Google е се поблизу до преземање на поделбата на мобилни телефони на HTC

Пред неколку години, во движење кое го изненади телекомуникацискиот сектор, Гугл ја презеде Моторола. Набргу потоа, како што знаеме, тој му го продаде на Леново, но ги задржа повеќето од неговите патенти, главната причина за неговото купување, за цена многу пониска отколку што плаќаше години порано.

HTC не го најде само победничкиот Себалос во секторот за телефонија, а најновите податоци што компанијата ги објави го потврдуваат погрешниот пат по кој се движат. Се чини дека сè укажува на тоа дека Google сака да ја искористи оваа ситуација и да ја купи мобилната поделба на HTC.

HTC Vive

Пред две недели Блумберг објави вест во која се шпекулираше дека Google може да биде заинтересиран за HTC, но само во поделбата за мобилни телефони, оставајќи ја настрана одделот за виртуелна реалност, поделба која се чини дека е единствената што работи. Повторно, публикацијата објави нов напис во кој се вели дека одлуката е строго донесена и дека се чека само да се затворат малите рабници. На овој начин Google ќе започне да дизајнира и всушност да произведува свои мобилни телефони, како што беше најавено минатата година со лансирањето на Google Pixel.

Гугл се потпираше на производителот со седиште во Тајван во последните неколку години за да го направи најголемиот дел од Nexus и сега палетата на Pixel, јасно е дека односите меѓу двете компании отсекогаш биле многу добри и потребата на Google да најде производител се совпадна со лошото време низ кое поминува компанијата HTC.

Ако конечно е потврдено купувањето, Тоа би значело влез на пазарот на нов производител со доволно моќ за да може да се спротивстави на мнозинството компании кои доминираат на пазарот, сè додека имате намера да го сторите тоа нудејќи ги вашите терминали по повеќе од конкурентни цени. Ако Гугл не само што се посвети на развојот на Андроид, туку и ја стави главата во производството, многу е веројатно дека сегашната дистрибуција на пазарот за телефонија би била многу поразлична од сегашната.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.