Вико Лени 4, успешен мобилен телефон за 120 евра

Вико Лени 4 во црна боја

Вико е една од компаниите со најмногу терминали на пазарот. Неговата најнова интеграција е моделот Вико Лени 4, опрема од почетно ниво што обезбедува интересни технички карактеристики и ќе се продава по многу конкурентна цена. Исто така, тоа е тим што можете да го најдете во различни нијанси: злато, розово злато и црно.

Од друга страна, некои од најинтересните карактеристики на ова паметен телефон се неговиот HD екран, едноделна метална шасија, како и една од најновите верзии на Андроид, претходно инсталирана внатре. Дали сакате да ја знаете нејзината цена? Дали сте заинтересирани за ефтина опрема со доволни придобивки за да ви дадат услуга за секој ден? Овој Вико Лени 4 може да биде врвна алтернатива.

Вико Лени 4 во розово златна боја

Приказ и распоред

Дијагоналата на овој Вико Лени 4 е сосема нормална: ужива во технологијата IPS и нуди големина од 5 инчи. Покрај тоа, неговата резолуција е во висока дефиниција. Но, пазете се, не очекувајте најдоцна: достигнува 1.280 x 720 пиксели; односно HD резолуција. Од друга страна, тоа не е уред со предни физички копчиња, туку наместо тоа, ќе ги најдете типичните виртуелни копчиња лоцирани на дното на екранот.

Што се однесува до материјалот од неговата шасија, што е едно парче, не знаеме точно дали е алуминиум или друга легура. Она што производителот јасно го стави до знаење е дека се соочуваме со а паметен телефон метален, па затоа ќе биде поотпорен од старите мобилни поликарбонат. До последно, максималната дебелина што ја има е 9,1 милиметри и вкупната тежина е 170 грама.

Моќ на Вико Лени 4: процесор и спомени

Што се однесува до моќта, Вико Лени 4 обезбедува процесор со 4 јадра процес со фреквенција на часовникот од 1,3 GHz. Тоа е моделот MediaTek MT6737, чип за опрема со низок / среден опсег што ќе биде доволен за секојдневните задачи. На овој процесор мора да се додаде а 2 GB RAM меморија, бројка што паѓа нешто помалку во споредба со најновите модели што ги гледаме како се појавуваат на пазарот.

Од своја страна, внатрешната меморија за складирање ќе биде 16 GB и ќе прифаќа мемориски картички во формат MicroSD до 64 GB (не многу, но ќе биде доволно да собере многу фотографии и документи). Сега, запомнете дека секогаш можете да се обложувате на услуги базирани на Интернет, како што се Dropbox, Google Drive, итн.

Вико Лени 4 во златна боја

Фото камери: задни и предни

Во овој дел би било наивно да се очекуваат такви популарни ефекти како замаглување во најчистиот стил на боке. Сепак, задната камера на Вико Лени 4 има сензор од 8 мегапиксели резолуција со вграден блиц. Beе можете да фотографирате панорамски фотографии, да користите HDR технологија, режим на убавина - да, ќе бидете позгодни - како и да нанесувате филтри за да ги подобрите фотографиите. Исто така е способен за снимање видеа. Themе ги сними максимум 1080p (Full HD) при 30fps.

На предниот дел од терминалот ќе имате друга фото-камера со сензор од 5 мегапиксели. Ова ќе биде задолжено за изработка на самоили или бидете вашиот прозорец кон видео повици. Во овој случај, за да се подобри осветлувањето во темни сцени, екранот ќе дејствува како блиц за снимање.

Врски и оперативен систем

Врските што можете да ги уживате во овој Лени 4 од Вико се вообичаените. Можеби треба да нагласиме дека, како и со друга слична опрема, може да држи две SIM-картички внатре. Меѓутоа, ако користите слот за мемориска картичка, оваа функција ќе исчезне.

Затоа, во аспект на поврзување ќе имаме голема брзина WiFi, Bluetooth, можност за споделување на нашата интернет конекција со друга опрема или можност да користиме надворешна опрема благодарение на нејзината USB-порта OTG.

Во однос на оперативниот систем, Андроид е тој што доминира на пазарот. И во овој случај ќе имате инсталирано верзија на Android 7.0 Nougat. Ова значи дека нема да имате проблеми со компатибилноста со целосниот каталог на Google Play. Сега, не очекувајте одлични перформанси во видео игрите кои бараат поголема моќ.

Вико Лени 4 нијанси

Автономија и цена

Последното нешто што ќе ви го кажеме за овој Вико Лени 4 е за неговата автономија. Неговиот внатрешната батерија е 2.500 милиампери капацитет Оваа бројка открива дека ќе пристигнете на крајот од денот со малку енергија пред да морате да го поминете приклучокот. Сега, ова е секогаш релативно: сè ќе зависи од употребата на секој од нив.

Во меѓувреме, како што веќе споменавме на почетокот на статијата, едно од главните побарувања на Вико Лени 4 е неговата цена. И можете да го најдете до 119 евра во која било од нијансите што ги наведовме на почетокот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.