Што би се случило доколку Гугл купи Телеграм

Гугл и телеграма

Во последниве денови, според различни медиуми кои ни понудија малку докази, знаеме дека шефовите на Гугл и Телеграм се состанаа барем во една пригода за да разговараат за можна набавка на апликацијата за размена на поракиод гигантот за пребарување. Не е познато каде се одржа оваа средба, но Павел Дуров беше од едната страна на табелата, а Сундар Пичај од другата страна.

Несомнено е дека Google не успеа во обидите да има социјална мрежа со одредена важност или апликација за размена на пораки што може да се натпреварува со WhatsApp или самиот Telegram. „Гугл плус“ и „Хангаутс“ немаа очекуван успех и затоа можеби „Гугл“ реши да ја извади чековницата за да го подобри своето социјално поле со апликации како што е онаа креирана од Дуров, шеф на проектот „Телеграм“.

Според неофицијалните бројки, Гугл би бил подготвен да стави на маса 1.000 милиони долари за да го купи Телеграм. Сепак, оваа понуда се чини дека барем за момент е недоволна за одговорните за апликацијата за размена на пораки, кои не само што ја одбија понудата, туку и негираа каков било контакт со Google преку Твитер.

Google + Telegram, совршена комбинација

Телеграма

Телеграма е една од услугите за размена на пораки што најдобро ја ценат корисниците, дури и пред моќниот WhatsApp. Приватноста што ја нуди, повеќекратните опции што ги има или нејзината одлична верзија на работната површина се само некои од аспектите во кои се в inубиле милиони корисници.

Купување на услугата од страна на Google може да биде тоа што треба да се поттикнете за да се приближите до WhatsApp во однос на бројот на корисници и да стане тешка алтернатива на WhatsApp.

Од денес, и како што можете да видите на следниот графикон, Телеграм е далеку од 1.000 милиони активни корисници месечно и мора да се задоволи со достигнување на 100 милиони корисници. Повеќето апликации кои доминираат на овој пазар припаѓаат на Фејсбук и секако нема ни трага од апликациите на Гугл.

Збирот на „Гугл“ и „Телеграм“ би служел за да give даде нов живот на апликацијата за размена на инстант пораки, иако е повеќе од можно некои аспекти на кои сега се повикуваат да одат во втор план.

Телеграма негира и Гугл молчи

Информациите во врска со можно преговарање на Гугл за купување на Телеграм велат дека Дуров и Пичај се запознале пред околу една година на непознато време во некое место. Како што веќе коментиравме, Телеграм ја негираше таквата средба и Гугл за момент молчи, што е неверојатно сомнително.

Повеќето пати и кога се случуваат вакви состаноци, никој или скоро никој не знае за тоа и е чудно што во овој случај се појави на виделина. Тој телеграм негира, мислам дека искрено воопшто не значи ништо, и дека логично, за секоја компанија во својата ситуација би било да го негира тоа. Она што се чини јасно е дека, како што вели поговорката, кога ќе се огласи реката, таа носи вода.

И во конкретниот случај дека реката носи вода е безбедна, друга работа ќе биде да се види каде стигнува таа река. Google очајно мора да стори нешто во некои области, а инстант пораките се една од нив. Со Hangouts, јасно е дека ја губи војната и неговиот сервис никогаш немал поддршка од корисниците и се брои бројот што сè уште го користи. Телеграмот од своја страна порасна, но не на нивото што можеби сите го очекувавме. За да стигнете до WhatsApp, потребна ви е голема поддршка како што е гигантот за пребарување, иако за возврат може да изгубите некои од неговите основни карактеристики.

Фејсбук и WhatsApp треба да започнат да се грижат

WhatsApp

Веќе некое време социјалната мрежа Фејсбук поседува WhatsApp, за што плати 1.000 милиони долари, истото што сега Google го понуди за Telegram. Според различни информации, гигантот за пребарување, книга за проверка во рака, сака да купи една од најпопуларните апликации за моментални пораки во моментот и одговорните за WhatsApp би било добро да започнат да се грижат. И, тоа е што Телеграм, без помош на никого, успеа да порасне во голема мера, нудејќи интересни карактеристики кои се многу ценети од корисниците.

Ако купувањето го изврши Гугл, Телеграм може да расте експоненцијално, благодарение на медиумите на Гугл, на нејзиното влијание врз многу корисници или на пример благодарение на вклучувањето на апликацијата за инстант пораки природно во сите верзии на Android. За кратко време може да го стигне WhatsApp, па дури и да го проголта, бидејќи да не ги заборавиме безбедноста и опциите што ни ги нуди Telegram, нема да можете да ги најдете во WhatsApp.

Google наскоро ќе објави набавка на Telegram

Можеби грешам, но откако се појави веста дека Гугл е заинтересиран за купување на Телеграм Убеден сум дека набавката ќе биде официјално објавена наскоро. Патувањето на пазарот на Телеграм е при крај, а тоа е дека неговиот раст во однос на бројот на корисници е сè помал. Доколку Гугл ја преземе услугата за размена на инстант пораки, сè може да се сврти, а компанијата што управува со Сундар Пичај има уште две работи, парите и средствата за да ја однесете услугата за размена на инстант пораки до висината на WhatsApp.

Веќе слушнавме за првите контакти помеѓу Телеграм и Гугл и покрај молкот и демантите, наскоро ќе имаме нови вести, можеби нова економска понуда или условите што Телеграм ќе ги наметне на Гугл, но многу се плашам дека Ова е не е готово затоа што гигантот за пребарување „е гладен“ и пред сè треба да има присуство на фундаментален пазар.

Дали мислите дека Гугл ќе купи Телеграм порано или подоцна или дека услугата за размена на инстант пораки ќе продолжи да работи самостојно?. Дајте ни ваше мислење за ова прашање во просторот резервиран за коментарите на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни и желни да можеме да дебатираме со вас, на оваа тема или на која било друга со која се занимаваме секој ден.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.