Атомијан, тоа е името на Големиот брат што го користи ФК Барселона

Големиот брат на ФК Барселона

Тие велат дека експертите за „Големите податоци“ ќе бидат многу потребни во многу блиска иднина. И што било подалеку од реалноста: огромната количина на податоци што ги генерираме секој ден е огромна. Во моментов има компании на нашиот пазар кои постигнуваат добар удел на пазарот во оваа област. Ова е случај со Атомијан. Тоа е каталонска компанија која е посветена на организирање на целата таа акумулација на информации во еден мозок. Резултатот? Одговорете на корисникот за неколку секунди.

Атомијан работи со un софтвер когнитивни способни за совршено разбирање на човечкото суштество. Тоа е да се каже, корисникот ќе треба само да го праша - секогаш природен начин - на Атомиан за некое прашање, специфични податоци; на софтвер ќе го врати најсоодветниот одговор. Но, Како работи Атомијан, така што дури и самиот ФК Барселона работи под него?

Атомија работи со „атоми на знаење“ - како што се крстени - кои се извлечени од документи или од кој било надворешен извор. Се разбира, сите собрани информации се собираат на едно место и се порачуваат така што нивната изведба е брза и сигурна. Исто така, Атомски во моментов работи на два јазика: англиски и шпански. Иако од компанијата уверуваат дека работат на додавање на повеќе јазици во иднина. Покрај тоа, неговите услуги можат да се користат и во здравството, како што се банкарството, патувањето, осигурувањето, меѓу другите. Тоа е повеќе, Со употреба на Atomian, времето на пребарување се намалува за 75%. Ова е незамисливо ако ние сме оние кои - рачно - пристапуваме до сите информации. Додека не го достигнете крајниот резултат, може да потрае неколку минути или часови.

Комплетно влегувајќи во случајот на ФК Барселона и Атомијан, откриваме дека ова е софтвер собира податоци за сите играчи на субјектот. Но, кога зборуваме за секого зборуваме за сите категории и сите дисциплини што се практикуваат во спортскиот клуб.

Во меѓувреме, Атомијан не е само предиспониран да собира медицински податоци. Во интервју за порталот Дигитална економија, го коментира и портпаролот на компанијата извлечете ги сите податоци генерирани додека тренирате на трева, во просторија за машини за вежбање или додека јадете. Накратко: тоа е Големиот брат на спортскиот субјект. Со сите податоци складирани и организирани на сопствените сервери на Atomian, софтвер ќе им испрати резултати на тренерите за неколку секунди. На овој начин, тие можат да ја проверат еволуцијата на плеерот во реално време. Покрај тоа, тоа е суштинска алатка да се знае во моментот кои се доблестите на даден играч. Оваа последна точка може да биде многу интересна за пониските категории во кои може да има кандидати за скок во првиот тим.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.