Виндоус 10 мај 2020 година: сите новости што ќе пристигнат со следното ажурирање

Windows 10 мај 2020

Кога Мајкрософт официјално го објави Виндоус 10 во јули 2015 година, компанијата на Стаја Надела тврдеше дека ова е тоа би била најновата верзија на Виндоус, нема да има повеќе верзии со нови броеви. Од сега, поминаа скоро 5 години и ова размислување од страна на компјутерскиот гигант останува непроменето.

Стратегијата што ја следи Мајкрософт се заснова објавете две големи годишни ажурирања, распоредени во текот на вториот и четвртиот квартал на годината. Овие нови ажурирања, интегрираат нови функции за да го подобрат неговото работење и не се неверојатни како порано.

И Windows и macOS се денес ограничено на достапната технологија. Сè додека ова не напредува, тие нема да можат да вклучуваат нови функционалности, иако ќе ги подобрат оние што во моментов ни нудат, нешто што секако е ценето.

Ажурирањето на Виндоус 2020 мај 10 година, кое треба да се појави на пазарот, ни нуди голем број нови функции, многу од нив внатрешни и поврзани со управување со процеси. Но, тоа исто така ни нуди вести во некои делови како што се известувања, дел што Мајкрософт работеше многу повеќе од Apple, и покрај тоа што беше присутен во macOS подолго отколку во Windows 10.

Една од карактеристиките што се појави со претходното големо ажурирање на Виндоус беше функцијата TimeLine, функција што многу малку луѓе на крај сметаат дека е корисно, поради нејзината локација, бидејќи е достапна само кога сакаме да создадеме или да се префрлиме помеѓу работната површина.

Во Виндоус 10 продолжуваме да наоѓаме многу траги од Виндоус 7, како што е Контролен панел, панел што ни овозможува да направиме прилагодувања на системот што го немаме на располагање преку новиот панел за конфигурација на Виндоус. Некои гласини сугерираат дека Виндоус сака да го снема, за среќа, таа гласина не е исполнета со Виндоус 10 мај 2020 година. Засега, тој ќе продолжи да живее заедно и необјасниво.

Деинсталирајте ги мајчините апликации

Windows 10 мај 2020

Никогаш не врне по вкус на сите. Многумина се корисници, и мобилни и десктоп уреди тие дури и не сакаат да гледаат природни апликации во боја што никогаш не ги користеле и ги има, секогаш на повидок, ги нервираат очите, зафаќаат простор (иако минимален) ...

Ажурирањето на Виндоус 10 мај ќе ни овозможи деинсталирајте некоја од природните апликации како што се WordPad, Paint, апликации кои не се интегрирани во системот, но се дел од него за да можат да ги пишуваат или минимално да ги уредуваат нашите фотографии без прибегнување кон софтвер од трета страна.

Известувања

Виндоус 10 може да се пофали дека нуди систем за известување што најмногу би сакале другите оперативни системи, и десктоп и мобилен. Дури и да е така, од Мајкрософт тие сакаа да додадат повеќе опции за конфигурација и прилагодување на што веќе ни понуди досега, нешто што несомнено е ценето и што ќе биде добро прифатено од корисниците.

Кутија за пребарување

Windows 10 мај 2020

Како што еволуираше Windows 10, така се разви и полето за пребарување, поле за пребарување кое сега е многу покорисно и разноврсно отколку во првите верзии на Windows 10. Со мај 2020 година, Microsoft го подобри алгоритмот Открива ниво на активност на индексирање на датотеки, така што искуството за пребарување е побрзо и трае помалку време.

Виртуелни клупи

Windows 10 мај 2020

Кога работиме со повеќе апликации истовремено, ако нашиот монитор не е доволно голем за да отвори две апликации заедно, се препорачува користете виртуелни работни површини, нова опција што дојде од рацете на Виндоус 10 и е насочена кон продуктивноста.

Сепак, тој беше роден куц, бидејќи немаше некои функции што ни овозможуваат да ја организираме работата на поудобен начин. Со мај 2020 година, еден од овие проблеми е решен, бидејќи ни овозможува додадете име на работната површина, име што е зачувано кога ќе ја исклучиме нашата опрема, што ни овозможува да создадеме различни работни маси / работни центри.

Секоја работна површина може да ги прикаже апликациите што ги сакаме без преклопување на една работна површина. За жал, она што сè уште не ни дозволува во моментот е изменете го редоследот на работната површина, односно преместете ја работната површина така што таа е прва наместо последната (или обратно) или изменете го редоследот на нив.

Повеќе информации за дисковите во Task Manager

Windows 10 мај 2020

Блажениот Менаџер на задачи, таа функција на системот (не можеме да ја сметаме за апликација сама по себе) што ни овозможува брзо да провериме што се случува со нашиот тим. Со новата надградба, Виндоус ќе ни понуди одделни информации за секоја од единиците што ги имаме во нашиот тим. Но, покрај тоа, тоа исто така ќе ни овозможи да го знаеме температура на нашата графичка картичка без да го користите софтверот на производителот.

Рестартирајте ги апликациите

Windows 10 мај 2020

Во зависност од употребата што ја користиме за нашата опрема, работа или одмор, веројатно е дека ајде секогаш да ги отвораме истите апликации. По инсталирањето на ова ново ажурирање, Виндоус 10 ја додава функцијата Рестартирај апликации, функција што автоматски се грижи за отворање на сите апликации што сме ги отвориле пред да се одјавите, да го рестартираме нашиот компјутер или да го исклучиме.

Претставата Слична е на онаа што ја нудат прелистувачите. Кога поставуваме почетна страница во прелистувач, отворањето за прв пат секогаш ќе ја вчита таа страница. Во овој случај, тие би биле истите апликации што ги користевме.

Оваа карактеристика е секако насочена кон зголемување на нашата продуктивност, иако почетното време на нашиот тим е пролонгирано. Секако, откако ќе седнеме пред нашиот тим, сите апликации што сакавме да ги користиме се веќе отворени и дистрибуирани на различните работни површини (доколку ги користиме).

Статус на мрежа

Windows 10 мај 2020

Во рамките на подменито Мрежа и Интернет, ова ново ажурирање ни дава повеќе информации за нашата мрежа, овозможувајќи ни лесно да пристапиме до својствата на нашата врска, да провериме и да ја ограничиме употребата на податоци од апликациите што ги инсталиравме на нашиот компјутер и кои се поврзуваат на Интернет ...

Други најдобри Windows 10 мај 2020 година

 • Нови емотикони за папки во Windows Explorer.
 • Нови карактеристики во DirectX 12
 • Изменете ја брзината на курсорот
 • Калкулаторот може да се закачи за да биде на врвот на сите апликации
 • Безбедниот режим ни овозможува да го користиме PIN-кодот во Windows Hello
 • Нови функции во делот за пристапност
 • Повеќе опции се достапни во центарот за коментари
 • Бележникот се враќа, но во продавницата за апликации.

Кога е објавен Виндоус 10 мај 2020 година

Необјавување на нови верзии на Windows значи дека сите компјутери со Виндоус 10 кои редовно се ажурираат во најновата верзија достапна денес, ќе се ажурира автоматски и бесплатно до новата верзија на Виндоус 10.

Како што покажува неговото име, неговото лансирање е закажано за мај 2020 година, тоа е, за неколку дена. Во моментов оваа верзија е достапна во програмата Microsoft Insider како најнова достапна верзија, така што веројатно ќе биде последната верзија што ќе стигне и до продадените компјутери и до верзијата што ќе можеме да ја преземеме директно од веб-страницата на Microsoft.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.