Батериите на Самсунг повторно пропаѓаат, иако овојпат тоа не е виновникот

Некои уреди Samsung Galaxy Note 4 се опасни. Тоа го уверува Комисијата за безбедност на потрошувачки производи (ЦПСЦ), која издаде наредба некои од батериите во овие терминали веднаш да се отстранат бидејќи тие претставуваат тенденција за прегревање и последователен ризик од изгорениции оган.

Очигледно, ова нè наведува да се потсетиме на катастрофата Galaxy Note 7 што ја доживеа јужнокорејската компанија и нејзините корисници минатата година. Како и да е, овој пат Самсунг не е виновникот од опасност. Како може да се случи ова само сега, на телефон кој е веќе стар три години? Кој е виновен за оваа втора „багерија“ на Самсунг? Ние ќе ви кажеме сè подолу.

Историјата се повторува, или скоро

Па, да, историјата се повторува иако, овој пат, со одредени разлики, особено во однос на погодените луѓе, одговорностите и причините. По втор пат во трката за мобилен телефон, на паметен телефон е наредено да ги отстранат батериите пред опасност од прегревање, пожар и изгореници што може да предизвика корисници. И по втор пат, тоа е уред произведен од Самсунг, во овој случај, на Галакси Забелешка 4. Овој настан неизбежно нè потсетува на она што се случи пред една година, кога Galaxy Note 7, по бројните случаи на експлозии и пожари, конечно беше повлечен од пазарот. Но, вистината е дека, како што рековме, постојат разлики помеѓу тие настани и денес.

Минатата среда, Комисијата за безбедност на потрошувачите на Соединетите држави (ЦПСЦ) издаде соопштение во кое го повикува потсетување на одредени батерии на Galaxy Note 4. Според ова тело, погодените батерии имаат непотребна тенденција да се прегреат, што може да доведе до можни изгореници на корисниците, експлозии и пожари.

Паралелите помеѓу моменталната состојба и минатогодишното искуство со Galaxy Note 7 се очигледни. Samsung беше принуден двојно да ги повлече овие уреди од пазарот, па дури и трајно да го запре нивното производство. Причината? Неисправни батерии. Компанијата потоа презеде темелна истрага и, откако ги објави резултатите јавно, вети дека ќе ги направи батериите побезбедни, па дури и разви план за контрола на безбедноста во осум точки за да се спречи историјата да се повтори. Овие „ветувања“ се особено важни сега затоа што на 23 август компанијата ќе го објави наследникот на Galaxy Note 7, Galaxy Note 8.

Филтрирани карактеристики на Samsung Galaxy Note 8

Вината и виновните

Првото прашање што неминовно си го поставуваме е како може да се случи ова сега, кога Galaxy Note 4 е телефон стар три години? Од тука произлегува дека Самсунг не е виновникот. Погодените батерии беа пронајдени во обновените Galaxy Note 4 кои беа дистрибуирани од страна на снабдувачки синџири на FedEx како телефони за замена за AT&T програма..

Според изјавите на портпаролот на Самсунг за CNET, со програмата АТ & Т се водеше надвор од Самсунг и користените батерии не се оригинални батерии на Samsungно неточно, што може да ги објасни аномалиите што доведуваат до опасно прегревање на терминалот.

Galaxy Note 4 датира од 2014 година, сепак, погодените батерии беа дистрибуирани помеѓу декември 2016 година и април 2017 година, така што не се засегнати сите терминали.

Компанијата ФедЕкс Синџир за снабдување преку изјава изјави дека „набави серија литиумски батерии што беа инсталирани во мобилни уреди“ и, со оглед на тоа што некои од овие батерии би можеле да бидат лажни, „ние сме строго посветени на нашиот клиент да осигуриме дека сите овие литиумски батерии се враќаат брзо и безбедно и ќе ги замени литиумските батерии бесплатно за потрошувачите ". Соочени со изјавите на „Синџир на снабдување“ на „Самсунг“ и „Федекс“, АТ & Т продолжува да молчи за тоа што се случило.

На светлата страна, бројот на батерии што треба да се отстранат е релативно мал; Во споредба со вратените три милиони белешки 7, овој пат CPSC проценува дека се погодени околу 10.200 батерии. Покрај тоа, Note 4 има вон-полска батерија, така што нејзината замена е многу побрза и полесна отколку во случајот со минатата година.

Ако не читате од Соединетите држави и имате белешка 4 од програмата AT & T, CPSC препорачува веднаш да го исклучите телефонот. Синџирот за снабдување на FedEx ќе ви обезбеди безбедна батерија за замена и кутија за испорака на засегнатата батерија без никаков трошок. За повеќе информации, посетете ја веб-страницата на новата програма за замена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.