Tre planetë të rinj, të sapoformuar, zbuluar falë ALMA

Astronomia është karakterizuar gjithmonë si një fushë ku asgjë nuk mund të konsiderohet e vlefshme, ka pasur shumë teori që në atë kohë dukeshin të pakundërshtueshme derisa një grup studiuesish arritën të zbulonin ekzistencën e një fenomeni që deri atëherë nuk kishim qenë në gjendje ta mendonim dhe që shërben pikërisht për të shkatërruar atë teori të veçantë. Kjo është zakonisht diçka që ndodh gjithnjë e më shpesh në sajë të përdorimit të sistemeve të sofistikuara të tilla si teleskopi ALMA, i cili po na lejon të përparojmë në nivele të reja të njohurive.

Për shkak të kësaj dhe megjithëse duket më se e mundshme që ne e dimë se si krijohen planetët, e vërteta është se ne dimë shumë më pak sesa mendojmë dhe është më mirë të vazhdojmë të shikojmë në hapësirën e jashtme për një lloj imazhi që na ndihmon të mendojmë se si kjo ndodh.lloj pikë referimi në hapësirë. Më në fund dhe pas gjithë kësaj kohe të pritjes ne kemi arritur të gjejmë një moment specifik ku duket se tre planetë kanë filluar të formohen.


Një grup studiuesish zbulon tre planetë që kanë filluar të formohen

Për ta arritur këtë, një grupi astronomësh ka pasur nevojë për ndihmën e të ashtuquajturit teleskop. ALMA, një kompleks i pajisur me jo më pak se gjashtëdhjetë e gjashtë antena me precizion të lartë të vendosura në fushën Chajnantor (Kili) në jo më pak se 5.000 metra mbi nivelin e detit. Puna e përbashkët e gjithë këtij numri të antenave do të thotë që sistemi mund të funksionojë sikur të ishte një teleskop gjigand, jo më kot po flasim për një projekt që, për zhvillimin dhe fillimin e tij, nuk ka kërkuar asgjë më pak se një investim prej më shumë se 1.000 milion euro.

E vërteta është se të flasësh për një shumë të tillë parash të investuar në ndërtimin e një teleskopi me karakteristikat e ALMA mund të trembë më shumë se një. Nga ana tjetër, pikërisht falë këtij projekti ka qenë e mundur të kryhen përparime të shumta shkencore si ai që na bashkon sot në këtë post, asgjë më pak sesa zbulimi i tre planetëve të sapo formuar që rrotullohen rreth yll HD 163296, një yll që është fjalë për fjalë dy herë më masiv sesa Dielli ynë, por mosha e të cilit është e një e mijëta e yllit tonë, pasi që, sipas studimeve të kryera, është vetëm katër milion vjet i vjetër.

Siç mund ta lexojmë në punimin që është botuar në revistë Letra Astrofizike të Gazetave Nga ky ekip studiuesish të pavarur, me sa duket po flasim për një sistem të ri të vendosur në konstelacionin Shigjetari, rreth 330 vjet dritë nga Toka, një distancë mbresëlënëse që nuk ka qenë pengesë për këtë grup studiuesish i udhëhequr nga Richard D. Teague, mund të ketë bërë këtë zbulim mbresëlënës.

Ndryshimi i mënyrës se si përpunohen të dhënat e vëzhgimit ka bërë që ky grup studiuesish të zbulojnë tre planetë të sapoformuar

Për të ditur pak më shumë në detaje se si ndodh një zbulim si ky, ju them se grupi i studiuesve vendosi të vazhdojë në një mënyrë tjetër në studimin e të dhënave të ofruara nga ALMA për këtë sistem pasi, në vend që të vëzhgonin brendësinë e tij , siç ishte bërë në ndonjë rast tjetër, ata vendosën të studionin gazin e diskut të yllit. Në këtë mënyrë ata kuptuan se lëvizja e gazit brenda yllit, e cila normalisht ndjek një model shumë të thjeshtë dhe të parashikueshëm, ishte shumë e shqetësuar, diçka që ndodh vetëm në prani të objekteve masive.

Kjo ishte pikërisht ajo që i shtyu studiuesit të analizonin monoksidin e karbonit të shpërndarë nga disku. Gjatë këtij procesi ata zbuluan praninë e një lëvizje të çuditshme që dukej se korrespondonte me praninë e tre planetëve të sapoformuar. Sipas vlerësimeve të para, duket këta planetë do të ishin 12.000, 21.000 dhe 39.000 milion kilometra nga ylli dhe do të kishin masa të ngjashme me ato të Jupiterit.

Sipas fjalëve të Bojë Chistophe, nga Universiteti Monash (Australi) dhe autori kryesor i studimit:

Matja e rrjedhës së gazit brenda një disku protoplanetar na jep shumë më shumë siguri në lidhje me praninë e planetëve rreth një ylli të ri. Kjo teknikë ofron një mënyrë të re premtuese për të kuptuar se si formohen sistemet planetare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jezus Barreiro Taboada dijo

    Dhe për çfarë? ? Ata e kanë zbuluar IT ... Nëse njerëzimi nuk do të shkojë kurrë atje ... Ju duhet të jeni idiot për të humbur kohë në zbulimin e diçkaje që është e padobishme ... Nëse ata e përdorin kohën për të zbuluar meteorit dhe për t'i asgjësuar me kohë nëse është e mundur ... Ata do të bënin diçka të dobishme gjatë jetës? ? ? ...