Analizë Zhiyun Smooth-Q, pajisje për smartphone dhe kamera sportive

Në ditët e sotme çdo Smartphone ose Tablet i nivelit të mesëm është i aftë të kapë foto dhe video të një cilësie shumë të lartë, diçka që vite më parë mund të arrihej vetëm me pajisje mjaft të shtrenjta. Nëse dëshironi përfitoni sa më shumë nga kamera e telefonit tuaj dhe gjithashtu jepni një prekje kinematografike në regjistrimet tuaja që nuk mund të anashkaloni vegla interesante si p.sh. zhimbali Zhiyun Smooth-Q që i kemi provuar këto ditë.

Çfarë është Zhiyun Smooth-Q?

Kjo është një mbështetje mobile deri në 6 ”i cili, falë sensorëve të ndryshëm dhe tre motorëve, është i aftë stabilizojnë për mrekulli regjistrimet që ne bëjmë. Përveç kontrollit plotësisht manual përmes levës së integruar, ai ka 4 mënyra automatike të funksionimit, duke përfshirë një funksion interesant "selfie".

Përdorimi i tij nuk kërkon më shumë se disa minuta për t'u njohur me pajisjen, vendoseni celularin sa më qendror që të jetë e mundur, rregulloni atë me rrotat lëvizëse që përfshin dhe filloni atë. Modaliteti i paracaktuar është i thjeshtë, por efektiv: thjesht stabilizon lëvizjet duke mbajtur aeroplanin regjistrim horizontal me lëvizje të lëmuara. Modaliteti i dytë bllokon pozicionin e kamerës në një mënyrë të tillë që pa marrë parasysh sa lëvizim, celulari do të drejtojë gjithmonë pozicionin që vendosim. Modaliteti i tretë ndjek lëvizjet natyrore të dorës, duke na lejuar të ndryshojmë këndin dhe të ndjekim objekte ose njerëz, por me lëvizje të lëmuara dhe të stabilizuara. Mënyra e katërt është përmendur më parë mënyra selfie, duke lejuar që të përfitoni nga kamera kryesore e celularit për këtë funksion.

Sipas prodhuesit, bateria ka fuqi për të vrapo për 12 orë, edhe pse nuk jam munduar ta shteroj. Gimbal gjithashtu përfshin një prizë USB me 2 amp ne mund të rimbushim kamerën ose celularin tonë me baterinë e vetë pajisjes. Në mënyrë të pashmangshme, me tre motorë dhe një bateri të tillë, pesha e pajisjes rritet pak, duke arritur gati gjysmë kilogrami. Meqenëse po flasim për peshën, Zhiyun Smooth-Q mund të stabilizojë një celular ose aparat fotografik deri në 220 gram. Koha e plotë e rimbushjes përmes portës USB është afërsisht 2,5 orë.

Dhe çfarë tjetër mund të bëjmë me Zhiyun Smooth-Q?

Zhiyun Smooth-Q ofron mundësi të tjera interesante falë kontrollit Bluetooth dhe aplikacioneve të disponueshme për t'u instaluar në celularin tonë. Për shembull ne mundemi lëreni gimbalin të fiksuar në një trekëmbësh (përfshin fije standarde për trekëmbësh) dhe në sajë të softuerit gjurmues, sigurohuni që gimbal gjithmonë ta drejtojë kamerën drejt nesh (ose cilitdo objekt që duam) edhe kur lëvizim nëpër dhomë. E shkëlqyeshme për blogerët ose youtubers! Nuk do të duhet më të shantazhojmë askënd për të na regjistruar. Përveç kësaj pajisja i reziston spërkatjes së ujit kështu që mund ta përdorim në skena të jashtme pa shumë problem

Çfarë sjell pakoja?

Zhiyun Smooth-Q është për shitje në 4 ngjyra, megjithëse nga këndvështrimi im më e përshtatshme është e zeza që kemi tani në duar, pasi fsheh në mënyrë të përsosur gërvishtjet e përdorimit dhe ka një ajër shumë "profesional". Përfshin kabllon e karikuesit microUSB, një rrip për ta varur në qafë dhe një rast shumë të ftohtë me një pamje të fortë. Ajo gjithashtu vjen me një manual udhëzimesh në anglisht të përsosur.

Mund ta gjeni për 116 euro, kështu që për mendimin tonë është një vlerë e shkëlqyeshme për para. Por nëse ai çmim nuk ishte shumë i mirë, thjesht për të qenë lexues i Actualidad Gadget, tani do të jeni në gjendje ta merrni për vetëm 104 duke përdorur kodin AJZYSDE.

 • Kliko këtu për të blerë gimbal me atë çmim të shkëlqyeshëm.

Mendimi i redaktorit

Zhiyun Smooth-Q
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
104 a 116
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 85%
 • karakteristika
  Redaktori: 85%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 70%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Çmim i shkëlqyeshëm
 • Karakteristika interesante falë aplikacioneve të saj
 • Ju lejon të karikoni baterinë e smartphone-it

Contras

 • Peshë të lartë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.