazës së ngarkimit dhe murit.

Karakteristikat teknike dhe thithja

Ne kemi një pajisje të zhvilluar gjerësisht, praktikisht nuk i mungon asgjë, çuditërisht duke pasur parasysh diapazonin e çmimeve. Lidhur me fuqinë thithëse kemi maksimumi 2.500 paskal, natyrisht, ato do të modifikohen në varësi të tre niveleve të energjisë që janë në dispozicion të cilat ne mund t'i trajtojmë në varësi të cilësimeve.

Ne krye ndodhet kamera Visual-SLAM, ndërsa në pjesën e poshtme kemi sensorë të nivelit dhe largësisë që ndihmojnë robotin të lundrojë nëpër shtëpi në mënyrë më efikase.

 • bateri 5200 mAh për 200 minuta përdorim (me fuqi mesatare)

Kapaciteti i rezervuarit të mbeturinave është 430 ml, ndërsa rezervuari i ujit do të jetë 240 ml. Në nivelin e lidhjes kemi WiFi, por mundemi vetëm lidheni atë me rrjetet 2,4 GHz për shkak të distancave të tij të gjera, siç ndodh zakonisht në këtë lloj pajisjeje.

Në ndërkohë, nëse tashmë keni filluar punë me pajisjen, ju rekomandojmë që të hidhni një vështrim në manualin e udhëzimeve (në dispozicion në shumë gjuhë këtu) Sidoqoftë, në një nivel teknik, trajtimi i tij është mjaft intuitiv.

Konfigurimi dhe aplikimi

Lidhur me konfigurimin kemi aplikacionin Yeedi që na ka befasuar nga dizajni i saj i mirë dhe na ka kujtuar në mënyrë të pakthyeshme aplikacionin Roborock, një pikë e mirë referimi për të qenë i sinqertë.

Aplikimi do të na lejojë të sinkronizojmë lehtësisht robotin me hapat e mëposhtëm:

 1. Hyjmë nëse dëshirojmë
 2. Klikoni në "shtoni një robot"
 3. Ne futim rrjetin WiFi dhe fjalëkalimin e tij
 4. Ne presim që konfigurimi të përfundojë

Procesi është thjeshtuar me Kodi QR nën mbulesën e sipërme. Ky aplikacion Yeedi është mjaft i thjeshtë, ne mund të ndjekim pastrimin e hartës në kohë reale si dhe të specifikojmë pastrimin vetëm të dhomave të caktuara, të kufizojmë zonat ose të pastrojmë plotësisht shtëpinë. Siç pritej, në hartë mund t'u caktojmë role dhomave.

Nga ana e tij, po na humbet mundësia për të konfiguruar intensitetin e thithjes për secilën dhomë, megjithëse ka një zgjedhës të fuqisë thithëse që mund të ndryshojë gjatë pastrimit.

Lidhur me zhurmën kemi midis 45 dB dhe 55 dB në varësi të fuqisë thithëse, diçka që është brenda standardeve. Së fundmi, ne theksojmë pajtueshmërinë e plotë me Alexa të Amazon për t'ju thënë që të filloni të pastroni fshesën me korrent, e njëjta gjë ndodh me Google Assistant. Në testet tona asistent zëri punon si duhet.

Përveç kësaj, pajisja Ka një altoparlant që do të veprojë si një tregues i statusit si kur fillon ashtu edhe kur mbaron, sigurisht që ju keni një thirrje për ndihmë kur "bllokoheni".

Fshirje, vakum dhe pastrim

Për sa i përket pastrimit, ne kemi një sërë leckash të disponueshme që ne do të përfshijmë në rezervuarin e ujit për rezultate më të mira të thata, si dhe pastruesin klasik të pastrimit ku edhe një herë nuk marrim rezultate veçanërisht të rëndësishme. Ne këshillojmë që së pari të pastroni zonat e provës dhe është se në zonat me dysheme qeramike niveli maksimal i ujit mund të krijojë shenja uji. Ky lloj i rrjedhës së ujit nuk rekomandohet për qëndrueshmërinë e një parket ose dysheme parketi, e cila është arsyeja pse ne gjithmonë kemi zgjedhur opsionin e rrjedhës minimale të ujit.

Sa i përket vakumit, një fuqi më se e mjaftueshme me kalimet e saj, megjithëse është se në një shtëpi me afërsisht 70m2 i është dashur pak më shumë kohë (afërsisht 45 minuta) sesa rivalët e saj me çmim më të lartë, e ka bërë këtë sepse prek zonat ku tashmë ka ndodhur, diçka që lejon autonominë e saj dhe siguron një spastrim të mirë. 

Mendimi i redaktorit

Ky Yeedi Hybrid 2 na ka ofruar një përvojë "premium" nën 300 euro dhe kjo na ka befasuar. Në nivelin e thithjes kemi rezultate të mira, të krahasueshme me produktet me një çmim dhe diapazon më të lartë si për nga thithja ashtu edhe nga autonomia. E njëjta gjë ndodh me aplikacionin që pi direkt nga Roborock, një nga më të saktët në treg. Rezultati përfundimtar përfiton nga të gjitha këto seksione dhe e bën atë një produkt të këshillueshëm në kategorinë e mesme.

Në të njëjtën mënyrë ne themi se funksioni i pastrimit është aq jo tërheqës sa në produktet e tjera të këtyre karakteristikave, ata vazhdojnë të ofrojnë një alternativë për lagjen e dyshemesë që nuk më bind dhe unë zgjedh të çaktivizoj. Edhe pse performanca e kamerës më ka lënë një shije të hidhur, disi inferiore ndaj hartës LiDAR, në të njëjtën mënyrë që na lejon vetëm të ruajmë një hartë. Nëse ju ka pëlqyer, mund ta blini nga 299,99 euro në Amazon.

Yeedi 2 hibrid
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
299,99
 • 80%

 • Yeedi 2 hibrid
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Thithje
  Redaktori: 90%
 • zhurmë
  Redaktori: 75%
 • Hartuar
  Redaktori: 70%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

rekuizitë

 • Materiale dhe ndërtim me cilësi të lartë
 • Autonomi e madhe dhe çmim i rregulluar
 • Kapacitet i mirë thithës
 • Operacion intuitiv dhe i lehtë për tu konfiguruar

Contras

 • Pastrimi është një shtesë me vlerë të ulët
 • Vetëm ruaj një hartë
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.