Амазон сака да ги испорача своите пакети на Месечината

Амазон

Успехот на Амазон се чини дека нема граници, не само во Шпанија, туку и низ целиот свет и следното достигнување што компанијата предводена од ffеф Безос сака да го постигне е испорача пакети на Месечината. Можеби изгледа како шега, иако веста веќе ја потврди Blue Origin, авионската компанија во сопственост на основачот и извршниот директор на Amazon.

Доналд Трамп, новиот претседател на Соединетите држави сака да ја добие поддршката на Американците и за ова тој се чини дека е решен повторно да ја започне вселенската трка, која меѓу своите големи цели има враќање на Месечината.

НАСА ќе добие повеќе пари од буџетите и некои приватни вселенски компании како што се Blue Origin или Space X сакаат да соработуваат, меѓу другото и за дистрибуција на пакети на Месечината, една од големите желби на Безос, за која се чини дека границите не постојат.

Во моментов единственото нешто што можевме да го знаеме за новиот проект на Амазон е содржано во протечен документ во кој може да видите план за воспоставување услуга за испорака на стоки во јужниот пол на Месечината, каде што условите за живеалиштето е повеќе од добро. За ова да биде реалност, има уште многу време и пред се многу финансирање.

И, тоа е што го паметиме тоа Blue Origin е компанија финансирана од ffеф Безос скоро целосно, а достигнувањето до Месечината не е баш ефтино, што би било незамисливо без помошта на НАСА. Ако тој чекор се преземе повторно, можеби еден ден можеме да видиме дека Амазон доставува пакети таму.

Дали мислите дека некогаш ќе го видиме Амазон на Месечината?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)