Преглед на рутер за модем TP-Link Archer D5

Стрелец Д5

Дали некогаш сте се запрашале зошто Интернет-врската во вашиот дом е толку ограничена? Во многу домови Интернет-врската предизвикува многу проблеми на соживот, главно поради дискусии за монополизирање на употребата на истата затоа што кога некој отвора видео на YouTube, другиот корисник веќе нема стабилна врска И станува ужасно бавно

Ова се интензивира, ако сме корисници на гејмери, ни требаат ниски латенции Кога играме онлајн игри, треба да преземаме ажурирања со голема брзина кога играме и играме тивко со минимално можно време на одговор помеѓу нашите команди и реакцијата на нашиот карактер во играта.

Овие и многу други се проблемите со кои страдам како корисник на гејмериПокрај тоа, многу пати сум видел како мојата интернет конекција стана огромна бавна без очигледна причина или како мојот рутер обезбедува нестабилен и сигнал со краток опсег.

Рутер

Но, проблемите завршија, наместо да им наплаќаме на Телефоника за проблемите Решив да го сменам рутерот, Пребарував и пребарував бидејќи барав рутер подобар од просекот, но не дека тоа беше вселенски брод, и најдов вистински чуда.

Во оваа прилика ќе зборувам за рутерот што го смени концептот што го имам за локална мрежа и замолкна многу од моите проблеми при користење на Интернет, да видиме на што thisвер Амо-линк.

Арчер Д5, вашата локална мрежа станува паметна

Стрелец Д5

Со инсталираниот нов рутер, од прва рака можев да видам како исчезнаа сите проблеми што ги припишував на мојата договорена стапка (основна од 10 мегабајти), можев да гледам видео на ЈуТјуб додека играв без латентност да минува низ покрив, немаше ненадејни прекини поради нестабилност на рутерот или слаба ефикасност и можеше да биде лесно знаејќи дека Стрелец Д5 Управував со мојата интернет-врска интелигентно и ефикасно.

Но, тоа не завршува тука, јас бев во можност да користам нови технологии како што се 5GHz мрежа што ми овозможува да ги одделам најмодерните уреди од постарите, влегувајќи во втората дури и постабилна врска (бидејќи во моментот нема метеж на оваа фреквенција) и многу поголем ширина на опсег за, на пример, користење на AirPlay Mirroring во мојот Apple TV од мојот iPhone без негативно да влијае на другите корисници на мојата мрежа.

Спецификации

Стрелец Д5

Содржина на кутија

 • 1 10/100 / 1000Mbps RJ45 WAN / LAN порта
 • 3 10/100 / 1000Mbps RJ45 LAN пристаништа
 • 1 порта RJ11
 • 2 USB 2.0 порти
 •  Копче за вклучување / исклучување
 •  Копче за вклучување / исклучување Wi-Fi
 •  Копче WPS
 •  Копче РЕСЕТ
 • Безжични стандарди IEEE 802.3, 802.3u, 802.3ab
 • ADSL, ADSL2 и ADSL2 +
 • Димензии: 9.0 x 6.3 x 1.5 инчи (229 x 160 x 37 mm)
 • 3 антени на 2GHz и 4 дополнителни надворешни антени што може да се одделат на 3GHz Dual-Band
 • Напојување на антената: 2dBi за 2.4GHz и 3dBi за 5GHz

карактеристики

Стрелец Д5

Задните пристаништа Арчер Д5

 • Посветена мрежа за гости.
 • Поддршка за IPv6.
 • 2 GHz и 4GHz мрежа со двојна опсег за дистрибуција на ширината на опсегот до максимум и оптимизирање на брзините и латентите.
 • Поддршка за новиот стандард 802.11ac за да се избегне метеж во мрежата од повеќе поврзани уреди.
 • Вкупно 6 антени заедно со засилувач за голема моќност обезбедуваат робусно покривање на нашата безжична врска.
 • Мултифункционални USB порти за создавање на наш локален FTP сервер или поврзување на различни уреди.
 • Заменлива LAN / WAN порта за поголема флексибилност и компатибилност со договорените услуги.
 • Родителска контрола.
 • Филтрирање на адреса на Mac.
 • Контрола на ширина на опсег.
 • Лесна инсталација така што автоматски се прилагодува и конфигурира според вашиот интернет провајдер.
 • Широк дел за конфигурација за максимално прилагодување на неговото работење.
 • Режим со ADSL рутер или Wi-Fi рутер што може да се конфигурира.

