Бетмен е мртов!

Умира Адам Вест, Бетменот од шеесеттите години

Светот на стрипот и телевизијата се облечени во жалост откако го знаеја Загуба на легендарниот актер Адам Вест, кој во XNUMX-тите години на минатиот век му даде живот на сирачето милијардер Брус Вејн дека ноќе ја усвоил личноста на суперхеројот Бетмен.

Адам Вест го загуби животот на 88 јуни на мирен и мирен начин, опкружен со неговите најблиски и на XNUMX-годишна возраст и откако не беше во можност да ја надмине претрпената леукемија. Денес ги користиме тажните вести во Актуелиадад Гаџет за да се сеќаваме не само на актерот, туку на ликот и серијата што ја обележаа репер на популарната култура.

Адам Вест, митскиот Бетмен, нè напушта засекогаш

Многумина од вас нема да го паметат, и тоа со добра причина, бидејќи помина половина век откако актерот Адам Вест го инкарнираше на малите екрани лилјакот во својата двојна личност на богат сирак како Брус Вејн и маскиран суперхерој како Бетмен. Денес, особено по ремек-делото што е трилогијата на „Темниот витез“ во режија на Кристофер Нолан и со Кристијан Бејл во главната улога, серијата „Бетмен“ со Адам Вест во шеесеттите години во главната улога може да изгледа многу малку според квалитетот и специјалните ефекти, беше неверојатен успех извезен во десетици земји.

Она што сум сигурен дека ви е познато на сите вас, иако некои од нас не ни размислуваа за годините на оваа серија, е воведната мелодија:

Серијата Бетмен Зборуваме за тоа е создадено од Вилијам Дозиер и Хауви Хорвиртц за телевизиската мрежа АБЦ каде остана во етерот само неколку години, помеѓу 1966 и 1968 година; беа вкупно три сезони дека сепак, тие се откажаа 120 епизоди кои денес се веќе дел од аналите на телевизиската историја.

Три сезони и повеќе од сто епизоди што берат хит дотогаш непознат на телевизиската сцена, во голема мера се должи на чудатната изведба на Адам Вест во неговата насловна улога. Сериите станаа репер за иднината на секторот телевизиски серии особено, и на аудиовизуелната продукција воопшто; всушност, тоа имаше огромно влијание врз популарната култура кон крајот на XNUMX-тите и раните XNUMX-ти.

Но, како што знаете, Бетмен никогаш не оди никаде сам, тој е секогаш опкружен со неговиот верен ловец, неговата loveубов, неговиот батлер или го демне страшни злобници. Така, во серијата шеесетти години, Адам Вест се појави придружуван од:

 • Алан Напиер во улогата на Алфред, батлерот и практично татко на Бетмен.
 • Барт Вард, под кожата на Робин.
 • Нил Хамилтон го играше полицискиот комесар Гордон, суштински сојузник на нашиот суперхерој.
 • Стафорд Реп, како началник на полицијата О'Хара.
 • Сезар Ромеро, кој го играше злобниот и добро познат ockокер.
 • Винсент Прајс во улогата на Ел Каскарон.
 • Бургус Мередит претпоставувајќи го идентитетот на уште еден од најзлобните негативци, Пингвинот.
 • Сексуална икона anоан Колинс, позната по главната улога во серијата Динатија помеѓу 1981 и 1989 година, како Ла Сирена.
 • Julули marумар како мачка, улога што подоцна ја играше Ерта Кит.

Не само бетмен

Но, иако Адам Вест е најпознат по тоа што го толкуваше Брус Вејн / Бетмен во серијата ABC, неговата кариера не запре тука. Роден во Вала Вала, мало гратче во Вашингтон во септември 1928 година, дипломирал литература, студирал психологија и служел војска. После тоа, тој работел како човек за испорака на млеко, но сакаше да тргне по неуспешните стапки на неговата мајка и да стане актер.

Дебитираше како шимпанз во детската телевизиска емисија „Шоу Кини Попо“ и Учествуваше во повеќе од триесет серии и филмови се додека конечно не ја доби улогата на Бетмен.

По крајот на серијата, во 1968 година, тој не можеше да го надмине типизирањето, но учествуваше во бројни продукции и се направи во речиси дваесет серии, вклучувајќи ја и анимираната серија „Семеен човек“. Да, градоначалник Вест е Адам Вест.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->