Амазон дава детали за тоа како има намера да ја дистрибуира вашата набавка со беспилотни летала

Ffеф Безос веќе неколку години е во спирала на иновации што не можевме да си го замислиме, магнатот за онлајн шопинг не изненади пред неколку дена со набавката на Whole Foods, моќен ланец на супермаркети на производи од зеленчук во Северна Америка, во кои тој би бил првиот од неговите напади на традиционалниот пазар. Сепак, веќе знаеме дека Амазон секогаш дава еден вар, а друг песок.

Овој пат, по завршувањето на купувањето на Whole Foods, Компанијата на Jeеф Безос сакаше да ни даде повеќе детали за тоа каков би бил неговиот метод за испорака на парцели преку беспилотни летала. Јасна иновација што не изгледа премногу близу до пристигнување, но станува се поизводлива.

Јасно е дека идејата не е тотално луда, но не е нешто за што можеме да помислиме дека ќе дојде на краток рок, има многу фактори кои можат да влијаат на тоа дали оваа идеја работи или не. Од друга страна, Начинот на кој е објаснето во овие процедурални дијаграми е сосема јасен и решава некои од најголемите проблеми што би можеле да ги замислиме за тоа. Без сомнение, одделот за истражување и развој на Амазон е еден од најмоќните во светот и тие никогаш нема да престанат да нè воодушевуваат.

Идејата би била да се генерира нешто како еден вид станица за складирање содржина и да се излезе од постројки за беспилотни летала. Овие „силоси“ би се наоѓале на периферијата на градот, со доволно простор и ќе одат со стоката директно до домот на купувачот. За да го напуштат производот, тие ќе ги искористат платформите или балконите, затоа треба само да го оставиме дронот да паркира и да го земеме.

Аспектот што предизвикува најмногу сомнежи е како тие ќе гарантираат не само безбедност на пешаците, но и на самите беспилотни летала, кои несомнено ќе станат мета на крадци и криминалци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)