Ауди слој, тастатура, глушец, тастатура и графичка картичка истовремено

Ауди слој

Не само што сакаме да зборуваме за гаџети, туку и за тоа какви треба да бидат гаџетите или за проектите што еден ден ќе станат потрошувачки електронски производи. За тоа станува збор предметот денес, а тоа е дека овој слој на Ауди не е производ за продажба (сè уште), тој е практичен изум кој ги тестира сите техники на дизајнирање што можеме да ги знаеме денес, со Максимална цел што можеме да се ослободиме од сите додатоци што ја исполнуваат работната маса на оние кои, како тебе и мене, работиме залепени на екранот на компјутер.

Дизајнот е во сопственост на Јарим Ку, и во него можеме да го најдеме најспектакуларниот „сè-во-едно“ што некогаш сме го виделе, па дури ни I. Ајв, официјален дизајнер на „Епл“, не е способен да го спроведе ова ремек-дело за дизајн и корисност. Иако сè нè тера да мислиме дека неговата примена и интеграција со потребната технологија за да и се даде вистинска форма ќе биде малку покомплицирана отколку што изгледа. Тастатура, глувче, тастатура и графичка таблета, сето тоа во големина што може да се користи само на конвенционална тастатура, без да потрошиме ниту еден сантиметар од нашата работна маса. Барем ме остави со широко отворена уста.

Ауди слој

Овој проект е оној што беше финалист во Audi Design Challenge (со кој се запознавме благодарение на момците од Микросиервес). Тотално страшно. За да ги соберат нивните парчиња, тие би користеле магнети, нешто како „МагСафе“ на „Епл“, од друга страна, поврзаноста ќе биде на товар на Bluetooth и можеме да ги прилагодиме сите нејзини детали преку софтвер. Како и да ги наплаќаме, индукциска технологија што ќе ни заштеди мерки на масата.

За жал, засега тоа не е ништо повеќе од сон, сепак, од тука внимавам на тоа.

Мене ме воодушевуваат овие типови концепти во кои радикалниот и впечатлив дизајн често се наметнува на практичноста, главната слабост на овој сет. И тоа е дека без оглед на тоа каков дизајн има, ергономијата треба да биде основниот столб на влезниот уред како тастатура или глувче.

Се соочуваме со натпревар за дизајн, да, но тоа не значи дека предлозите што се испраќаат се неверојатни или неизводливи. Крајниот резултат треба поблиску да одговара на вистински производ и тоа е дека во овој случај, формите (или отсуството на нив) би предизвикале долгорочни повреди на нашите зглобови. Само за тоа, мислам дека овој дизајн треба да биде исклучен како победник, толку импресивен колку што е да се забележи.

Но, еј, такви се натпреварите за дизајн и ако се држиме до неговите (измислени) карактеристики и нејзината естетика, резултатот е пријатен, нема да го негираме тоа. Друго прашање е дали е практично или не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)