Германија ќе го смета Фејсбук одговорен за злосторствата на своите корисници

Friendsивееме во тешки времиња за пријатели на слобода на изразување, има се повеќе одмазда што властите ја преземаат против начинот на кој комуницираме на социјалните мрежи. Ова не значи дека, генерално, корисниците ги злоупотребуваат овие мрежни механизми, туку фактот дека има вистински злосторства што доведуваат до класичен израз: праведни плаќаат за грешниците. Германија одобри посебна мерка што може да го смени методот со кој се развиваат социјалните мрежи.

Ние се однесуваме генерално на сите нив, но пред се на Фејсбук, неприкосновениот лидер. И тие само одобрија А. Новиот регулаторен текст во Германија е доста контроверзен што ќе ги направи дигиталните медиуми одговорни за мислењата и прекршувањата изразени од неговите корисници.

И, тоа е дека од моментот кога стапува на сила, кога социјална мрежа или дигитален медиум не ја елиминира содржината класифицирана како кривично дело од омраза (или слично) во следните 24 часа, ќе се соочи со парична казна за која ќе се сфати дека е издадено во времето во кое властите го издаваат барањето за бришење. Дефинитивно, На овој начин, Германија има намера да го олесни обемот на работа за овој вид на прекршоци до своите власти, и со тоа го обврзува Фејсбук да стави методи на превенција и елиминација на овој вид содржина.

Паричната казна ќе осцилира помеѓу 5 и 50 милиони евра (нема ништо). Сепак, уште еднаш се движиме по мочурлив терен кога станува збор за дефинирање што е злосторство од омраза и што е слобода на изразување, како што се случи во некои озлогласени случаи на шпански корисници на Твитер и шеги со „црн хумор“. На крајот на краиштата, овој вид лагуна ќе му предизвикадавателите на услуги избираат да располагаат со дискреционо право од страв да не се соочат со парични казни дека новиот закон е утврден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Тринидад Ривера Наварете dijo

  Не е можно да го попречуваат правото на информација, ќе видите како светските сили сакаат добро да ги покријат своите злодела, велат тие, вистината не греши, но се мачи, владите сакаат да ги покријат своите нечистотии, народите воопшто не се согласувам, гнасни стаорци

 2.   Родриго Хередија dijo

  Огромна глупост, тоа е како да ги држите оние што прават пиштоли или автомобили одговорни за смртта.