Интерфејс

За разлика од многу рутери (како што е телефонскиот), овој рутер не е ограничен на неколку погрешно поставени конфигурации и сега, ако имаме знаење за работата на овие уреди, ќе видиме како имаме широк спектар на достапни конфигурации За да ги зголемиме нејзините перформанси и да ја прилагодиме нашата врска до максимум, подолу ќе ви оставам неколку слики од екранот од најистакнатите делови:

Стрелец Д5

Родителска контрола

Со родителска контрола можеме постави распореди што ќе овозможи или одбие пристап до Интернет до одредени уреди наведени овде.

Стрелец Д5

Брзо поставување

Брзата конфигурација ви овозможува рутерот да го конфигурирате со вашиот интернет провајдер за само 5 минути (ха, а телефонскиот човек ми рече дека ќе треба многу работа и знаење за да се конфигурира да работи).

Стрелец Д5

Преглед

Оттука, можете генерално да ги разгледате информациите за рутерот, меѓу кои е и нашиот тип на врска, верзијата на софтверот за рутер, колку време трае, итн ...

Стрелец Д5

Режим ADSL рутер и Wi-Fi рутер

На овој екран можеме да конфигурираме ако сакаме нашиот рутер да дејствува како модем или ако претпочитаме тој едноставно да биде посветен на емитување Wi-Fi од веќе инсталиран модем, генерално во домовите првата опција е најчеста.

Стрелец Д5

Контрола на ширина на опсег

Со овој дел можеме ограничи го шириниот опсег доделени на секој поврзан уред, на овој начин можеме рачно да управуваме како се дистрибуира нашата врска за да им дадеме приоритет на преземањата или да ја ограничиме брзината на другите тимови додека играме онлајн игра.

Заклучоци

Добрите

 • Поддршка за најновите стандарди во безжичната технологија
 • Вкупно 6 антени со двојна лента со високи перформанси
 • Двојна фреквенција 2'4 и 5GHz за прилагодување на нашето искуство според употребата што ја правиме за нашата врска
 • 2 USB порти за поврзување на двата уреди за складирање, како што се печатари или камери
 • Напреден процесор и стандард 802.11ac за да се избегне метеж во мрежата поради употреба од повеќе уреди
 • Родителска контрола
 • Контрола на апликација за iOS и Android
 • Контрола на ширина на опсег
 • Заменлива LAN / WAN порта за поголема флексибилност при избор на нашата услуга
 • Лесната инсталација ни овозможува да го конфигурираме новиот рутер за 5 минути без да имаме идеја за овие уреди
 • Копчиња за вклучување и исклучување на функциите
 • модерен и стилски дизајн
 • Мноштво индикативни LED диоди
 • Можеме да го најдеме со попуст на Амазон

Contras

 • Ја нема најновата технологија за формирање зраци на TP-Link
 • Цена што се граничи со она што е прифатливо за домашен уред
 • USB 2.0 порти наместо 3.0
 • Малку комплициран интерфејс ако немаме доволно знаење

 

Мислење на уредникот

TP-Link Арчер D5
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
95 a 139
 • 80%

 • TP-Link Арчер D5
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 100%
 • Wi-Fi
  Уредник: 100%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%
 • Опции за конфигурација
  Уредник: 100%
 • карактеристики
  Уредник: 95%

Ако имате договор за одредена стапка со добра компанија и сè уште го користите рутерот што доаѓа стандардно, не можете да ја пропуштите можноста, пред повторно да го обвинувате вашиот провајдер или вашиот тим за какви било проблеми со врската обидете се да го смените рутерот за нов, во овој случај, Archer D5 е една од најдобрите опции за вредност за парите, сепак Амо-линк Има широк каталог на рутери достапни за сите потреби, од најосновните до најсовремените, може да видите вашиот каталог на овој линк.

Со нов рутер како Archer D5, нема да мора да исклучувате Wi-Fi на вашите компјутери кога сакате интензивно да ја користите мрежата, ниту пак ќе мора да поминувате низ дебати за тоа кој сака или треба да ја користи мрежата мрежа дома или кој треба да престане да ја користи, секој ќе може да продолжи со своите активности без овие да имаат влијание врз другите, и сите невидливо благодарение на ефикасното управување со Archer D5.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  Не се сомневам во квалитетот на овој производ, но воопшто не сум јасен во врска со прашањето за поддршка. Јас сè уште чекам Беки од САТ да вратиме повик или е-пошта за проблем што го имам со ...

  1.    Хуан Колила dijo

   Општо, врз основа на моето искуство, тие секогаш ми одговараа во рок од 24 часа, и покрај ова, јас разбирам дека не е секогаш исто, жал ми е за вашето лошо искуство со SAT