Јужна Кореја отвори истрага за проблеми со батеријата на iPhone 6s

Јаболко

Многу се зборува за проблемот со батериите на некои модели на iPhone 6s кои беа продадени, особено во првите единици кои се појавија на пазарот на крајот на минатата година. Овој проблем предизвикува уредот да се исклучи ненадејно, иако му останува уште повеќе од доволен процент на батерија за да може непречено да работи. Како што е вообичаено Apple не даде коментар за тоа сè додека не го пронајдете изворот на проблемот. Очигледно проблемот доаѓа од проблем со сензорот за воздух, кој ги принудува батериите да престанат да работат за да избегнат други посериозни проблеми.

Бидејќи е фабрички проблем, „Епл“ создаде бесплатна програма за замена на батерии, програма на која можат да одат сите корисници што го купиле терминалот во периодот од септември до октомври минатата година. Но, се чини дека и покрај добрата верба од страна на Apple, телото задолжено за надзор на батериите во Јужна Кореја, сака да го разјасни вистинскиот проблем на батериите на овие модели и отвори истрага во врска со ова, што не го стори со експлозиите на Галакси Ноут 7, бидејќи батериите Самсунг ги произведува самата компанија без да поминувам низ овој регулатор во кое било време.

Apple продолжува да потврдува со активно и пасивно дека nНикогаш да не користиме кабли и полначи кои не се заверени од нив, како што се оние што ги продава компанијата или МФИ. Се чини дека Apple секогаш се штити во овој поглед кога ќе се појават проблеми со батерии, без да се земе предвид дека повеќето корисници секогаш го користат официјалниот полнач што доаѓа со iPhone, многу се сомневам дека ќе одат во кинеската продавница за да купат ефтин полнач за да не го потрошите оригиналот и да го ставите уредот на ризик, што не се карактеризира прецизно со тоа што е ефтино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.