Noontec Hammo HD, безжични слушалки и за дома

Ние се вративме во Gadget на Actualidad со преглед фокусиран на аудио, а тоа е дека сè повеќе корисници се одлучуваат за квалитетни алтернативи кога станува збор за звукот. Најдобриот придружник за телевизија со висока резолуција е во многу случаи добар звучен систем. Сепак, во ерата во која живееме, лесно е да се живее во згради каде што почитувањето кон соседите мора да ја награди желбата да се види добар филм.

Поради оваа причина, се родија бројни безжични аудио алтернативи со намера да можеме да уживаме во квалитетен звук во нашите системи за забава без потреба од крцкање на wallsидовите. Денес ви ги претставуваме Hammo HD и ТВ слушалките од Noontec, безжичен hi-fi систем дизајниран за вашиот ден за ден, а исто така и за вашиот дом.

Но, прво мора да знаете Ноонтек, бренд што веќе го имавме задоволството да го знаеме на другите сестри веб-страници како што е „Актуалдадид Ајфон“ и каде дадовме добра волја за нејзините перформанси Кинеската фирма брзо се позиционираше како ниска цена алтернатива на големите професионални аудио и им се спротивстави на брендовите со долга историја како Сони. Затоа Ноонтек започна да продава голем број производи од глобално ниво.

Презентација и пакување

Знаеме дека тоа е можеби најмалку релевантниот аспект на секој наш преглед, но како lубител на технологијата доживувам нова сензација со секое отклучување, која отсекогаш била да отворам пакет и да мирисате на ново. Знам дека за повеќето гикови овој момент е како крштевање за секој уред, И првиот впечаток од моментот кога ќе се распакуваме е исто така важен. Во овој случај, телевизорите Noontec Hammo се претставени во кутија што априори можеби ни изгледа претерано голема, но дека тогаш ја има целата логика во светот, а тоа е дека внатре е металната основа на која слушалките најмногу ќе се потпираат од времето.

Отворањето на пакетот е прилично едноставно, Соочени сме со црна картонска кутија завиткана во класичниот хартиен ракав што ги претставува слушалките и нивните карактеристики. Без компликации, ние брзо пристапуваме до слушалките што ќе дојдат преклопени додека ја расклопуваме рамката на кутиите каде што ќе ја најдеме останатата содржина. Одлична работа за пакување од Ноонтек, покрај тоа, квалитетот на пакувањето е увертира на она што ќе го најдеме понатаму.

Дизајн и материјали

Се соочуваме со слушалки генерално изработени од пластичен материјал. Оние кои испробале многу слушалки, како што е мојот случај, почнуваат да треперат кога ќе се соочиме со вакви уреди, поради фактот што повеќето од нив завршуваат на горниот дел од лентата за глава. Сепак, се чини дека Ноонтек не планираше да нè воодушеви во овој хаос. Слушалките се засилени во алуминиум за слабите делови, како и лентата за глава е навистина метален дел што ќе обезбеди доволна отпорност и флексибилност. за да не стане скршена играчка за неколку месеци.

Дизајнот е истовремено модерен, како и класичен, впечатлив, но можеби премногу виден ако ја земеме предвид нејзината значителна сличност со низа отчукувања. Сепак, аглите на Овие телевизори Хамо од Ноонтек се забележуваат поостри и поагресивни. Кога ќе ги видиме за прв пат може да помислиме дека се уште се мали за да уживаат во најдобриот звук, но чувството наскоро ќе исчезне. Тие се екстремно лесни заради комбинацијата на алуминиум и пластика, и од моја гледна точка ова е повеќе предност отколку неповолност.

Во однос на деловите во директен контакт со кожата, сосема е евидентно дека тие се покриени со имитација на кожа, Во исто време дека во внатрешноста на лентата за на глава наоѓаме материјал сличен на мемориската пена, додека во слушалките за уши е класична пена, тоа го замислуваме со намера да ја растера топлината што може да ја произведе.

Погодност и преносливост

Како што рековме, фактот дека слушалките се градат подеднакво помеѓу алуминиум и пластика значи дека носењето на главата не станува жртва за неколку часа. Како што споменав на почетокот, навикнати на слушалките Sony PlayStation Gold (единствените со лента за глава што редовно ги користам), првото нешто што мислите е дека е невозможно слушалките да го покриваат целото уво. Ништо не е подалеку од реалноста, внатрешноста е малку закривена со намера целото уво да биде во слушниот апарат. Во време на интензивна топлина, ова предизвикува многумина од нас да имаат лошо време поради температурата што можат да ја достигнат нашите уши.

