Андроид 7.1.2 ќе започне да стигнува до Google Nexus 6P

Google

Продолжуваме со ажурирањата и новите верзии за различните паметни телефони на Google продолжуваат да пристигнуваат преку ОТА. Во овој случај, на ред е Google Nexus 6P што се чини дека почнува да ја прима најновата достапна верзија на оперативниот систем Андроид преку ОТА. Отпрвин, додека гласините за Android O стигнуваат до мрежата насекаде, ние продолжуваме да ги гледаме овие видови ажурирања што се добредојдени, но како што секогаш велиме, тие доцнат. И покрај сè што е добра вест што корисниците кои го имаат овој уред на Google сигурно ќе ја ценат.

Се соочуваме со лансирање на најновата достапна верзија на Nougat до денес и најновите модели на Nexus не можат да бидат изоставени, па ако наскоро го имате овој модел, треба да добиете дополнителна OTA од 25 мегабајти за да го ажурирате вашиот уред. Вкупното ажурирање има тежина малку поголема од 1 GB, поточно 1,3 GB, затоа препорачуваме да бидете на веб-страница со WiFi за ажурирање. Проширувањето на оваа нова верзија во уредите произведени под кинеската фирма Huawei за Google ќе биде прогресивно, па може да потрае некое време да се појави на вашиот уред, но не очајувајте. Овој модел на Nexus беше објавен со Android Lollipop, ажуриран е на 6.0 Marshmallow, а подоцна и на Nougat.

Искрено е добра вест да имаме можност да го ажурираме нашиот уред со најновата достапна верзија, но не е толку добро што овие нови верзии достигнуваат скоро крај на сопствениот живот.Ова е нешто што секогаш го коментиравме, но се чини дека Андроид ќе продолжи вака многу години.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.