5 апликации на Google што можеби не ги знаете и кои можат да бидат многу корисни

Google

Повеќето од нас кои имаат паметен телефон користат некоја друга апликација на Google, дури и ако немаме мобилен уред со оперативен систем Андроид. И, тоа е дека издолжената рака на Google дури стигнува до iPhone и другите терминали достапни на пазарот. Сепак, денес не сакаме да ги разгледуваме главните апликации на гигантот за пребарување достапни во најважните продавници за мобилни апликации, но сакаме да се фокусираме на некои што можеби не ги знаете и кои можат да бидат многу корисни.

Gmail, Google Photos или YouTube можат да бидат едни од најпознатите апликации развиени од Google и скоро сите сме инсталирани на својот паметен телефон. Што повеќе има и други, кои одат повеќе незабележани, но дека секој корисник сигурно може да биде корисен во многу моменти од нашиот ден на ден.

Ако сакате да го откриете 5 апликации на Google што можеби не ги знаете и кои можат да бидат многу корисни, земете хартија, пенкало и особено вашиот паметен телефон за да можете да ги инсталирате овие апликации затоа што сме сигурни дека ќе ги сакате, па дури и ќе се в inубите во нив.

Далечинска работна површина

Google

Еден од најголемите соништа за многу луѓе е да можат да го користат нашиот компјутер седејќи на софата или лежејќи во кревет. За ова можеме да го користиме нашиот мобилен уред, на многу едноставен начин, благодарение на апликацијата Далечинска работна површина, која како и сите други што ќе ги видиме во оваа статија е развиена од Google и поминува многу незабележана од огромното мнозинство на корисници.

Да управувајте со вашиот компјутер од вашиот мобилен уред Едноставно, треба да ја инсталирате апликацијата Remote Desktop на вашиот паметен телефон, покрај апликацијата Далечинска работна површина на Chrome На вашиот компјутер, кој секако мора да го има инсталирано Google Chrome, веб-прелистувачот Google.

Откако ќе ги инсталираме двете апликации, мора да се осигураме дека и мобилниот уред и компјутерот се поврзани на истата WiFi мрежа. Исто така е можно да конфигурирате лозинка така што никој друг не може да ја користи таа функција од вашата WiFi мрежа.

Андроидизирај

Андроидизирај

Можеби ова не е една од најпознатите апликации на Google, бидејќи навистина не е сама апликација, туку е вид на игра што многумина од нас ја сакаат и ја сметаат за прилично забавна.

Во Androidify можеме да го облечеме Енди Андроид на начинот на кој сакаме најмногу, исто така, да можеме да го ставиме името што го сакаме и исто така да го конфигурираме да се движи по наш вкус. Можеме да ја споделиме нашата креација со кого сакаме и исто така преку социјалните мрежи.

Не е суштинска апликација за нашиот мобилен уред, но можеби би можело да биде интересно да се создаде персонализиран Енди или да уживате некое време во одреден момент.

Андроидизирај
Андроидизирај
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Менаџер на уреди

Google

Апликација што не треба да недостасува на вашиот мобилен уред е онаа што се крсти како Менаџер на уреди, и дека и покрај тоа што останува прилично незабележано од Google Play, ќе ни овозможи секогаш да го имаме нашиот паметен телефон под контрола.

И тоа е дека оваа апликација на Google ќе ни овозможи пронајдете го нашиот уред на едноставен начин, направете го да ringвони со максимален волумен за да може да го лоцира, блокира или избрише податоците ако, на пример, имате несреќа што е украдена.

Препознавајќи се, можеме да пристапиме до списокот на уреди што ги имаме под наша контрола и на тој начин да пристапуваме до опциите за кои ви рековме. Покрај тоа, за да можеме да се справиме со списокот многу подобро, во случај да имаме неколку уреди, можеме да го смениме името и да ги нарачаме по наш вкус за да можеме да имаме сè под контрола и подготвени да го бараме и пронајдеме нашиот паметен телефон.

Најдете го мојот уред
Најдете го мојот уред
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Студио за создавачи на YouTube

YouTube

YouTube е можеби најпозната услуга на Google и каде огромен број луѓе имаат канал на кој ги поставуваат своите видеа. Компјутер може да се користи за управување со овие канали, но ако исто така сакаме да управуваме од нашиот паметен телефон, можеме, благодарение и на апликацијата Студио за создавачи на YouTube.

Благодарение на оваа апликација достапна и за Android, секако и за iOS, може да се преземе бесплатно и тоа ќе ни овозможи да контролираме сè што се случува на нашиот канал на YouTube. На брз и лесен начин можеме да ги видиме прегледаните минути, да го контролираме бројот на претплатници и исто така да ги имаме под контрола сите видеа што ги објавуваме.

YouTube

Без сомнение, Студиото за создавачи на YouTube нема да дозволи да управуваме со нашиот канал на YouTube, како што тоа го правиме од нашиот компјутер, но тоа несомнено ќе послужи како важна поддршка за да можеме да имаме сè под контрола.

YouTube Studio (врска со AppStore)
Студио на YouTubeслободен
Студио на YouTube
Студио на YouTube
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Гугл очила

Google

Гугл очила е позната апликација на Гугл, користена од голем број на корисници, но која обично останува во голема мера незабележана од пошироката јавност. Благодарение на тоа, и преку нашиот мобилен уред, на пример, можеме да препознаеме производ со тоа што ќе го сликаме. Во случај оваа услуга да не може да ја препознае, ќе ни покаже повеќе слични фотографии отколку танга во својата база на податоци за да се обидеме успешно да го откриеме производот.

Една од одличните услуги на Google Goggles е вклучена да може да го скенира баркодот на кој било производ. Од ова не само што можеме да го препознаеме предметниот производ, туку можеме да извршиме и Интернет пребарување за тој производ, да ги откриеме неговите карактеристики или да ги купиме цените по кои тој ни се нуди на мрежата на мрежи.

Не е забавна апликација или апликација што ќе ја користиме секојдневно, но може да биде интересна и корисна во одредени ситуации и времиња. Се разбира, може да се преземе бесплатно и е достапна само за уреди со оперативен систем Андроид.

Гугл очила
Гугл очила
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Ова се само некои од апликациите на Google кои денес остануваат малку незабележани, но има и многу други кои повеќето корисници не ги искористуваат. Ако знаете каква било апликација од овој тип, кажете ни за тоа. За ова, можете да го искористите просторот резервиран за коментари на овој пост или да ни ја испратите апликацијата преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.

Дали сте подготвени да ги искористите апликациите што ги откривме денес од Google?.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.