Друга предност на овој вид на слушно помагало е изолацијата на звукот во однос на надворешноста. Можам да гарантирам дека не само во тишината на домот е невозможно да се слушне нешто надвор од слушалките откако ќе достигнеме моќност поголема од 25%, туку дека дури и во јавниот превоз изолацијата однадвор е врвна. Немаше што помалку да се очекува од производ со овие карактеристики.

Од друга страна, во содржината на пакетот ќе најдеме а торба изработена од кадифен материјал доста отпорен што ќе ни овозможи лесно да ги транспортираме. Ние мора да го запомниме тоа овие слушалки се преклопуваат, што е да се каже, штом ги собереме слушните помагала на лентата за глава, лесно е да ги ставите во вреќата и да ги транспортирате не само со леснотија, туку и да ја минимизирате можноста за нивно кршење заради кој било вид проблем во транспортот.

Технички карактеристики

Веќе разговаравме долго за условите за дизајн и удобност, но ... Како звучат овие Noontec Hammo HD? Тоа е најважниот дел без сомнение. Слушалките Vortik HD500 нè уверуваат прилично добар опсег на фреквенции, и покрај фактот дека басот е јасно содржан, за разлика од другите брендови што ги подобруваат за да се сокријат недостатоците, во овие Hammo TV квалитетот на звукот преовладува, лесно е да се дефинира секој инструмент или движење во филмовите. Сепак, мора да запомниме дека се соочуваме со безжични слушалки, па да не беше APTX сертификатот што обезбедува минимална латентност, би можеле да постигнеме малку.

Претпоставуваме дека овие слушалки се Bluetooth, но Тие исто така се движат под Радиофреквенција ако ги користиме со нивната база со намера да се избегнат пречки или падови на квалитетот што би ги имале со редовниот Bluetooth, мерка преземена од многу други брендови за подобрување на квалитетот на нивниот безжичен звук. Ова исто така ни помага да постигнеме не помалку од 50 часа употреба со едно полнење.

Освен сето ова, ние се соочуваме и со слушалки кои имаат класични контроли за репродукција на левата страна, што нема да биде ефикасно со кој било друг уред што не е официјална база што не придружува во пакетот. Ставање на строго технички имаме:

 • Фреквенции од 5 до 30.000 XNUMX Hz
 • 32 Ом импеданса
 • Bluetooth 4.1
 • Опсег од 10 метри
 • 3,5 мм приклучок

Исто така, за вашиот ден за ден и вашиот паметен телефон

Брз и лесен, кога ќе го вклучите вашиот Hammo HD, тоа ќе се појави во списокот со уреди со Bluetooth од вашиот паметен телефон, сега можете да ги поврзете. Во нашиот случај, ние ги тестиравме со iPhone и Spotify по квалитет Extremo, а разликата во однос на аудио преку 3,5 мм приклучок е занемарлива, иако видот на звукот се менува. Во случај на Bluetooth аудио, ќе добиеме моќ на звук (бидејќи волуменот на уредот и слушалките се управува одделно), но можеби губиме малку фреквентен опсег. Исто така, уживав во многу добар аудио квалитет со нив вклучено.

Во случај на конфигурацијата со основата е исклучително лесна, има технологија Паметна врска, така што тие ќе бидат брзо и лесно распоредени на сопствената база, конфигурацијата е направена така што нема да изгубите ниту еден момент. Покрај тоа, основата има 3,5 милиметарски адаптер за аудио приклучок до LR, како и друг 3,5 милиметарски приклучок за приклучок за USB, така што лесно можеме да избереме тип на конекција што сакаме да ја имаме, несомнено лесно ќе се прилагоди на која било од нашите телевизии.

Мислење на уредникот

Хамо HD
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
130 a 170
 • 80%

 • Хамо HD
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 85%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 87%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 85%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Аудио квалитет
 • Удобност

Contras

 • Пластични копчиња
 • Без микрофон

Интензивно користам Noontec Hammo HD во својата ТВ верзија и вистината е дека тие се подигнати како важна алтернатива на другите брендови кои нудат сличен квалитет на звук по значително повисока цена. Разликата помеѓу Noontec и останатите брендови во стилот на Beats е во тоа што имаме повеќе карактеристики по иста цена. Имаме Bluetooth, 3,5мм Jackек, подлога за домот ... нема да најдеме никакво ограничување кај слушалките што се околу 139 €. Секако, тие се придружени со дизајн кој ве повикува да ги носите на улица и квалитетни материјали, како во додатоци и периферни уреди, така и во самите слушалки.

Без сомнение, ако сте lубител на овој вид производи, но не сметате дека е соодветно да платите за повеќе познати брендови или едноставно сакате да ги искористите разновидните можности на Hammo HD, Силно ги препорачувам овие слушалки. Можете да ги набавите ТУКА за само 139,99 €.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.