YouTube bëhet i pajtueshëm me video HDR që ofrojnë cilësi më të lartë të imazhit

YouTube

Pritja ka qenë e gjatë dhe e lodhshme, por në orët e fundit YouTube, përmes Google, ka konfirmuar se tashmë ka filluar transmetimin e videos në HDR ose çfarë është e njëjtë në High Dynamic Range, High Dynamic Range për akronimin e saj në anglisht. Sigurisht, tani për tani, është e mundur të shikosh këtë lloj video vetëm nëse kemi një televizor ose monitor të pajtueshëm.

Për mjaft kohë tani, videot me rezolucion 4K ishin tashmë në dispozicion për t'u luajtur, për momentin HDR nuk ishte ende në dispozicion, diçka që shumë përdoruesve u mungonte.

Pa dyshim, rezultati është më pak interesant që nga atëherë HDR na ofron një shkëlqim më të lartë, i cili na lejon të shijojmë çdo video në një masë të madhe. Përveç kësaj, imazhet në këtë format tregojnë më shumë detaje në zonat e errëta dhe gjithashtu në zonat e ndriçuara. Nëse krahasojmë një imazh, mund të shohim se në formatin HDR gjithçka bëhet më e mprehtë dhe e ndritshme.

Më poshtë ju tregojmë një video në HDR nga ato të disponueshme në YouTube që mund t'i shihni në ajo eshte gati;

Të gjitha këto lloje të përmirësimeve që Google po prezanton në YouTube janë padyshim më interesantet, edhe pse tani pjesa themelore është që përmbajtja po lansohet në HDR, në mënyrë që të gjithë ta shijojmë, sepse përndryshe hapi do të ketë pak kuptim. Dhënë sot nga gjigandi i kërkimit.

Pasi keni parë videon në formatin HDR, cilat avantazhe vizuale i gjeni në këtë format të ri të mbështetur nga YouTube?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)