Продолжува ажурирањето на таблетите Xperia Z7.0, Z5 + и z3 на Android 4

Sony

Се чини дека ажурирањата што корисниците ги чекаат Android 7.0 даваат повеќе проблеми од вообичаеното. Самсунг веќе страдаше од некои проблеми при неговото лансирање. LG и HTC исто така претрпеа проблеми со лансирањето, со Sony дури беше принуден да го запре меѓународниот тек на ажурирањето. Проблемот со кој се соочи беше поврзани со јачината на звукот на уредот, волумен што се зголеми повеќе од нормално, нешто што не ги вознемири само корисниците кои го претрпеа, но со оглед на можноста звучниците да претрпат физички проблем, ја принуди компанијата да го запре тоа.

Откако ќе се реши проблемот, јапонската компанија Сони повторно го објави ажурирањето за истите уреди како и првиот пат, односно за таблетите Xperia Z5, Xperia X3 + и Xperia Z4, Единствените модели во опсегот на Xperia Z кои го добија ова ажурирање на Android Nougat и дека тие исто така ќе бидат единствените погодени од проблемот со јачината на звукот. Јасно е дека Android Nougat дава повеќе проблеми отколку што мислеа некои производители при ажурирање на своите уреди.

Новиот фирмвер е со број 32.3.A.0.376 и ќе биде инсталиран на горниот дел од претходната верзија со број 32.3.A.0.372. Имајте на ум дека не сите уреди страдаа од истиот проблем од каде што беа откриени повеќе случаи со овој проблем беше во Русија. Но, исто така, не толку релевантен проблем, но ако беше штетен за корисникот, траењето на батеријата, што се чинеше дека не е многу добро оптимизирано за терминалите, бидејќи времето на активниот екран беше значително намалено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.