Јан Кум, основач и извршен директор на WhatsApp, се повлекува

WhatsApp постигнува нов рекорд на дневни корисници

Последните неколку месеци беа најпрометни за Фејсбук и компаниите кои припаѓаат на социјалната мрежа. Но, се чини дека проблемите сè уште не се завршени. Затоа што сега оставка на извршниот директор и основач на WhatsApp. Ние зборуваме за Јан Koum кој штотуку откри дека ја напушта својата позиција во компанијата што ја основал. Се чини дека тензиите и лошите односи со Марк Цукерберг имаат многу врска со оваа одлука.

Бидејќи и двајцата имаат многу различни мислења за безбедноста на податоците, приватноста и криптирањето. Се чини дека последниот предлог на Цукерберг, да се интегрира WhatsApp со Facebook, со што ќе се елиминира неговата независност, не му одговараше добро на Јан Кум.

Затоа донесовте одлука да ја напуштите својата позиција во компанијата. Според некои медиуми, Извршниот директор на Фејсбук сакаше да го ослаби системот за криптирање на WhatsApp. На овој начин, тој може да има пристап до корисничките податоци и да ги користи за комерцијални цели. Ова не беше нешто што му се допадна на Кум.

Јан Koum

Секако, при збогувањето, извршниот директор на WhatsApp не спомна ниту еден од овие проблеми или гласини. Тонот во кој тој се збогуваше со компанијата е многу срдечен. Реагираше и самиот Цукерберг коментирајќи дека многу ќе му недостасува. Како и да споменеме дека сте благодарни за тоа што научивте.

 

Оставката на Јан Кум станува втора забележлива загуба на WhatsApp од минатата година. Бидејќи во 2017 година видовме како Брајан Актон ја напушти компанијата откако дозна за скандалот со манипулацијата со корисничките податоци. Значи, никој од основачите на курирската служба веќе не е во компанијата.

Се чини дека ова му даде на Закерберг слобода да го промени текот на WhatsApp по своја волја.. Нешто што многумина ќе коментираат наскоро. Значи, ќе мора да бидеме внимателни кон промените што ќе се појават во апликацијата во следните недели и месеци и да видиме дали навистина има промена на насоката во неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.