Атарибокс е преименуван во Атари ВЦС и може да се резервира во април

Атари штотуку го објави на конференцијата за развивачи на игри, што се одржува деновиве во САД, за новото име што ќе ја добие следната конзола на која работеше во последните месеци. Првично, оваа конзола требаше да пристигне на пазарот под името Атарибокс, но како што компанијата го објави ова ќе се преименува во Атари VCS.

Новиот Атарибокс е одговорот на Атари на конзолите NES Classic и SNES Classic што компанијата Nintendo ја лансираше во последните две години и дека тие беа толку успешни на пазарот. Новиот „Атарибокс“ ќе ни понуди дизајн инспириран од класичните конзоли за игри на компанијата, поточно „Атари 2600“ и ќе се појави на пазарот со класичната контрола во облик на лост и играчка.

Овој нов уред требаше да се појави на пазарот минатата година, но компанијата беше принудена да го одложи, наведувајќи дека „му треба повеќе време за да ја создаде платформата и екосистемот што ги заслужува заедницата Атари“. Компанијата не го одреди планираниот датум на лансирањеСамо можеше да каже дека ќе биде наскоро. Засега, датумот на резервација ќе започне во април, но конзолата може да допре до корисниците во одреден момент пред крајот на годината.

Овој уред, не само што ќе може да работи класични титули на АтариИсто така, ќе биде компатибилен со компјутерски игри кои не бараат многу ресурси, благодарение на AMD процесорот дизајниран за уредот со графика Radeon и оперативен систем базиран на Linux. Исто како што не е објавен датумот на кој би можел да се појави на пазарот, не е објавена ниту цената што оваа конзола ќе ја има на пазарот, но најверојатно ќе биде помеѓу 250 и 300 американски долари, цена што доколку беа извршени само класиците на Атари ќе бидат преголеми, но нудејќи поголема компатибилност, може да биде соодветна цена за многу корисници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.